FANDOMDonald McKinley Glover (ur. 25 września 1983 roku w Edwards Air Force Base) – amerykański aktor telewizyjny i filmowy, scenarzysta, komik, producent, reżyser, raper, wokalista i autor tekstów piosenek.

Życiorys

Wczesne lata

Urodził się w Edwards Air Force Base w Kalifornii. Wychowywał się w Stone Mountain w stanie Georgia w rodzinie zastępczej od 14 lat jako syn Beverly (z domu Smith) i Donalda Sr. Gloverów. Jego matka pracowała jako opiekunka żłobka, a ojciec był pracownikiem pocztowym. Dorastał w wierze Świadków Jehowy. Uczęszczał do DeKalb School of the Arts. W 2006 roku ukończył wydział dramatu w nowojorskiej Tisch School of the Arts przy Uniwersytecie Nowojorskim.

Kariera

W Upright Citizens Brigade Theatre uczył się improwizacji i pisania komicznych tekstów. W 2006 Glover skontaktował się z producentem Davidem Minerem, dla którego napisał scenariusz dla The Simpsons. Miner i Tina Fey byli pod wrażeniem pracy Glovera i zaprosili go, by napisał scenariusz do sitcomu NBC Rockefeller Plaza 30 (2006–2012). W latach 2009-2014 grał rolę Troya Barnesa w sitcomie NBC Community.

W 2011 roku Glover podpisał kontrakt z amerykańską wytwórnią Glassnote Records i 15 listopada 2011 ukazał się jego pierwszy studyjny album Camp. Glover produkuje własne utwory. Jego muzyka elektroniczna / remiksy często rozprowadzane były za darmo za pośrednictwem ich oficjalnej strony internetowej.

W roku 2016 grał rolę Earnesta „Earna” Marksa w serialu Atlanta, którego jest twórcą, scenarzystą i reżyserem. Został za nią nagrodzony Złotym Globem i Emmy.

Na dużym ekranie wystąpił m.in. jako Andre w komediodramacie Magic Mike XXL (2015) i Aaron Davis w filmie Spider-Man: Homecoming (2017).
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).


Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos
2011 Muppety Młodszy producent w stacji CDE
2017 Spider-Man: Homecoming Aaron Davis Hubert Paszkiewicz
Hubert Paszkiewicz - SMH
2018 Han Solo: Gwiezdne wojny – Historie Lando Calrissian Michał Żurawski
Michał Żurawski - Han Solo
Filmy i seriale animowane
2011 Pora na przygodę! Marshall Lee / Marcel Lee Leszek Zduń
2012 Mega Spider-Man Miles Morales / Spider-Man (kilka odcinków) Mateusz Narloch

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.