Doom³ – komputerowa gra typu first-person shooter z 2004 roku, stworzona przez studio id Software, stanowiąca trzecią główną odsłonę serii Doom, a zarazem pierwszą wydaną z polskim dubbingiem. Polski dubbing do niej zlecony został przez jej dystrybutora, firmę Licomp EMPiK Multimedia. Premiera w Polsce miała miejsce 11 grudnia 2004 roku. Wersja polska dostępna jest wyłącznie na komputerach osobistych, podczas gdy wydanie na konsolę Xbox nie było w żaden sposób tłumaczone.

Na początku 2005 roku gra doczekała się dodatku, Doom³: Resurrection of Evil, który nie został jednak spolszczony, podobnie jak edycja rozszerzona gry - Doom³: BFG Edition - z 2012 roku.

Fabuła

Akcja gry toczy się na Marsie, w wielkim ośrodku badawczym Union Aerospace Corporation (UAC). Korporacja ta wcześniej zajmowała się eksploracją kosmosu i rozwojem biotechnologii, lecz postanowiła poszerzyć swą działalność o archeologię. Stało się to po odkryciu na Marsie szczątków obcej cywilizacji, które wskazują na jej wysoki poziom rozwoju. Bohater, w którego wciela się gracz, to nowo przybyły na planetę żołnierz piechoty morskiej, który właśnie rozpoczyna swą służbę dla korporacji jako ochroniarz. Jego bezpośrednim przełożonym zostaje sierżant Kelly. Niedługo po przylocie przydziela mu on zadanie znalezienia naukowca, który zaginął bez wieści, po udaniu się w kierunku opuszczonego laboratorium. Gdy marine odnajduje mężczyznę, zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Kompleks UAC zostaje zaatakowany, urywa się kontakt z dowództwem, a odnaleziony naukowiec zamienia się w krwiożerczego potwora. Okazuje się, że podczas eksperymentów z teleportacją przypadkowo otwarto portal do innego wymiaru, z którego Mars zaatakowała armia demonów. Kelly wydaje marine rozkaz udania się do centrum komunikacyjnego i wezwania posiłków z Ziemi. Na drodze stają mu jednak wysłannik zarządu firmy Elliot Swann i jego ochroniarz, Campbell. Twierdzą, że diabelska armia kierowana przez doktora Malcolma Betrugera może wykorzystać statki floty ratunkowej do transportu na Ziemię. Marine samotnie wyrusza do walki z potworami, cały czas ścigając Swanna i Campbella. Stara się przetrwać w kompleksie do czasu przybycia posiłków i zamknąć portal do piekła.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Ekipa

Twórca Funkcja
Amadeusz Studio Realizacja nagrań

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Jacek Lecznar Thomas Kelly
  • Jonathan Ishii
  • E. Webb
  • Marine
Maciej Słota Eliott Swann
Malcolm Betruger
Alina Kamińska
Larry Kaczyński
Kontroler na Marsie
Marines
R. Roland

Multimedia

Linki zewnętrzne


Bethesda.png
Dishonored Dishonored 2Dishonored: Death of the Outsider
Doom Doom³DoomDoom VFRDoom Eternal
Quake Quake 4Enemy Territory: Quake Wars
RAGE RAGERAGE 2
The Elder Scrolls The Elder Scrolls V: Skyrim (Dawnguard - Hearthfire - Dragonborn) • The Elder Scrolls: Legends
Pozostałe BrinkFallout 3PreyRogue WarriorSea Dogs: Piraci
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.