FANDOMEdyta Krzemień (ur. 24 października 1985 roku w Bukownie) – polska aktorka teatralno-musicalowa, wokalistka.

Biografia

Absolwentka wydziału wokalnego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Wydziału Wokalnego Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. W. Żeleńskiego w Krakowie oraz Wydziału Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

W latach 2005 - 2007 należała do grupy teatralnej De Oriunde. Wystąpiła również w musicalu Dzwonnik z Notre Dame (reż. Weronika Graboń), grając rolę Fleur-de-Lys. W widowisku muzycznym Notre Dame l'histoire wystawianym nieregularnie w stołecznej Sali Kongresowej (w 2009, 2010 i 2011) roku zagrała Esmeraldę. W latach 2012-2013 występowała jako Johanna w musicalu Sweeney Todd (reż. Andrzej Bubień) w Teatrze Rozrywki w Chorzowie oraz jako Kala w musicalu Tarzan (reż. Tomasz Dutkiewicz) wystawianym przez Gliwicki Teatr Muzyczny na scenie Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Od 24 maja 2013 występowała w roli Christine Daaé w Upiorze w operze (reż. Wojciech Kępczyński) w Operze i Filharmonii Podlaskiej. W 2014 roku dołączyła do obsady musicalu Jekyll & Hyde (reż. Sebastian Gonciarz) w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, odgrywając rolę Emmy Carew. Ten sam rok przyniósł także premierę musialu Ghost (reż. Tomasz Dutkiewicz) w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, w którym występuje w roli Molly.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2009 Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków Królewna Śnieżka Adriana Caselotti

Wykonanie piosenek

Rok Tytuł Piosenka
2009 Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków „Marzenie”, „Kto nauczył się śmiać”, „Przy pracy gwiżdż jak kos”, „Opowiedz bajkę” , „Tam przez cienisty bór”
2012 Kopciuszek „Kopciuszek”
2017 Piękna i Bestia „Gościem bądź”, „Piękna i Bestia (repryza)”
2018 Mary Poppins powraca „Okładka łatwo cię może zwieść”, „Do nieba bram”

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.