FANDOM


Disambig W Encyklopedii polskiego dubbingu znajduje się więcej haseł o podobnej nazwie. Zobacz też: Dwoje na huśtawce (wersja telewizyjna)

Dwoje na huśtawce (ang. Two for the Seesaw) – amerykański melodramat z 1962 roku w reżyserii Roberta Wise’a, zrealizowany na podstawie sztuki Williama Gibsona. Dubbing do filmu zlecony został przez Centralę Dystrybucji Filmów na potrzeby dystrybucji kinowej i był wyświetlany w polskich kinach w 1972 roku. Dziesięć lat później na zlecenie Telewizji Polskiej zrealizowano drugą wersję dubbingu.

Fabuła

Jerry Ryan, prawnik z Omahy, przeżywa okres załamania psychicznego. Porzucił żonę i uporządkowane życie, w którym był całkowicie zależny od swego bogatego teścia, szukając schronienia w Nowym Jorku. Na przyjęciu u dawnego znajomego w Greenwich Village, dzielnicy artystycznej cyganerii, poznaje Gittel Moscę, samotną i spragnioną ciepła, choć pokrywającą to pozorami energii i niezależności. Gittel jest biedną i wiecznie wykorzystywaną przez mężczyzn żydowską dziewczyną, której marzeniem jest założenie szkoły tańca. Jerry dzwoni do niej nazajutrz – i tak zaczyna się niespokojne pożycie obojga, w którym dziewczyna pragnie zachować niezależność, ale z każdym dniem staje się bardziej związana ze swym partnerem. Jerry zaczyna pracować w biurze adwokackim, wynajmuje dla Gittel lokal na szkołę tańca, ale okazuje się, że nadal utrzymuje kontakt z żoną w Omasze. Równocześnie jest zazdrosny o Gittel i jej styl życia – chce odejść, bo zobaczył ją w taksówce z mężczyzną. Gittel ma jednak atak wrzodu żołądka i zostaje odwieziona do szpitala. Po powrocie przeżywają najszczęśliwsze dni swojej miłości. Gittel marzy o małżeństwie. Wtedy jednak Jerry postanawia wrócić do żony. W czasie ostatniej rozmowy telefonicznej Gittel wydaje się spokojna: mówi, że życie jej stało się bogatsze dzięki miłości, jaką wspólnie przeżyli.
Źródło opisu: Filmowy Serwis Prasowy

Ekipa

Twórca Funkcja
Studio Opracowań Filmów w Warszawie Realizacja nagrań
Jerzy Twardowski Reżyseria
Jerzy Januszewski Dźwięk

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Tadeusz Jastrzębowski Jerry Ryan Robert Mitchum
Barbara Wrzesińska Gittel „Mosca” Moscawitz Shirley MacLaine
Adam Wysocki Frank Taubman Edmond Ryan
Irena Kownas Sophie Elizabeth Fraser
Jerzy Tkaczyk Oscar Eddie Firestone
Zbigniew Kryński Pan Jacoby Bill Gray
Wer Lista aktorów i realizatorów polskiej wersji została opracowana na podstawie archiwalnych informacji prasowych odszukanych, zgromadzonych i zarchiwizowanych przez Zbigniewa Dolnego, autora Historii polskiego dubbingu.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.