FANDOMDorota Jolanta Segda (ur. 12 lutego 1966 roku w Krakowie) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, profesor sztuk teatralnych, nauczyciel akademicki Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Życiorys

Ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie i Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Od 1987 jest aktorką krakowskiego Starego Teatru. Występowała również w Teatrze Narodowym w Warszawie. Karierę teatralną rozpoczynała m.in. rolą Albertynki w Operetce Witolda Gombrowicza w reżyserii Tadeusza Bradeckiego w Starym Teatrze (1988). Grała także Salomeę w Śnie srebrnym Salomei Juliusza Słowackiego w reżyserii Jerzego Jarockiego w Starym Teatrze (1993), Małgorzatę w Fauście Johanna Wolfganga Goethego w reżyserii Jerzego Jarockiego w Starym Teatrze (1997) i Rachelę w Weselu Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego w Teatrze Narodowym (2000).

Dwukrotna laureatka Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza – przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr”. Za sezon 1992/1993, za rolę Salomei w Śnie srebrnym Salomei Słowackiego w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Za sezon 1996/1997, za rolę Małgorzaty w Fauście Johanna Wolfganga Goethego w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Popularność zdobyła rolami filmowymi i telewizyjnymi, m.in. tytułową rolą w filmie Faustyna oraz w filmie Tato i serialu Na dobre i na złe. W RMF FM wraz z Robertem Konatowiczem prowadziła program pod tytułem Metamorfoza.

W filmach Harry Potter i Zakon Feniksa, Harry Potter i Książę Półkrwi, Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I i II użyczyła głosu Bellatriks Lestrange, którą grała Helena Bonham Carter.

W 2009 roku wystąpiła gościnnie w serialu Naznaczony w roli trenerki szermierki Ewy (odcinek 8). Zagrała Mariolę Chudziszewską w serialu Ludzie Chudego.

Nominację profesorską odebrała 23 stycznia 2013 z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jest zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego w PWST w Krakowie. Została wybrana na rektora tejże uczelni 11 kwietnia 2016 roku na kadencję 2016-2020.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role dubbingowe

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1994 Prowincjonalne życie Deborah Voysey Greta Scacchi
2007 Harry Potter i Zakon Feniksa Bellatrix Lestrange Helena Bonham Carter
Dorota Segda - HPiZF
2009 Harry Potter i Książę Półkrwi Bellatrix Lestrange Helena Bonham Carter
Dorota Segda - HPiKP
2010 Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I Bellatrix Lestrange Helena Bonham Carter
Dorota Segda - HPiIŚ
2011 Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II Bellatrix Lestrange Helena Bonham Carter
Dorota Segda - HPiIŚ2

Filmy animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2012 Merida waleczna Elinor Emma Thompson
Merida waleczna- Elinor- Dorota Segda
2018 Iniemamocni 2 Helen Parr / Elastyna Holly Hunter

Słuchowiska

Rok Tytuł Rola
2011 Ostatnie życzenie Nenneke (Głos rozsądku)


Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.