Dobry wojak Szwejk (czes. Dobrý voják Švejk) – czechosłowacka komedia z 1956 roku w reżyserii Karela Steklego i Jiříego Tranki, zrealizowana na podstawie powieści Jaroslava Haška Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej. Dubbing do filmu zlecony został przez Centralę Dystrybucji Filmów na potrzeby dystrybucji kinowej i był wyświetlany w polskich kinach w 1958 roku. W 1957 roku film doczekał się kontynuacji zatytułowanej Melduję posłusznie.

Fabuła

Film jest adaptacją pierwszej części znanej satyrycznej powieści antywojennej autorstwa Jaroslava Haška. Ukazuje przygody Józefa Szwejka, „notorycznego idioty”, który w wyniku nieporozumienia w knajpie – awantury z C.K. detektywem Bretschneiderem „wkroczył na widownię I wojny światowej”. Szwejk, znakomicie zagrany przez Rudolfa Hrušínský’ego, przyznaje się na komisariacie do zabójstwa księcia Ferdynanda, za co zostaje skierowany do domu wariatów. Po pobycie w szpitalu zostaje ordynansem pułkownika Lukasza i oczekuje wyjazdu na front. Literacki pierwowzór znajduje wierne odzwierciedlenie w filmie, na który składa się szereg dowcipnych, groteskowych scen. Zachowuje również główny zamysł powieści – satyrę na bezmyślne podporządkowanie się rozkazom i poleceniom.
Źródło opisu: Iluzjon Filmoteki Narodowej

Ekipa

Twórca Funkcja
Studio Opracowań Filmów w Warszawie Realizacja nagrań
Jerzy Twardowski Reżyseria

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Tadeusz Bartosik Josef Švejk Rudolf Hrušínský
Hanka Bielicka Pani Müllerová Eva Svobodová
Mieczysław Serwiński Pan Palivec Josef Hlinomaz
Bolesław Płotnicki Detektyw Bretschneider František Filipovský
Czesław Wołłejko Feldkurat Katz Miloš Kopecký
Igor Śmiałowski Porucznik Jindřich Lukáš Svatopluk Beneš
Wer.png Lista aktorów i realizatorów polskiej wersji została opracowana na podstawie archiwalnych informacji prasowych odszukanych, zgromadzonych i zarchiwizowanych przez Zbigniewa Dolnego, autora Historii polskiego dubbingu.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.