FANDOMDamian Bogdan Aleksander (ur. 21 kwietnia 1976 w Żaganiu) – polski aktor telewizyjny i teatralny, piosenkarz.

Życiorys

Dorastał w Żaganiu. Mając piętnaście lat, opuścił rodzinny dom i uczęszczał do Liceum Lotniczego w Zielonej Górze, gdzie pod koniec drugiej klasy jako tło dla solistów tańczył przez dwa lata przy muzyce jazzowej i rapie w zielonogórskim Teatrze Tańca Współczesnego Saga. Zainteresował się teatrem, choć nie myślał wtedy o związaniu życia z aktorstwem i śpiewaniem. W 1997 r. ukończył Policealne Studium Wokalno-Aktorskie przy Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, gdzie występował w latach 1997-99 w musicalach: w Evicie Andrew Lloyda Webbera jako Che, w Kubusiu Fataliście Denisa Diderota i w Jesus Christ Superstar Andrew Lloyd Webbera i Tima Rice'a jako Jezus. Uczył się psychoterapii zorientowanej na proces według metody Arnolda Mindella, ukończył studia na wydziale pedagogiki, specjalność resocjalizacja i profilaktyka społeczna, w Wyższej Szkole Humanistycznej w Pułtusku.

W 1998 roku występował na scenie Teatru Muzycznego Operetki Wrocławskiej w musicalu Księga dżungli Romana Kołakowskiego w podwójnej roli Rudyarda Kiplinga i Mowgliego-Nathoo. Od 2000 roku związał się z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie, gdzie zagrał m.in. w musicalach: Piotruś Pan Jamesa Matthew Barriego w reżyserii Janusza Józefowicza jako Indianin, Orfeusz w piekle Jakuba Offenbacha, Miss Saigon Claude-Michela Schönberga, Grease, Pięciu braci Moe w reżyserii Olafa Lubaszenki, Koty Andrew Lloyd Webbera w roli Kota Myszołapa, Akademia pana Kleksa Andrzeja Korzyńskiego i Upiór w operze (2008) w roli Upiora.

Po gościnnym występie w miniserialu Polsatu Zostać miss (2001), sitcomie TVN Kasia i Tomek (2002, 2003) i debiutanckim filmie krótkometrażowym Toaleta nieczynna (2003), zdobył popularność wśród telewidzów jako fotografik Roch Rechno współpracujący m.in. z Agencją Reklamową "JBD", przyjaciel Czesi Kurzawskiej w telenoweli TVP1 Klan (2003-2007). Pojawił się w sitcomach - TVP1 Lokatorzy (2005) i także TVP1 Faceci do wzięcia (2006) oraz jednym z odcinków serialu TVN Kryminalni (2006).

W 2003 roku spróbował swoich sił jako wokalista (barwa głosu - baryton) i startował w eliminacjach programu muzycznego dla amatorów telewizji Polsat Idol. W programie zaśpiewał m.in. utwór Katedra, do którego sam napisał słowa. Uplasował się na 8. miejscu. Piosenka pt. Czy... w wykonaniu wszystkich finalistów oraz zaśpiewany przez niego solo przebój Wiem, że nie wrócisz z repertuaru Czesława Niemena ukazały się na płycie Idol Top 10 II Edycja (wyd. BMG / Zic Zac, 2003).

W 2007 roku Światowy Zjazd Sybiraków przyznał mu honorowy tytuł Ambasador Sybiraków za rolę w spektaklu Moja Dusza.

Od 2007 roku pojawia się jako prowadzący w programie Wirtualnej Polski pt. "Przy piwie", podczas którego przeprowadził wywiady z m.in. Maciejem Stuhrem, Dariuszem Szpakowskim, Piotrem Gąsowskim oraz Mateuszem Damięckim. 7 lutego 2012 roku wystąpił w tym samym programie jako gość.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role dubbingowe

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2017 Captain America: Pierwsze starcie Timothy „Dum Dum” Dugan Neal McDonough
Dum Dum - CAPS
2017 Piękna i Bestia Gaston Luke Evans
Damian Aleksander - PiB17

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2004 Świątynia pierwotnego zła Soundset - iluzjonista
Damian Aleksander - ŚPZ (Iluzjonista)
  • Damian Aleksander - ŚPZ (Ed)
    Ed
  • Damian Aleksander - ŚPZ (Zabójca)
    Złodziej morderca

Filmy animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2009 Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków Królewicz Harry Stockwell

Seriale animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2010 Batman: Odważni i bezwzględni Król muzyki (odc. 25) Neil Patrick Harris
Batman OiB A.Krylik


Wykonanie piosenek

Rok Tytuł Piosenka
2007 Fineasz i Ferb
2009 Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków „Piosenkę znam tylko jedną”
2010 Batman: Odważni i bezwzględni Wykonanie piosenek w odcinku Król muzyki
Batman OiB D.Aleksander (Śpiew)
2017 Piękna i Bestia Partie wokalne Gastona
Damian Aleksander - PiB17 (śpiew)

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.