FANDOMDaniel Wroughton Craig (ur. 2 marca 1968 w Chester) – brytyjski aktor teatralny i filmowy.

Życiorys

Urodził się w Chester w hrabstwie Cheshire, jako drugie dziecko i jedyny syn marynarza Tima Craiga i nauczycielki plastyki, Carol Olivii Craig. W 1972 roku jego rodzice rozwiedli się, po czym zamieszkał razem z matką i starszą siostrą Leą w Liverpoolu, a następnie w Hoylak – rodzinnej miejscowości swojej matki. Po wizycie w Liverpool Everyman Theatre zainteresował się aktorstwem, a mając sześć lat wystąpił w szkolnym przedstawieniu Frodsham Primary School zatytułowanym Oliver! Był dobrym graczem w rugby przy Hoylake Rugby Club. W wieku 14 lat zagrał w szkolnych spektaklach: Oliver, Romeo i Julia i Kopciuszek przy Hilbre High School w West Kirby. W 1984 roku przerwał szkołę i przyłączył się do grupy teatralnej National Youth Theatre (NYT) w Manchesterze. Następnie przeprowadził się do Londynu, gdzie wraz z NYT debiutował rolą Agamemnona w Troilusie i Kresydzie, jednej z bardziej skomplikowanych emocjonalnie sztuk Shakespeare’a. Dorabiał także w kuchniach, restauracji i jako kelner. Nadal jednak występował z NYT, podróżując do Walencji i Moskwy. Za trzecim podejściem, w 1988 roku, dostał się do prestiżowej Guildhall School of Music and Drama przy Barbican, gdzie studiowali m.in. Ewan McGregor, Alistair McGowan, Damian Lewis i Joseph Fiennes. W 1991 roku obronił dyplom i przyłączył się do zespołu Royal Shakespeare Company.

Na dużym ekranie zadebiutował jako sierżant Botha w południowoafrykańskim dramacie Zew wolności (1992) z Morganem Freemanem, Johnem Gielgudem i Stephenem Dorffem w obsadzie. Karierę kontynuował na srebrnym ekranie w serialu BBC2 Our Friends in the North (1996). Za postać George’a Dyera, kochanka brytyjskiego malarza-samouka Francisa Bacona, w dramacie biograficznym Love is the Devil: Szkic do portretu Francisa Bacona (1998) odebrał nagrodę dla najlepszego wykonawcy brytyjskiego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Edynburgu. Główna rola schizofrenicznego Raya w dramacie komediowym Głosy (2000) przyniosła mu nagrodę British Independent Film Award (BIFA). Jego nazwisko stało się znane, kiedy zagrał Aleksa Westa, rywala i dawnego kochanka Lary Croft w filmie przygodowym Tomb Raider (2001). Krytyce londyńskiej bardziej przypadła do gustu jego kreacja Joego Rose’a w dramacie Przetrzymać tę miłość (2004), za którą został nagrodzony ALFS Award. W dramacie Stevena Spielberga Monachium (2005) wcielił się w postać Steve’a, urodzonego w Południowej Afryce rekruta, jednego z członków grupy odwetowej ścigającej palestyńskich terrorystów odpowiedzialnych za przygotowanie zamachu na izraelskich sportowców w czasie Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku.

Wielkie emocje towarzyszyły jego kandydaturze jako szóstego odtwórcy roli legendarnego agenta 007, Jamesa Bonda, a zarazem pierwszego blondwłosego aktora wcielającego się w tę postać. Dotychczas wystąpił w czterech produkcjach z tej serii: Casino Royale, Quantum of Solace, Skyfall i Spectre.


Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos
1995 Chłopak na dworze króla Artura Mistrz Kane Tomasz Kozłowicz
2007 Złoty kompas Lord Asriel Maciej Kozłowski
Maciej Kozłowski - Złoty kompas
2008 Quantum of Solace (gra komputerowa) James Bond Andrzej Zieliński
Andrzej Zieliński - QOS
2011 Przygody Tintina Sakharine / Czerwony Rackham Jan Kulczycki
2015 Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy Szturmowiec FN-1824

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.