FANDOMEwan Gordon McGregor (ur. 31 marca 1971 w Perth) – szkocki aktor filmowy i teatralny, a także reżyser i producent filmowy.

Życiorys

Kariera

McGregor uczęszczał do Kirkcaldy College. Sześć miesięcy przed ukończeniem szkoły otrzymał główną rolę w sześcioczęściowej serii Dennisa Pottera przygotowanej dla BBC, Szminka na twoim kołnierzyku. W tym czasie występował też w popularnych serialach telewizyjnych, jak Ostry dyżur czy Opowieści z krypty. Jego prawdziwy debiut to wyreżyserowany w 1993 roku przez Billa Forsytha Być człowiekiem. W następnych latach Empire Award za rolę w Płytkim grobie – był to początek jego współpracy z reżyserem Dannym Boyle’em. Wkrótce zagrał on narkomana Marka Rentona w Boylowskiej adaptacji książki Irvine Welsha Trainspotting (1996).

Dzięki rolom w Moulin Rouge!, Do diabła z miłością i O mały głos McGregor zyskał w Hollywood opinie aktora romantycznego. Otrzymał także doskonałe recenzje za rolę w brytyjskim filmie zatytułowanym Młody Adam (2003), w którym partnerował uznanej brytyjskiej aktorce, Tildzie Swinton.

Przyjął rolę młodego Obi-Wana Kenobiego w pierwszej trylogii Gwiezdnych wojen, w oryginalnej trylogii portretowanego przez sir Aleca Guinnessa.

Poczynając od The Pillow Book w reżyserii Petera Greenwaya w 1996 roku, McGregor grał także role homo- i biseksualistów w Idolu i Scenes of a Sexual Nature.

W 2005 roku aktor użyczył swojego głosu w dwóch filmach animowanych Roboty i Szeregowiec Dolot. W tym samym roku McGregor dostał propozycje zagrania Bonda w Casino Royale. Także w roku 2005, McGregor zagrał główną rolę w Wyspie Michaela Baya, a następnie pojawił się w Zostań Marca Forstera. Obydwa filmy otrzymały negatywne opinie krytyków i w Ameryce nie odniosły sukcesu.

W 2011 roku grał w Połowie szczęścia w Jemenie. Za rolę Freda Jonesa, eksperta do spraw rybołówstwa, został nominowany do Złotego Globu.

W teatrze, McGregor występował razem z Jane Krakowski, Douglas Hodgem i Jenną Russell w Guys and Dolls w Piccadilly Theater w Londynie. Zagrał też główną rolę w Sky Masterson i otrzymał w LastMinute.com award jako najlepszy aktor roku 2005. Był także nominowany do Laurence Olivier Award jako najlepszy aktor musicalowy.

Życie prywatne

Jego żoną jest Eve Mavrakis, francuska producentka filmowa greckiego pochodzenia, którą poznał, gdy występował gościnie w brytyjskim serialu Kavanagh QC. Pobrali się 22 lipca 1995 roku we Francji. Mają cztery córki – Clara Mathilde (ur. luty 1996), Esther Rose (ur. listopad 2001), Jamiyan urodzoną w Mongolii w 2001, adoptowaną w kwietniu 2006 roku i Anouk ur. w 2011.

Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos
1999 Gwiezdne wojny: Część I – Mroczne widmo Obi-Wan Kenobi Omar Sangare
Omar Sangare - GW1
2002 Gwiezdne wojny: Część II – Atak klonów Obi-Wan Kenobi Jarosław Domin
Jarosław Domin - GW2
2005 Gwiezdne wojny: Część III – Zemsta Sithów Obi-Wan Kenobi Jarosław Domin
Jarosław Domin - GW3
2006 Alex Rider: Misja Stormbreaker Ian Rider Marcin Przybylski
2010 Niania i wielkie bum Pan Green Jakub Szydłowski
2013 Jack, pogromca olbrzymów Elmont Jacek Bończyk
2015 Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy Obi-Wan Kenobi Miłogost Reczek
2017 Piękna i Bestia Lumière Jacek Bończyk
Jacek Bończyk - PiB17 (dialogi)
2018 Krzysiu, gdzie jesteś? Krzyś Tomasz Kot
Filmy i seriale animowane
2005 Roboty Radek Dekiel Paweł Iwanicki
2005 Szeregowiec Dolot Dolot Piotr Adamczyk

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.