FANDOMEmily Olivia Leah Blunt (ur. 23 lutego 1983 r. w Londynie) – brytyjska aktorka filmowa i teatralna.

Życiorys

Urodziła się w Londynie, jako jedna z czwórki dzieci adwokata Olivera Blunta i jego żony, nauczycielki. Jej wujem jest Crispin Blunt, poseł na sejm Partii Konserwatywnej z okręgu Reigate. Obecnie Emily Blunt jest żoną aktora Johna Krasinskiego.

Debiutowała rolą Maddy w musicalu Bliss w 2000 roku, granym podczas Edinburgh Festival Fringe. Blunt była jeszcze wtedy studentką aktorstwa w Londynie. Aktorstwo pomogło jej przezwyciężyć wadę wymowy i jąkanie się. W 2001 roku wystąpiła w sztuce The Royal Family wystawianej w West Endzie; u boku Emily grała Judi Dench. W kinie debiutowała rolą w filmie Boudica u boku Alex Kingston. Następnie wystąpiła w filmie telewizyjnym Krwawy tyran - Henryk VIII, gdzie wcieliła się postać Katarzyny Howard.

W 2004 roku wystąpiła w filmie w reżyserii Pawła Pawlikowskiego Lato miłości wraz z aktorką Natalie Press; film opowiada historię oszustwa i miłości lesbijskiej na angielskiej wsi. Blunt za rolę otrzymała nominację do nagrody BIFA.

W roku 2005 zagrała w filmie telewizyjnym Gideon's Daughter u boku Billa Nighy i Mirandy Richardson. Za rolę w tym filmie Blunt otrzymała Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym.

W roku 2006 Emily wystąpiła u boku Meryl Streep i Anne Hathaway w ekranizacji książki Lauren Weisberger − filmie Diabeł ubiera się u Prady. Rola Emily Charlton, pierwszej asystentki bezwzględnej Mirandy Priestly, przyniosła Blunt popularność wśród widzów i uznanie krytyki. Blunt została nominowana do Złotego Globu i nagrody BAFTA. Anne Hathaway i Emily Blunt wręczały nagrodę za najlepsze kostiumy podczas 79. ceremonii wręczenia Oscarów w 2007 roku.

Rolę w filmie Modliszka otrzymała po tym, jak Susan Sarandon obejrzała film Lato miłości i zachwyciła się grą Blunt. Sarandon wymusiła obsadzenie Blunt w filmie u swojego boku. W 2007 roku Blunt zagrała w filmie Wojna Charliego Wilsona u boku Toma Hanksa, Julii Roberts i Philipa Seymoura Hoffmana.

W 2009 roku wystąpiła w roli Królowej Wiktorii w filmie Młoda Wiktoria u boku Ruperta Frienda i Mirandy Richardson. W 2009 wystąpiła również w niezależnym filmie I wszystko lśni u boku Amy Adams i Alana Arkina. Za rolę w tych dwóch filmach Blunt była nominowana do nagrody Satelita w dwóch kategoriach.

Za rolę w filmie Młoda Wiktoria otrzymała nominację dla najlepszej aktorki w filmie dramatycznym do Złotego Globu za rok 2009.

W 2010 zagrała w superprodukcji Wilkołak u boku Benicia Del Toro, Anthony’ego Hopkinsa i Hugona Weavinga. W 2014 roku zagrała główną rolę żeńską w Na skraju jutra u boku Toma Cruise'a.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
2010 Podróże Guliwera Księżniczka Mary Monika Pikuła
2011 Muppety Sekretarka panny Piggy Angelika Piechowiak
2016 Łowca i Królowa Lodu Freya Agnieszka Kunikowska
Agnieszka Kunikowska - ŁiKL
2018 Mary Poppins powraca Mary Poppins Anna Dereszowska (dialogi)
Anna Dereszowska - MPP (Mary Poppins)
Ewa Prus (śpiew)
Ewa Prus - MPP (wokal Mary Poppins)

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.