FANDOMEdyta Olszówka (ur. 15 grudnia 1971 roku w Lubinie) – polska aktorka filmowa i teatralna.

Biografia

Po maturze w II LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Koninie złożyła dokumenty na filologię hiszpańską i do łódzkiej Szkoły Filmowej, gdzie w 1994 roku ukończyła studia na wydziale aktorskim.

Na scenie zadebiutowała 17 sierpnia 1993 roku, występując w II Konkursie Teatrów Ogródkowych. Druga nagroda za Spacerek przed snem Głowackiego, przyznana przez Jury z Izabellą Cywińską i Maciejem Wojtyszką otworzyła przed studentką wrota Teatru TV.

Przyjmowała wiele ról w teatrze i filmie. Występowała gościnnie na scenach wielu miast, co zaowocowało wyróżnieniem, między innymi za Kaleki z Inishmaan w Kaliszu. Rolę w Elvisie z Marilyn doceniono we Włoszech i we Francji. Dwukrotnie nominowana do Warszawskiej Nagrody Teatralnej Feliksa. Otrzymała w 2000 roku nagrodę Byka Sukcesu. Zagrała Izę w Iwonie, księżniczce Burgunda.

Zagrała m.in. w filmach: Lejdis (2008), Sezon na leszcza, u boku Bogusława Lindy (2000), z Januszem Majewskim w Złocie dezerterów (1998), z Krzysztofem Langiem w Prowokatorze (1995), u Jerzego Stuhra w Spisie cudzołożnic (1994), a także w Psach (1992) Władysława Pasikowskiego. Wystąpiła także w wielu serialach telewizyjnych, takich jak: Taksówka z numerem 1 (2000) Jana Kidawy-Błońskiego, Ja, Malinowski (1999) Filipa Zybera, Dom – seria III (1998–2000) Jana Łomnickiego, Ekstradycja (1995) Wojciecha Wójcika i w końcu u Jerzego Gruzy w 40-latku – 20 lat później (1993). Największą popularność przyniosła jej rola Marii Majewskiej, współudziałowca wpływowego warszawskiego dziennika, w polsatowskim serialu Samo Życie, gdzie grała w latach 2002–2010.

W 2001 roku wystąpiła gościnnie w teledysku do utworu „Kłamstwo” Magdy Femme.

Otrzymała pozaregulaminową nagrodę Jury w debiucie fabularnym u Tomasza Koneckiego w Pół serio, za najlepszą rolę komediową na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Uznanie zdobyła również dzięki dubbingowi gry komputerowej The Longest Journey: Najdłuższa podróż oraz jej kontynuacji Dreamfall: The Longest Journey.

Była aktorką Teatru Powszechnego w Warszawie. Od 2014 jest w zespole Teatru Narodowego w Warszawie.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2000 The Longest Journey: Najdłuższa podróż April Ryan Sarah Hamilton
Edyta Olszówka - TLJ
2005 Kurczak Mały Edytka
Kurczak mały Edyta Olszówka (Edytka)
2006 Dreamfall: The Longest Journey April Ryan Sarah Hamilton
Edyta Olszówka - Dreamfall

Filmy animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2000 Uciekające kurczaki Mac Lynn Ferguson
Edyta Olszówka - Uciekające kurczaki

Seriale animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2014 BoJack Horseman Mary-Beth (odc. 55) Wanda Sykes
Edyta Olszówka - BoJack
2018 Paradise PD Aktywistka (odc. 3) Grey DeLisle-Griffin
Edyta Olszówka - ParadisePD


Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.