Sir Derek George Jacobi (ur. 22 października 1938 w Londynie) – brytyjski aktor i reżyser. Za swoje zasługi dla teatru w 1994 roku otrzymał tytuł szlachecki.

Życiorys

Kariera

Jedyne dziecko właściciela sklepu z tytoniem w Chingford — Alfreda George’a Jacobi i sekretarki Daisy Gertrude Masters, pochodzącej z niemieckiej rodziny chrześcijańskiej. Po ukończeniu szkoły średniej Leyton County High School studiował na Uniwersytecie Cambridge przed rozpoczęciem kariery teatralnej. Jego talent został szybko zauważony i w 1965 roku zaangażowano go do roli Cassia w filmowej wersji dramatu szekspirowskiego Otello z Laurence Olivierem i Maggie Smith. W 1963 roku Lawrence Olivier zaproponował mu prace założycielskie w National Theater Company w Londynie. Z teatrem tym związany był do 1971 roku. W 1967 roku zagrał w telewizyjnej wersji komedii szekspirowskiej Wiele hałasu o nic jako Don John spokrewniony z Don Pedro, jednocześnie Laurence Olivier powierzył mu rolę Andrei w swojej adaptacji sztuki teatralnej Antoniego Czechowa Trzy siostry z udziałem Alana Batesa. W 1972 roku w miniserialu Rodzina Straussów z Jane Seymour zagrał postać Josefa Lannera.

Prawdziwą sławę zdobył po zagraniu tytułowej kreacji w telewizyjnej serii BBC Ja, Klaudiusz na podstawie powieści historycznej Roberta Gravesa, za którą otrzymał nagrodę BAFTA i stał się jednym z najbardziej znanych aktorów w Wielkiej Brytanii. Rola Adolfa Hitlera w telewizyjnej adaptacji powieści historycznej pt. Wewnątrz Trzeciej Rzeszy z Rutgerem Hauerem przyniosła mu nominację do nagrody Emmy. Za postać hochsztaplera w teledramacie wojennym CBS Dziesiąty człowiek z Kristin Scott Thomas po raz drugi odebrał nagrodę Emmy i był nominowany do nagrody Złotego Globu. Kolejną nagrodą Emmy został uhonorowany za rolę Jacksona Hedley'a w sitcomie z 2001 roku pt. Frasier.

Pierwszą polską realizacją w której wystąpił była multimedialna produkcja zatytułowana: The dream Off Penderecki - Teatru Tworzenia w 2013 r.

Derek Jacobi jest prominentnym zwolennikom teorii, że Edward de Vere, 17. hrabia Oksford, był autorem dzieł Williama Szekspira.

Życie prywatne

Jacobi jest gejem. W marcu 2006 roku, po 27 latach życia ze swoim partnerem Richardem Cliffordem, zarejestrował swój związek partnerski. Nastąpiło to cztery miesiące po tym jak wprowadzono w prawie tego typu związki w Wielkiej Brytanii.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
1972 Rodzina Straussów Joseph Lanner Edmund Fetting
1976 Ja, Klaudiusz Klaudiusz Stanisław Brejdygant
2005 Niania Pan Siup Stanisław Brejdygant
2007 Złoty kompas Emisariusz Magistratury Andrzej Arciszewski
2015 Kopciuszek Król Stanisław Brejdygant
2018 Tomb Raider Pan Yaffe Stanisław Biczysko
Filmy i seriale animowane
2007 Dobranocny ogród Narrator Maciej Szary
2011 Niesamowity świat Gumballa Narrator / Księżyc Paweł Szczesny

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.