FANDOMDaniel Marcel Olbrychski (ur. 27 lutego 1945 roku w Łowiczu) – polski aktor teatralny i filmowy.

Życiorys

Jest synem Franciszka Olbrychskiego (1905-1981) i Klementyny Sołonowicz-Olbrychskiej (1909-1995). W 1963 ukończył Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. W 1971 złożył aktorski egzamin eksternistyczny w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. W 2010 uzyskał dyplom magistra w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Dla kina odkrył go w 1963 Janusz Nasfeter, angażując do roli Korala w filmie Ranny w lesi według powieści Witolda Zalewskiego. Olbrychski był wówczas związany z Teatrem Młodzieżowym TVP pod opieką Andrzeja Konica i rozpoczynał studia w PWST w Warszawie.

W 1965 zagrał swoją pierwszą dużą rolę u Andrzeja Wajdy – Rafała Olbromskiego w Popiołach. Odtąd regularnie grywał w polskich filmach, pod kierunkiem takich reżyserów jak Andrzej Wajda (Wszystko na sprzedaż, Polowanie na muchy, Krajobraz po bitwie, Brzezina, Piłat i inni, Wesele, Ziemia obiecana, Panny z Wilka, Miłość w Niemczech, Pan Tadeusz), Kazimierz Kutz, Janusz Morgenstern, Julian Dziedzina, Krzysztof Zanussi, Jerzy Antczak, Jerzy Hoffman, Janusz Kijowski, Krzysztof Kieślowski in. Od 1970 zaczął też występować w produkcjach zagranicznych. Wśród wielu reżyserów, w których filmach pojawił się Daniel Olbrychski trzeba wymienić np. Volkera Schlöndorffa, Claude'a Leloucha czy Nikitę Michałkowa.

W 2010 zagrał rolę drugoplanową w filmie pt. Salt u boku Angeliny Jolie. Jesienią 2012 dołączył do aktorów grających w polskiej telenoweli Klan.

Życie prywatne

Aktor miał starszego brata Krzysztofa (zm. 13 marca 2017), który był fizykiem. Od młodości uprawia boks. Trzykrotnie żonaty: z aktorką Moniką Dzienisiewicz-Olbrychską, z którą ma syna Rafała Olbrychskiego, następnie z dziennikarką Zuzanną Łapicką (córką aktora Andrzeja Łapickiego), z którą ma córkę Weronikę (ur. 1982, zamieszkała w USA), a od 23 października 2003 z teatrolożką Krystyną Demską-Olbrychską, która jest również jego menadżerką.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2008 Asterix na olimpiadzie Juliusz Cezar Alain Delon
Daniel Olbrychski - ANO

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2006 Auta Wójt Hudson Paul Newman
Auta Daniel Olbrychski (Wójt Hudson)
2006 Heroes of Might and Magic V Markal
Daniel Olbrychski - HOMMV
2007 Assassin’s Creed Al-Mualim / Raszid ad-Din Sinan Peter Renaday
Daniel Olbrychski - AC
2010 ModNation Racers Szef zespołu Michael McConnohie
Daniel Olbrychski - ModNation
2011 Red Orchestra 2: Bohaterowie Stalingradu Wasilij Iwanowicz Czujkow
Daniel Olbrychski - RO2BS

Filmy animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1999 Odwrócona góra albo film pod strasznym tytułem Wił Daniel Olbrychski
Odwrócona góra albo film pod strasznym tytułem Daniel Olbchryski (Wił)

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.