Dariusz Odija (ur. 13 stycznia 1960 roku w Słupsku) – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy.

Życiorys

W teatrze zadebiutował w wieku 17 lat, 26 listopada 1977 roku na scenie Teatru Muzycznego w Słupsku w sztuce Operetka Witolda Gombrowicza w reżyserii Macieja Prusa. W 1984 roku ukończył wydział aktorski PWST w Warszawie.

W późniejszych latach współpracował z teatrami stołecznymi: Nowym, Powszechnym, Polskim, Ateneum oraz Rampa na Targówku.

Był lektorem listy przebojów 30 ton na antenie TVP2.

Prywatnie jest bratem Daniela Odiji, autora słuchowisk i książek.

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1996 Maska Ochroniarz w Coco Bongo
1996 Uwolnić orkę Randolph Johnson August Schellenberg
1997 Uwolnić orkę 2 Randolph Johnson August Schellenberg
1997 Jeszcze bardziej zgryźliwi tetrycy
1999 Asterix i Obelix kontra Cezar Olibus, dowódca strażników Patrick Massieu
2005 Legenda telewizji Garth Holliday Chris Parnell
2005 Lucky Luke
2005 Zebra z klasą
2012 Avengers
2014 Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz Narrator w Smithsonian Gary Sinise
2015 Ant-Man Narrator materiału
2016 Osobliwy dom pani Peregrine Kierownik pubu Nicholas McGaughey
2018 Paweł, apostoł Chrystusa Jezus Chrystus
2019 Gwiezdne wojny: Skywalker – odrodzenie Generał Domaric Quinn Simon Paisley Day
2019 X-Men: Mroczna Phoenix Rzecznik prasowy agencji kosmicznej David Patrick Green
Dowódca żołnierzy

Seriale

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1996 Wieczór z muppetami Bobo Bill Barretta
1999 Nowa rodzina Addamsów Lurch John DeSantis
2000 Pcin Dolny
2008 Przygody Sary Jane (Cartoon Network) Graske Jimmy Vee
2019 Star Wars: The Mandalorian Dyspozytor portu Mos Eisley (odc. 5) Steve Jay Blum

