FANDOMDariusz Krzysztof Zawiślak (ur. 25 lipca 1972 roku w Warszawie) – polski grafik, scenograf, scenarzysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Członek-założyciel Polskiej Akademii Filmowej. Członek Europejskiej Akademii Filmowej.

Biografia

Uzyskał stopień doktora sztuki nadany przez Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tytuł przewodu doktorskiego „Deconstructing Woody Allen”. Ukończył Wydział Sztuki Mediów Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w pracowni prof. W. Szymańskiego – aneks w pracowni prof. K. Olszewskiego), Executive MBA w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz Zarządzanie na Wydziale Ekonomicznym WSE. Wcześniej studiował na wydziale reżyserii dramatu i wiedzy o teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej i wydziale produkcji Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Rozpoczynał karierę od reżyserii dramatów scenicznych i krótkich filmów. Wkrótce stał się jednym z niewielu polskich prywatnych dystrybutorów filmowych. Był Dyrektorem Generalnym Adyton International i niezależnym producentem i reżyserem. Na początku swojej kariery zarządzał również kilkoma kinami w Warszawie oraz pierwszym w Polsce kinem samochodowym. Był organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Grozy. Współpracował również przy organizacji pierwszych edycji Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Jako wydawca muzyczny wyprodukował świąteczną piosenkę „Kto wie?” w wykonaniu zespołu DeSu. Promuje na świecie Polską literaturę dziecięcą jako międzynarodowy wydawca książek Marii Kruger. Był kandydatem z ramienia Sejmu i Senatu do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji otrzymał pozytywną rekomendację Sejmowej Komisji Kultury. Jako niezależny kandydat do Senatu w wyborach w 2005 roku otrzymał ponad 33 tysięcy głosów.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2001 Titanic: Legenda żyje Kapitan statku
2011 Niesamowity Jungo Jungo

Twórca dubbingu

Filmy animowane

Rok Tytuł Funkcja Studio
2011 Niesamowity Jungo Reżyseria SMF w Warszawie
2012 Biegiem przez las
2012 Trzej muszkieterowie

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.