Encyklopedia polskiego dubbingu
Advertisement
Encyklopedia polskiego dubbingu


David Thewlis, właściwie David Wheeler (ur. 20 marca 1963 r. w Blackpool) – brytyjski aktor filmowy i telewizyjny, scenarzysta, reżyser, poeta i gitarzysta.

Życiorys

Młodość

Urodził się w Blackpool jako syn właściciela sklepu z zabawkami Aleca Raymonda Wheelera i Maureen Wheeler. Dorastał w Blackpool. Grał w punkowym zespole Door 66. W 1985 roku ukończył Guild Hall School of Music and Drama w Londynie.

Kariera

Wystąpił na małym ekranie w sitcomie Valentine Park (1987-88), zanim zadebiutował na kinowym ekranie w melodramacie fantasy Vroom (1988) z Clive Owenem oraz adaptacji powieści Karola Dickensa Mała Dorrit (Little Dorrit, 1988) u boku Dereka Jacobiego i Aleca Guinnessa. Wystąpił potem w komediodramacie Mike’a Leigha Życie jest słodkie (Life Is Sweet, 1990) u boku Stephena Rei i Timothy’ego Spalla, dramacie Skaza (Fatale, 1992) z Jeremym Ironsem, Juliette Binoche i Mirandą Richardson oraz ekranizacji surrealistycznej powieści Franza Kafki Proces (The Trial, 1993) z Kylem MacLachlanem.

Uznanie krytyków zyskał dzięki kreacji energicznego, gadatliwego i trudnego w bezpośrednim kontakcie życiowego rozbitka w dramacie Mike’a Leigha Nadzy (Naked, 1993) otrzymał wiele nagród, w tym za najlepszą rolę męską na festiwalu filmowym w Cannes. Jego debiutancki film krótkometrażowy Hello, Hello, Hello (1995) zdobył nominację do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej.

Zagrał potem w adaptacji powieści Anny Sewell Czarny Książę (Black Beauty, 1994) u boku Seana Beana, biograficznym melodramacie Agnieszki Holland Całkowitym zaćmieniu (Total Eclipse, 1995) w roli poety Paula Verlaine’a z Leonardo DiCaprio jako Rimbaud, dramacie Czas przemian (Restoration, 1995) u boku Roberta Downeya Jr., Meg Ryan, Hugh Granta i Sama Neilla, filmie fantasy Roba Cohena Ostatni smok (Dragonheart, 1996) z Seanem Connery, Dennisem Quaidem, Julie Christie i Jasonem Isaacsem, remake’u ekranizacji powieści H.G. Wellsa Wyspie Doktora Moreau (The Island of Dr. Moreau, 1996) u boku Marlona Brando i Vala Kilmera i biograficznym dramacie Siedem lat w Tybecie (Seven Years in Tibet, 1997) z Bradem Pittem.

Zwrócił na siebie uwagę młodych widzów jako profesor Remus Lupin w filmach – Harry Potter i więzień Azkabanu (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban, 2004) i Harry Potter i Zakon Feniksa (Harry Potter and the Order of the Phoenix, 2007). Można go było podziwiać również w filmie Ridleya Scotta Królestwo Niebieskie (Kingdom of Heaven, 2005) u boku Orlando Blooma i Jeremy’ego Ironsa oraz thrillerze Nagi instynkt 2 (Basic Instinct 2, 2006) z Sharon Stone, Hugh Dancy i Davidem Morrisseyem.

W ekranizacji powieści Paulo Coelho Weronika postanawia umrzeć wystąpił u boku Sarah Michelle Gellar i Jonathana Tuckera.

Życie prywatne

W kwietniu 1992 r. ożenił się z Sarą Jocelyn Sugarman, jednak w 1994 roku doszło do rozwodu. Z nieformalnego związku z aktorką Anną Friel (2001-2010) ma córkę Gracie Ellen Mary (ur. 9 lipca 2005 r. w Londynie).
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
1994 Czarny Książę Jerry Barker
2004 Harry Potter i więzień Azkabanu Remus Lupin Piotr Polk
2007 Harry Potter i Zakon Feniksa Remus Lupin Piotr Polk
2009 Harry Potter i Książę Półkrwi Remus Lupin Piotr Polk
2010 Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I Remus Lupin Piotr Polk
2011 Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II Remus Lupin Piotr Polk
2017 Wonder Woman Sir Patrick Krzysztof Cybiński
Filmy i seriale animowane
2000 Spotkanie z Jezusem Judasz Piotr Szwedes
2017 Big Mouth Czarodziej Wstydziuch Przemysław Bluszcz

Linki zewnętrzne