Encyklopedia polskiego dubbingu
Advertisement
Encyklopedia polskiego dubbingu


Ewa Konstancja Bułhak-Rewak (ur. 9 lipca 1971 roku w Warszawie) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, także dubbingowa i radiowa; wokalistka, interpretatorka piosenek.

Życiorys

Uczęszczała do Ogniska Teatralnego Haliny i Jana Machulskich. Absolwentka PWST w Warszawie (1995). Aktorka Teatru Narodowego w Warszawie. Znana m.in. z roli Matyldy w serialu telewizyjnym M jak miłość, a także Barbary Nocul w serialu Ojciec Mateusz. Zagrała też tytułową rolę w Pchle Szachrajce w słuchowisku radiowym wydanym również na płycie CD (reż. Anna Seniuk, muz. Maciej Małecki). a także w wielu operach radiowych M. Małeckiego.

W teatrze zadebiutowała oficjalnie 27 stycznia 1996 roku. W latach 1996-1998 była aktorką warszawskiego Teatru Polskiego, od 1998 roku pracuje w Teatrze Narodowym w Warszawie. Gościnnie występowała też w stołecznym Teatrze Na Woli. Znana z różnorodnych ról – zarówno komediowych, jak i dramatycznych.

Jedną z jej najważniejszych ról teatralnych jest tragiczna postać Jewdochy w Sędziach, dziewczyny nieszczęśliwie i podstępnie uwiedzionej, która zabiła swoje dziecko. Równie dobrze krytycy ocenili kreację Weronki w Requiem dla gospodyni.

W telewizji zadebiutowała w roku 1993 w roli służącej Kasi w filmie Dwa księżyce w reżyserii Andrzeja Barańskiego. Znana jest m.in. z ról w serialach Duża przerwa, Na dobre i na złe, Sublokatorzy, Okazja, M jak miłość i Ojciec Mateusz.

Jest córką Henryka Bułhaka i siostrą Władysława Bułhaka. Jest mężatką i ma dwie córki.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2008 Opowieści z Narnii: Książę Kaspian Królowa Pretensjonata Alicia Borrachero
2017 Co wiecie o swoich dziadkach? Sara Whitaker Linda Cardellini
2017 Piękna i Bestia Pani Imbryk Emma Thompson
2018 Czarna Pantera Szamanka Sope Aluko
2018 Han Solo: Gwiezdne wojny – Historie Oficer imperialny na granicy Anna Francolini

Seriale

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2012 Przygody Sary Jane (teleTOON+) Carla Langer Jocelyn Jee Esien

Wykonanie piosenek

Rok Tytuł Piosenka
2017 Piękna i Bestia Partie wokalne Pani Imbryk

Linki zewnętrzne