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1997 Atlantis: Zapomniane opowieści Meljanz
  • Carven
  • Dowódca strażników w Carbonek
  • Pilot łodzi w intrze
  • Pilot w hangarze
  • Strażnik drzwi hangaru
  • Strażnicy miejsca ataku
  • Strażnik tajnego przejścia #2
2000 Aztec Empire Król Azteków
Pijany rosyjski żołnierz
2000 Konung: Legenda Północy Narrator
2000 Submarine Titans Odprawy przed misjami Czarnych Ośmiornic
2001 Dracula: Zmartwychwstanie Viorel
2001 Fallout Tactics: Brotherhood of Steel (demo) Paladyn Ziskele
Skryba Bractwa
2001 Fallout Tactics: Brotherhood of Steel Szaman Dhal
  • Trzeci naukowiec Louis
  • Terminal w Krypcie Zero
2001 Księga dżungli: Groove Party Narrator
2001 Might and Magic VII: Za krew i honor Archibald Ironfist
Kastore
2001 Millennium Racer Postać gracza
2001 The Watchmaker: Zegarmistrz Darrel Boone Marco Troiano
2002 Dracula 2: Ostatnie sanktuarium Opętany grabarz Doude van Herwijnen
2002 Hidden & Dangerous Deluxe Głos przy odprawach
2002 Modi i Nanna: Sprytne smyki Thor
Kowal
2003 Robin Hood: Legenda Sherwood Mały John
Król Ryszard Lwie Serce
2004 Hidden & Dangerous 2 Głos przy odprawach
  • Instruktor od granatów
  • Narrator
  • Pilot Mike
2004 Świątynia pierwotnego zła Soundset - mało inteligentny berserker
2005 Augustus: W służbie cezara Lektor filmu
Różne postacie
2005 Słoń Benjamin: Pogoda Słoń Benjamin
2005 Słoń Benjamin: Ruch uliczny Słoń Benjamin
2005 Słoń Benjamin: Zabawa w reportera Słoń Benjamin
2005 Słoń Benjamin: Zabawa w zawody Słoń Benjamin
2005 Tom Clancy’s Splinter Cell: Chaos Theory Hugo Lacerda Luis De Cespedes
Gwardziści
2006 Dreamfall: The Longest Journey Charlie Darryl Alan Reed
  • Komputer WATI
  • Komandos OKA #2
  • Strażnicy Azadi
2006 Eragon Narrator
2007 The Settlers: Narodziny imperium Mieszkańcy miast
2008 Gothic 3: Zmierzch Bogów Garik
  • Baltus Mag Wody
  • Mistrz Przywołań
  • Hubertus
  • Paladyni
2008 Piorun Gwary
2009 Age of Conan: Hyborian Adventures Kapłan
2009 Buzz! Świat quizów Lektor czytający pytania
2009 Dragon Age: Początek Oghren Steve Blum
  • Emisariusz Fellhammer
  • Komtur Harrith
2009 Fantasy Wars: Złota edycja Narrator
  • Baron D'Quazir
  • Inżynier
  • Ojciec Dexter
2009 inFamous Policjant
2009 Transformers: Zemsta upadłych Optimus Prime Peter Cullen
2010 Arcania: Gothic 4 Leboras
  • Shalog
  • Dygot
  • Melog
2010 Dragon Age: Początek – Przebudzenie Oghren Steve Blum
2010 Mass Effect 2 Dowódca Błękitnych Słońc
  • Radny turian
  • Lektor zwiastuna filmu "Cytadela"
2010 StarCraft II: Wings of Liberty Donny Vermillion
  • Wysoki Templariusz
  • Marine w potrzebie
  • Rekieter Raynora
  • Lektor reklamy
  • Marine dr Naruda
  • Narrator
2010 Tom Clancy’s H.A.W.X. 2 Simms
2010 Toy Story 3 Zurg James Patrick Stuart
2011 Auta 2 Rod Redline Bruce Campbell
2011 Brink Clinton Mokoena Nonso Anozie
2011 Crysis 2 Parchman
Marine
2011 Might & Magic: Heroes VI Liam Falcon Robin Atkin Downes
  • Hai Ryu
  • Hiroshi
  • Duch kapitana
2011 MotorStorm: Apokalipsa Dice D.C. Douglas
2011 The Elder Scrolls V: Skyrim Septimus Signus Paul Eiding
2011 Wiedźmin 2: Zabójcy królów Henselt Dariusz Odija
2012 Diablo III Vidar Kolekcjoner
  • Kapitan Gwardii Imperialnej
  • Więźniowie Sabatu
  • Więzień
  • Leor
  • Komendant Gwardii Imperialnej
  • Uchodźca
2012 Fineasz i Ferb: Nowe wynalazki Major Monogram Jeff Marsh
2012 PlayStation All-Stars Battle Royale Lektor z Buzza Colin McFarlane
2012 Risen 2: Mroczne wody Osamu
  • Ranapiri
  • Tao
2012 Sorcery: Świat magii Wędrowny sprzedawca
2012 The Elder Scrolls V: Skyrim – Dawnguard Lokil
Wampiry
2012 Uncharted: Złota Otchłań Roberto Guerro JB Blanc
2013 Disney Infinity Imperator Zurg Andrew Stanton
2013 God of War: Wstąpienie Narrator w multiplayerze Troy Baker
Spartański wojownik
2014 Hearthstone Malfurion Burzogniewny (Druid) Ed Trotta
  • Malfurion Burzogniewny (Zaraza Wcielona) (Rycerze Mroźnego Tronu)
  • Książę Taldaram (Rycerze Mroźnego Tronu)
2014 LittleBigPlanet 3 Papierałat Peter Serafinowicz
2015 Heroes of the Storm Malfurion Burzogniewny Ed Trotta
2015 Rise of the Tomb Raider Żołnierze Trójcy
2015 StarCraft II: Legacy of the Void Mroczny Archon
  • Wyniesiony (jednostka)
  • Donny Vermillion
  • Wysoki templariusz
  • Tal'Darimowie
2015 Wiedźmin: Dziki Gon Gaunter o’Dim / Pan Lusterko Dariusz Odija
  • Karczmarz w Karczmie na Rozstajach
  • Rybożer
  • Ubogi rybak
  • Bruno
  • Wojciech
  • Redańscy żołnierze
  • Żebracy
  • Pijacy
2015 Wiedźmin: Dziki Gon – Serca z kamienia Pan Lusterko / Gaunter o’Dim Dariusz Odija
2016 Gwint: Wiedźmińska gra karciana Henselt Dariusz Odija
Gaunter o’Dimm Dariusz Odija
2016 Ratchet & Clank Głos w Drek Industries
Roboty
2017 Elex Mason
  • Hopkins
  • Kierownik projektu Calaan
  • Karsten
  • Logan
  • Darius
  • Nezal
  • Łupieżca
2017 LEGO Marvel Super Heroes 2 Fing Fang Foom Pedro Lloyd Gardiner
Attuma
2017 LEGO Worlds Narrator Peter Serafinowicz
2017 StarCraft: Remastered Mroczny archont (jednostka) James Page
  • Templariusz (jednostka)
  • Wysoki templariusz (jednostka)
2017 The LEGO Ninjago Movie – Gra wideo Ochroniarz
Policjant
2018 Call of Duty: Black Ops IIII Komentator walk Chris Jai Alex
Arcykapłan Chaosu Fred Tatasciore
2019 Apex Legends Revenant Darin De Paul
2019 Blood & Truth Agent Carson Colin Salmon
2019 Darksiders: Genesis Członek Rady Spopielonych #3
2019 Death Stranding Thomas Sutherland Matthew Yang King
2020 SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated Sheldon J. Plankton Mr. Lawrence
2020 Warcraft III: Reforged Malfurion Burzogniewny

