FANDOMEmily Jean Stone (ur. 6 listopada 1988 r. w Scottsdale, Arizona) – amerykańska aktorka, znana m.in. z filmów Służące, Niesamowity Spider-Man i jego kontynuacji, zdobywczyni Oscara w 2017 roku za główną rolę kobiecą w filmie La La Land.

Życiorys

Kariera

Stone zaczęła w krótkim czasie uczęszczać na castingi. Jej wizytówką stał się zwracający uwagę chrypliwy głos. Jej pierwszą rolą była postać Laurie Partridge w serialu The New Partridge Family. Przez kolejne lata Emma wystąpiła w takich filmach, jak: Zombieland, Duchy moich byłych czy Papierowy bohater. Przełom nastąpił, gdy dostała angaż do filmu Łatwa dziewczyna. Rola Olive przyniosła Stone nominacje do Złotego Globu, Złotego Popcornu (MTV) i Teen Choice Awards.

W międzyczasie Emma zagrała epizodyczną rolę w komedii romantycznej To tylko seks. Następnie zagrała w filmie Kocha, lubi, szanuje. Z kolei w filmie Służące zagrała Skeeter, początkującą dziennikarkę, która postanawia przeprowadzić wywiad z czarnoskórymi służącymi najzamożniejszych rodzin w okolicy. Szykanowane i poniżane całe życie kobiety, dzięki postawie i namowom młodej dziennikarki, postanawiają walczyć o swoją godność. W filmie wystąpiły także Viola Davis, Octavia Spencer czy Jessica Chastain. Film otrzymał między innymi 4 nominacje do Oscarów, 5 nominacji do Złotych Globów oraz 5 nominacji do nagród BAFTA.

W 2012 roku do kin trafiła odnowiona seria filmów z człowiekiem pająkiem Niesamowity Spider-Man. O ile pierwowzór przygód o tym superbohaterze z 2002 roku skupił się na wyeksponowaniu znajomości Petera Parkera z rudowłosą Mary Jane Watson, o tyle nowa seria za główny motyw wzięła historię największej miłości Spider-Mana, czyli Gwen Stacy, w której rolę wcieliła się Emma Stone. Do roli aktorka musiała przefarbować włosy i wrócić do swojego naturalnego koloru. Na całym świecie film zarobił ponad 262 miliony dolarów.

Po krótkiej przerwie Stone wystąpiła ponownie u boku Ryana Goslinga w dramacie gangsterskim Gangster Squad. Pogromcy mafii. W 2014 roku do kin trafiła kolejna część przygód Spider-Mana, a w niej ponownie pojawiła się Emma Stone. W tym samym roku pojawiła się też w komediodramacie Birdman, gdzie zagrała Sam Thomson – córkę Riggana (tytułowego bohatera granego przez Michaela Keatona).

W 2016 roku miał premierę komediodramat muzyczny La La Land, w którym Stone zagrała główną rolę kobiecą; za tę kreację w 2017 roku otrzymała Oscara.

Życie prywatne

Od 2011 do 2015 roku Emma spotykała się z amerykańskim aktorem Andrew Garfieldem, którego poznała na planie serii Niesamowity Spider-Man. Ma brata Spencera.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos
2006 Nie ma to jak hotel Ivana (głos) Monika Pikuła
2007 iCarly Heather
2010 Marmaduke – pies na fali Mazie (głos) Karina Szafrańska
2012 Niesamowity Spider-Man Gwen Stacy Monika Dryl
Monika Dryl - NSM
2014 Niesamowity Spider-Man 2 Gwen Stacy Monika Dryl
Monika Dryl - NSM2
Filmy i seriale animowane
2013 Krudowie Eep Natalia Sikora

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.