Encyklopedia polskiego dubbingu
Advertisement
Encyklopedia polskiego dubbingu
Disambig.png W Encyklopedii polskiego dubbingu znajduje się więcej haseł o podobnej nazwie. Zobacz też: Dwoje na huśtawce (wersja kinowa)

Dwoje na huśtawce (ang. Two for the Seesaw) – amerykański melodramat z 1962 roku w reżyserii Roberta Wise’a, zrealizowany na podstawie sztuki Williama Gibsona. Pierwsza wersja dubbingu do niego zlecona została przez Centralę Dystrybucji Filmów na potrzeby dystrybucji kinowej w 1972 roku, zaś druga przez Telewizję Polską na potrzeby emisji telewizyjnej. Realizowano ją od 23 marca 1980 roku do 29 stycznia 1981, a wyemitowano po raz pierwszy 18 kwietnia 1981 roku.

Fabuła

Jerry Ryan, prawnik z Omahy, przeżywa okres załamania psychicznego. Porzucił żonę i uporządkowane życie, w którym był całkowicie zależny od swego bogatego teścia, szukając schronienia w Nowym Jorku. Na przyjęciu u dawnego znajomego w Greenwich Village, dzielnicy artystycznej cyganerii, poznaje Gittel Moscę, samotną i spragnioną ciepła, choć pokrywającą to pozorami energii i niezależności. Gittel jest biedną i wiecznie wykorzystywaną przez mężczyzn żydowską dziewczyną, której marzeniem jest założenie szkoły tańca. Jerry dzwoni do niej nazajutrz – i tak zaczyna się niespokojne pożycie obojga, w którym dziewczyna pragnie zachować niezależność, ale z każdym dniem staje się bardziej związana ze swym partnerem. Jerry zaczyna pracować w biurze adwokackim, wynajmuje dla Gittel lokal na szkołę tańca, ale okazuje się, że nadal utrzymuje kontakt z żoną w Omasze. Równocześnie jest zazdrosny o Gittel i jej styl życia – chce odejść, bo zobaczył ją w taksówce z mężczyzną. Gittel ma jednak atak wrzodu żołądka i zostaje odwieziona do szpitala. Po powrocie przeżywają najszczęśliwsze dni swojej miłości. Gittel marzy o małżeństwie. Wtedy jednak Jerry postanawia wrócić do żony. W czasie ostatniej rozmowy telefonicznej Gittel wydaje się spokojna: mówi, że życie jej stało się bogatsze dzięki miłości, jaką wspólnie przeżyli.
Źródło opisu: Filmowy Serwis Prasowy

Ekipa

Twórca Funkcja
Studio Opracowań Filmów w Warszawie Realizacja nagrań
Zofia Dybowska-Aleksandrowicz Reżyseria
Jan Moes Dialogi
Jerzy Januszewski Dźwięk
Anna Łukasik Montaż
Adam Wieluński Kierownictwo produkcji

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Jerzy Kamas Jerry Ryan Robert Mitchum
Jadwiga Jankowska-Cieślak Gittel „Mosca” Moscawitz Shirley MacLaine
Frank Taubman Edmond Ryan
Sophie Elizabeth Fraser
Oscar Eddie Firestone
Pan Jacoby Bill Gray
Wer.png Lista aktorów i realizatorów polskiej wersji została opracowana na podstawie archiwalnych informacji prasowych odszukanych, zgromadzonych i zarchiwizowanych przez Zbigniewa Dolnego, autora Historii polskiego dubbingu.

Linki zewnętrzne