Dziewczyna na jeden sezon (rum. Răutăciosul adolescent) – rumuński komediodramat z 1969 roku w reżyserii Gheorghego Vitanidisa. Dubbing do niego zlecony został przez Centralę Dystrybucji Filmów na potrzeby dystrybucji kinowej i był wyświetlany w polskich kinach w 1970 roku.

Fabuła

Psychiatra doktor Nikola spotyka na koncercie swego dawnego pacjenta, słynnego chirurga Palalogę. Spędzają razem wieczór, podczas którego doktor Nikola usiłuje dojść, dlaczego przed kilku laty, pielęgnowany w szpitalu podczas ciężkiej choroby, chirurg tak uporczywie walczył o uzyskanie choćby jeszcze paru tygodni życia. Palaloga nie chce zdradzić, jakie to sprawy wymagały od niego tak niezbędnej obecności. Stopniowo podchwytliwe pytania psychiatry wydobywają prawdę o owych czterech tygodniach rekonwalescencji, które tak dalece zmieniły charakter chirurga i zapoczątkowały zdecydowaną przemianę jego charakteru na gorsze. Podczas rekonwalescencji Palaloga poznał Annę, młoda laborantkę z jego kliniki. Zainteresowany jej urodą robił wszystko by uwieść dziewczynę. Bezskutecznie. Anna z godnością oparła się zdobywczemu przełożonemu. Ich wzajemny stosunek był przez kilka tygodni zaciętą walką dwu charakterów. Dziewczyna nie chciała być przelotnym epizodem w karierze donżuana.

W końcu wyjechali razem nad morze. Były to dla chirurga najszczęśliwsze dni w życiu, spokojne, pełne wzajemnego uczucia i zrozumienia. Potem pojechali do Mołdawii i tam coś zaczęło się między nimi psuć. Pycha nie pozwalała chirurgowi przyznać się przed samym sobą, że kocha Annę, że nie może bez niej żyć. Kiedy po powrocie do Bukaresztu rozstali się – Palaloga wrócił do związanej z nim uprzednio lekarki Marii.

Nad ranem Palaloga wyznaje młodemu psychiatrze, że życie bez Anny stało się dla niego piekłem, że mści się na kobietach, nie potrafiąc przełamać w sobie dumy i zarozumiałości. Jego życie stało się bezskuteczną ucieczką przed sobą samym
Źródło opisu: Filmowy Serwis Prasowy

Ekipa

Twórca Funkcja
Studio Opracowań Filmów w Warszawie Realizacja nagrań
Izabella Falewiczowa Reżyseria

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Małgorzata Niemirska Anna Patriciu Irina Petrescu
Edmund Fetting Filip Palaloga Iurie Darie
Wojciech Pokora Laurent Nikola Virgil Ogășanu
Barbara Horawianka Maria Dobrin Ioana Bulcă
Wer.png Lista aktorów i realizatorów polskiej wersji została opracowana na podstawie archiwalnych informacji prasowych odszukanych, zgromadzonych i zarchiwizowanych przez Zbigniewa Dolnego, autora Historii polskiego dubbingu.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.