FANDOM


Dragon Ball Z: Atak smoka (oryg. ドラゴンボールZ 龍拳爆発!!悟空がやらねば誰がやる, Doragon bōru Z: Ryūken bakuhatsu!! Gokū ga Yaraneba dare ga yaru, 1995) – średniometrażowy film anime produkcji japońskiej w reżyserii Mitsuo Hashimoto, trzynasty film osadzony w uniwersum serialu Dragon Ball Z.

Film został wprowadzony do kin wraz z dwunastą częścią pt. Fuzja w formie filmu, za pośrednictwem ITI Cinema. Premiera wersji z dubbingiem w kinach odbyła się 11 października 2002 roku. Film w tej samej wersji również dystrybuowany na płytach DVD, VCD i kasetach VHS.

Polski dubbing jest oparty na francuskiej wersji językowej, podobnie jak sam serial.

Fabuła

Dawno temu źli czarnoksiężnicy wykorzystywali czarną magię do ożywiania potworów. Jednym z najokrutniejszych był Hildegarn, który niszczył planetę Hrabia. Dzięki legendarnemu mieczowi i 2 czarodziejskim piszczałkom udało mu się ocalić planetę od całkowitej zagłady. Młody Minosha przeciął legendarnym mieczem cielsko potwora na dwie połowy. Dolna połowę umieścił w sobie, a górną przyjął jego starszy brat, dzielny Tapion, po czym najwyższy kapłan zamknął obu bohaterów w dwóch szkatułkach z pozytywkami i tak je zabezpieczył, żeby potwór nigdy nie mógł się z nich wydostać. Po tysiącu lat zły czarownik Hoi odnalazł jedną szkatułkę, ale by móc rządzić wszechświatem musiał jeszcze odszukać drugą, bowiem tylko scalony Hildegarn mógł mu pomóc w zrealizowaniu niecnego planu. W tej drugiej siedział dzielny Tapion.

Podczas lekcji w szkole Son Gohan i Videl dowiedzieli się o starcu, który chce popełnić samobójstwo. Okazało się, że przyczyną desperacji Hoi’a jest niemożność otwarcia szkatułki, w której jest zamknięty wielki bohater, jedyny obrońca Ziemi przed nadciągającym kataklizmem. Szkatułkę zaniesiono do domu Bulmy, ale nawet ona nie potrafiła jej otworzyć. Wojownicy Z uznali więc, że należy poprosić o pomoc smoka Shenrona. Dzielny Tapion zostaje uwolniony.
Źródło opisu: Pressbook dystrybutora

Ekipa

Twórca Funkcja
Master Film Realizacja nagrań

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Krzysztof Banaszyk Son Gokū Masako Nozawa
Piotr Kozłowski Tapion Hiro Yūki
Monika Kwiatkowska Videl Yūko Minaguchi
Krzysztof Szczerbiński Son Gohan Masako Nozawa
Jonasz Tołopiło Trunks Takeshi Kusao
Katarzyna Tatarak Son Goten Masako Nozawa
Tadeusz Borowski Hoi Juji Matsuda
Borys Szyc Vegeta Ryō Horikawa
Agnieszka Kunikowska Bulma Hiromi Tsuru
Jacek Braciak Kuririn Mayumi Tanaka
Marek Obertyn Shenlong Masaharu Satō
W pozostałych rolach
Ewa Kania-Grochowska Nauczycielka Makiko Ōmoto
Stefan Knothe Pilot helikoptera
Aleksander Mikołajczak Głos z centrali
Jarosław Domin
Jan Kulczycki
Paweł Szczesny

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.