FANDOMDwayne Douglas „The Rock” Johnson (ur. 2 maja 1972 w Hayward w Kalifornii) – amerykański aktor, producent i były wrestler samoańskiego pochodzenia, występujący w World Wrestling Entertainment.

Życiorys

Wczesne lata

Urodził się w Hayward w stanie Kalifornia jako syn pochodzącej z Samoa Aty Johnson (z domu Maivia) i Afro-Kanadyjczyka Wayde’a Douglasa Bowlesa, profesjonalnego wrestlera, znanego jako Rocky Johnson. Jego rodzina także związana była z wrestlingiem; dziadek ze strony matki Peter „High Chief” Maivia był również zapaśnikiem, babka ze strony matki, Lia Maivia, była jedną z niewielu kobiet w wrestlingu, przejmując Polynesian Pacific Pro Wrestling po śmierci męża w 1982 roku, aż do 1988. Jego kuzynka, Savelina Fanene była też zapaśniczką pracującą dla WWE.

Przez krótki czas mieszkał z rodziną matki w dzielnicy Grey Lynn w Auckland City w Nowej Zelandii. Uczęszczał do Richmond Road Primary School, przed powrotem do Stanów Zjednoczonych z rodzicami. Naukę kontynuował w President William McKinley High School w Honolulu na Hawajach, a następnie w Freedom High School w Bethlehem, w Pensylwanii, gdzie zaczął grać w futbol amerykański w Lehigh Valley Conference. Był również członkiem lekkoatletycznych i zapaśniczych zespołów szkolnych. Uniwersytet Miami przyznał mu stypendium. W 1991 znalazł się w reprezentacji Miami Hurricanes na mistrzostwach w futbolu uniwersyteckim. Kontuzja pleców przekreśliła jednak jego szanse w NFL.

W 1995 ukończył studia na wydziale kryminologii i fizjologii. W 2001 roku zaangażował się w swój pierwszy profesjonalny film. Jego pierwszym filmem fabularnym była komedia Longshot, gdzie odegrał epizodyczną rolę bandyty. Jako aktor pierwszoplanowy zadebiutował w Królu Skorpionie. Następne role główne zagrał w Witajcie w dżungli i Z podniesionym czołem.

Życie prywatne

W 1990 poznał na studiach Dany Garcię, którą poślubił 3 maja 1997. Mają córkę Simone Alexandrę (ur. 14 sierpnia 2001). 1 czerwca 2007 ogłosili, że są w separacji.

Od marca 2007 zaczął spotykać się z Lauren Hashian, córką bostońskiego perkusisty, Siba Hashiana. Po raz pierwszy spotkali się w 2006, gdy Johnson pracował przy filmie Plan gry, co doprowadziło do pogłosek o porzuceniu żony dla Hashian. We wrześniu 2015 ogłoszono, że Johnson i Hashian spodziewają się pierwszego wspólnego dziecka. W grudniu 2015 Hashian urodziła córkę, Jasmine.

Ponieważ matka Johnsona, Ata Fitisemanu Maivia, jest potomkinią samoańskiego wodza, a także w uznaniu zasług dla Samoańczyków, Malietoa Tanumafili II obdarzył Johnsona szlachetnym tytułem Seiuli, podczas swojej wizyty w 2004 roku. Otrzymał częściowy samoański tatuaż Pe’a w 2003.

W 2006 założył Dwayne Johnson Rock Foundation, działalność charytatywną zajmującą się ludźmi podwyższonego ryzyka oraz nieuleczalnie chorymi. 2 października 2007 jego była żona podarowała milion dolarów Uniwersytetowi Miami, żeby wesprzeć remont obiektów piłkarskich. Stwierdzono, że był to największy datek, jaki kiedykolwiek został przeznaczony na wydział lekkoatletyczny tejże uczelni. Uniwersytet Miami przemianował szatnie „Hurricanes” na cześć Johnsona.

21 maja 2015 Johnson ustanowił rekord Guinnessa za najwięcej wykonanych selfie. W ciągu 3 minut wykonał 105 selfie z fanami podczas premiery filmu San Andreas w Londynie. W marcu 2016 Johnson współpracował z amerykańskim producentem odzieży Under Armour, wydając „Project Rock”. W 2016 został wybrany najseksowniejszym mężczyzną roku przez magazyn „People”.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
2007 Hannah Montana Dwayne Johnson Mariusz Siudziński
2009 Czarodzieje z Waverly Place Dwayne Johnson Krzysztof Banaszyk
2009 Góra czarownic Dwayne Johnson Robert Więckiewicz
2012 Podróż na Tajemniczą Wyspę Hank Parsons Krzysztof Banaszyk
2017 Jumanji: Przygoda w dżungli Smolder Bravestone Krzysztof Banaszyk
Krzysztof Banaszyk - Jumanji 2
2018 Rampage: Dzika furia Davis Okoye Krzysztof Banaszyk
Krzysztof Banaszyk - Rampage
2019 Jumanji: Następny poziom Smolder Bravestone Krzysztof Banaszyk
Filmy i seriale animowane
2010 Transformers: Prime Cliffjumper Bartosz Martyna
2016 Vaiana: Skarb oceanu Maui Igor Kwiatkowski
Jako postać fikcyjna
2017 Big Mouth Dwayne Johnson Jan Aleksandrowicz-Krasko

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.