FANDOMEwa Wencel (ur. 15 sierpnia 1955 roku w Opolu) – polska aktorka teatralna, filmowa, kabaretowa i telewizyjna, scenarzystka.

Życiorys

Debiutowała w 1980 r. w spektaklu teatru TV dla młodzieży Małgosia contra Małgosia według powieści Ewy Nowackiej. Na początku kariery występowała w epizodach w pojedynczych odcinkach popularnych seriali telewizyjnych, jak 07 zgłoś się, czy Szaleństwa panny Ewy. W 1986 roku - drugoplanową rolą w Nad Niemnem Zbigniewa Kuźmińskiego - zadebiutowała w filmie. Do końca lat 80. i początku 90. grywała wiele mniejszych ról (m.in. w Ucieczce z kina Wolność Wojciecha Marczewskiego). Wyjątkiem była postać Ewy, młodej kobiety w ciąży uciekającej wraz z mężem (w tej roli Artur Barciś) do Niemiec w poszukiwaniu lepszego życia w filmie Waldemara Krzystka Ostatni prom z 1989 roku.

W latach 90. niemal wyłącznie skupiła się na pracy w teatrze i Teatrze Telewizji, gdzie wystąpiła w przedstawieniach m.in. Janusza Kijowskiego, Magdaleny Łazarkiewicz i Krzysztofa Langa.

Na duży ekran, po siedmioletniej przerwie, powróciła w 2000 roku epizodyczną rolą w Weiserze Marczewskiego. Od tego czasu zaczęła również grywać w wielu telenowelach (Miasteczko, Samo Życie, Więzy krwi, Na dobre i na złe), ale zazwyczaj były to krótkie przygody, na kilka odcinków. Dopiero rola wrażliwej i niepewnej siebie Janeczki w serialu M jak miłość, matki jednej z głównych bohaterek, której perypetie z czasem zamieniły się w osobny wątek, zapewniła jej dużą popularność wśród masowej widowni.

W 2004 roku po raz pierwszy zetknęła się na planie z Krzysztofem Krauzem. Wówczas, w jego Moim Nikiforze zagrała epizod, ale już w kolejnym projekcie tego reżysera - Placu Zbawiciela - otrzymała znacznie poważniejsze zadanie. Wbrew własnemu emploi wcieliła się w postać samotnej, rozgoryczonej, toksycznej matki i teściowej. Jej rola, podobnie jak i film, spotkała się z entuzjastycznymi ocenami krytyków. Na 31. FPFF w Gdyni otrzymała za nią (ex-aequo z Anną Romantowską) nagrodę dla najlepszej aktorki w roli drugoplanowej, a Plac Zbawiciela zdobył Złote Lwy.

Sukces tego filmu zaowocował dla Wencel kolejnymi propozycjami pracy w telewizji. W serialu Dwie strony medalu grała jedną z głównych ról, obok Daniela Olbrychskiego, Gabrieli Kownackiej i Sławomira Orzechowskiego. Kolejną wyniosłą teściową, swoistą parodię postaci z Placu Zbawiciela, wykreowała w sitcomie Mamuśki.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2007 Harry Potter i Zakon Feniksa Dolores Umbridge Imelda Staunton
Ewa Wencel - HPiZF
2010 Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I Dolores Umbridge Imelda Staunton
Ewa Wencel - HPiIŚ
2012 Niesamowity Spider-Man May Parker Sally Field
Ewa Wencel - NSM
2014 Niesamowity Spider-Man 2 May Parker Sally Field
Ewa Wencel - NSM2

Seriale

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2008 Przygody Sary Jane (Cartoon Network) Andrea Yates Jane Asher
Ewa Wencel - PSJCN (Andrea Yates)

Filmy animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2010 Legendy sowiego królestwa: Strażnicy Ga’Hoole Strix Struma Sacha Horler
Ewa Wencel - LSK

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.