Czym mogę służyć (czes. Pán si neželal nič) – czechosłowacka komedia kryminalna z 1970 roku w reżyserii Petera Solana. Dubbing zlecony został przez Centralę Dystrybucji Filmów na potrzeby dystrybucji kinowej i był wyświetlany w polskich kinach w 1972 roku.

Fabuła

Drugorzędny hotel w małym miasteczku. Doświadczonemu recepcjoniście wydaje się podejrzany jeden z gości: wietrzy w nim przyszłego samobójcę. Śmierć mogłaby fatalnie zaważyć na prestiżu hotelu, zleca więc Ctiborowi – dawnemu detektywowi hotelowemu, a obecnie „człowiekowi do wszystkiego” – obserwowanie podejrzanego. Ctibor śledzi gościa z pokoju nr 23, próbuje go przekonać, że życie jest piękne, wysyła kelnerkę Zuzkę z prośbą, żeby swym kobiecym wdziękiem odpędziła od niego złe myśli. Do akcji włącza się także kucharz z pomocnikiem i stary odźwierny. Ctibor znajduje w walizce „samobójcy” pistolet; odtąd pewien już samobójczych zamiarów mężczyzny, śledzi każdy jego krok. Podczas nocnego spaceru hotelowy detektyw dopada gościa na mieście; dochodzi do szamotaniny – Ctibor sądzi, że tamten chce skoczyć do wody. Dostaje mu się przy tym od zniecierpliwionego gościa, który dość ma już wścibskiego detektywa, jednak gest Ctibora urasta do rozmiarów heroicznych, wszyscy są bowiem przekonani, że uratował on samobójcy życie. Kelnerka Zuzka w uznaniu tego czynu wpuści Ctibora, którego miała do tej pory za fajtłapę, do swego łóżka w pokoju, z którego okna można widzieć pokój „samobójcy” i mieć go na oku. Nazajutrz Ctibor stwierdza, że „samobójca” żyje. Udało mu się więc przeprowadzić akcję z powodzeniem. Ale radość jego jest przedwczesna, śmierć nie ominęła hoteliku. Otrutego mężczyznę znaleziono w pokoju 32. Ctibor pomylił pokój i śledził kogo innego. Z piedestału wielkiego detektywa musi teraz zejść na ziemię i znów wszyscy będą pomiatać hotelowym „człowiekiem do wszystkiego”.
Źródło opisu: Filmowy Serwis Prasowy

Ekipa

Twórca Funkcja
Studio Opracowań Filmów w Warszawie Realizacja nagrań
Maria Piotrowska Reżyseria

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Jan Zdrojewski Detektyw hotelowy Ctibor Jozef Kroner
Jerzy Przybylski Recepcjonista Mrázik Otomar Korbelář
Maria Wawszczyk Kelnerka Zuzka Elena Pappová-Zvaríková
Dobrosław Mater Kucharz Viliam Polónyi
Stanisław Olczyk Kuchcik Marián Labuda st.
Sławomir Misiurewicz Gość z pokoju 23 František Dibarbora
Wer.png Lista aktorów i realizatorów polskiej wersji została opracowana na podstawie archiwalnych informacji prasowych odszukanych, zgromadzonych i zarchiwizowanych przez Zbigniewa Dolnego, autora Historii polskiego dubbingu.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.