Filmy animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1998 Książę Egiptu Aaron Jeff Goldblum
2003 Cicha noc
2017 Emotki: Film
2020 Mój sąsiad Totoro Totoro Hitoshi Takagi

Seriale animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1993 Muminki Barman (odc. 95)
1998 Laboratorium Dextera
1998 Teknoman Sabre Takehito Koyasu
2000 Zapasy na śmierć i życie Johnny Gomez Maurice Schlafer
2003 Gwiezdne wojny: Wojny klonów Oppo Rancisis (odc. 21) Fred Tatasciore
  • Saesee Tiin (odc. 23)
  • Główny naukowiec Unii Technokratycznej (odc. 24)
2004 Mała syrenka (wersja DCVI) Zeus (odc. 21) Mark Hamill
2005 Dom dla zmyślonych przyjaciół pani Foster
2006 Batman: Animacje
2006 Ben 10 Inferno Richard McGonagle
  • Hoverboard (odc. 5)
  • Ochroniarz w hotelu (odc. 7)
  • Drągal (odc. 9, 25)
  • Ratownik (odc. 11)
  • Diamentogłowy (odc. 13)
  • Jeden z więźniów (odc. 37)
  • Gaterboy (odc. 45)
2007 Fineasz i Ferb Major Monogram Jeff Marsh
  • Ojciec chłopca wyśmiewanego przez Dundersztyca (odc. 23a)
  • Dostawca pizzy (odc. 24)
2011 Generator Rex Biały Rycerz J.K. Simmons
2015 Po drugiej stronie muru Bestiusz Samuel Ramey
2016 Archer Agent specjalny Hawley Gary Cole
  • Verl
  • Zerk
2016 Rick i Morty Prezydent (odc. 16) Keith David
  • Frankenstein (odc. 15)
  • Doktor Buldogul (odc. 19)
  • Terry Mason (odc. 20)
2017 Big Mouth Gavin (odc. 20) Bobby Cannavale
2017 Little Witch Academia Fafnir Shōzō Iizuka
Pan Blackwell Tetsuo Komura
2018 Dragon Ball Super Shenron Ryūzaburō Ōtomo
Toppo Kenji Nomura
2019 Banda Beti


Wykonanie piosenek

Rok Tytuł Piosenka
1998 Mała syrenka Wykonanie piosenek „Pieśń marynarzy”, „Na morza dnie”, „Całuj ją”
2007 Fineasz i Ferb

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.