Daniel Wroughton Craig (ur. 2 marca 1968 w Chester) – brytyjski aktor teatralny i filmowy.

Życiorys

Urodził się w Chester w hrabstwie Cheshire, jako drugie dziecko i jedyny syn marynarza Tima Craiga i nauczycielki plastyki, Carol Olivii Craig. W 1972 roku jego rodzice rozwiedli się, po czym zamieszkał razem z matką i starszą siostrą Leą w Liverpoolu, a następnie w Hoylak – rodzinnej miejscowości swojej matki. Po wizycie w Liverpool Everyman Theatre zainteresował się aktorstwem, a mając sześć lat wystąpił w szkolnym przedstawieniu Frodsham Primary School zatytułowanym Oliver! Był dobrym graczem w rugby przy Hoylake Rugby Club. W wieku 14 lat zagrał w szkolnych spektaklach: Oliver, Romeo i Julia i Kopciuszek przy Hilbre High School w West Kirby. W 1984 roku przerwał szkołę i przyłączył się do grupy teatralnej National Youth Theatre (NYT) w Manchesterze. Następnie przeprowadził się do Londynu, gdzie wraz z NYT debiutował rolą Agamemnona w Troilusie i Kresydzie, jednej z bardziej skomplikowanych emocjonalnie sztuk Shakespeare’a. Dorabiał także w kuchniach, restauracji i jako kelner. Nadal jednak występował z NYT, podróżując do Walencji i Moskwy. Za trzecim podejściem, w 1988 roku, dostał się do prestiżowej Guildhall School of Music and Drama przy Barbican, gdzie studiowali m.in. Ewan McGregor, Alistair McGowan, Damian Lewis i Joseph Fiennes. W 1991 roku obronił dyplom i przyłączył się do zespołu Royal Shakespeare Company.

Na dużym ekranie zadebiutował jako sierżant Botha w południowoafrykańskim dramacie Zew wolności (1992) z Morganem Freemanem, Johnem Gielgudem i Stephenem Dorffem w obsadzie. Karierę kontynuował na srebrnym ekranie w serialu BBC2 Our Friends in the North (1996). Za postać George’a Dyera, kochanka brytyjskiego malarza-samouka Francisa Bacona, w dramacie biograficznym Love is the Devil: Szkic do portretu Francisa Bacona (1998) odebrał nagrodę dla najlepszego wykonawcy brytyjskiego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Edynburgu. Główna rola schizofrenicznego Raya w dramacie komediowym Głosy (2000) przyniosła mu nagrodę British Independent Film Award (BIFA). Jego nazwisko stało się znane, kiedy zagrał Aleksa Westa, rywala i dawnego kochanka Lary Croft w filmie przygodowym Tomb Raider (2001). Krytyce londyńskiej bardziej przypadła do gustu jego kreacja Joego Rose’a w dramacie Przetrzymać tę miłość (2004), za którą został nagrodzony ALFS Award. W dramacie Stevena Spielberga Monachium (2005) wcielił się w postać Steve’a, urodzonego w Południowej Afryce rekruta, jednego z członków grupy odwetowej ścigającej palestyńskich terrorystów odpowiedzialnych za przygotowanie zamachu na izraelskich sportowców w czasie Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku.

Wielkie emocje towarzyszyły jego kandydaturze jako szóstego odtwórcy roli legendarnego agenta 007, Jamesa Bonda, a zarazem pierwszego blondwłosego aktora wcielającego się w tę postać. Dotychczas wystąpił w czterech produkcjach z tej serii: Casino Royale, Quantum of Solace, Skyfall i Spectre.


Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos
1995 Chłopak na dworze króla Artura Mistrz Kane Tomasz Kozłowicz
2007 Złoty kompas Lord Asriel Maciej Kozłowski
2008 Quantum of Solace (gra komputerowa) James Bond Andrzej Zieliński
2011 Przygody Tintina Sakharine / Czerwony Rackham Jan Kulczycki
2015 Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy Szturmowiec FN-1824

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.