FANDOMCzesław Stefan Mozil (ur. 12 kwietnia 1979 roku w Zabrzu) – polski piosenkarz, kompozytor, akordeonista, a także osobowość telewizyjna.

Życiorys

W 2000 roku wraz z duńskimi przyjaciółmi Mozil założył grupę rockową Tesco Value, z którym nagrał dwie płyty: Tesco Value (2002) i Songs for the Gatekeeper (2004). Nazwa grupy pochodzi od przezwiska, jakim ochrzczono Mozila podczas wakacji na obozie młodzieżowym w Anglii).

Tworzy trudną do sklasyfikowania oryginalną muzykę, noszącą ślady kabaretu, rocka, a nawet punk rocka, przy czym sam Mozil swoją muzykę określa mianem po prostu „popu” lub „alternatywnego popu” z „podtekstem punkowym”.

W 2007 roku wystąpił wraz z grupą Hey podczas realizacji koncertu z cyklu MTV Unplugged. 7 kwietnia 2008 roku ukazał się w Polsce debiutancki album zespołu Czesław Śpiewa Debiut, który został wydany nakładem wytwórni Mystic Production. Sześć tygodni po premierze album uzyskał status złotej płyty, trzy miesiące później po łącznym sprzedaniu ponad 30 tys. egzemplarzy osiągnął status platynowej płyty. Album rozszedł się w multiplatynowym nakładzie ponad 70 tysięcy egzemplarzy. Teksty piosenek wraz z Michałem Zabłockim pisali internauci na jego czacie na stronie multipoezja.onet.pl. W nagrywaniu albumu brali udział m.in. kwintet dęty Femme Fatale, Chór Świętej Anny z Kopenhagi, Chór Dobrej Karmy i Chór Impreza U Jakuba, a także akompaniatorzy na mandolinie, gitarze basowej, fujarkach, perkusji, gitarach, saksofonie, kontrabasie i waltorni.

11 listopada 2008 roku, tj. w 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Mozil wystąpił w Łodzi na Listopadowej Nocy Kabaretowej. W listopadzie 2009 roku odbyła się wspólna trasa koncertowa Trójka Tour, w której oprócz artysty udział wzięli zespół Dick4Dick i Gaba Kulka. 12 kwietnia 2010 roku ukazał się kolejny album Mozila zatytułowany Pop, który osiągnął status złotej płyty. 19 czerwca tego samego roku została wydana płyta Wdowy pt. Superextra, gdzie artysta gościnnie wystąpił w piosence „Zapomniałam”. W tym samym roku zaśpiewał cover przeboju Nothing Else Matters zespołu Metallica na tribute albumie Acid Drinkers pt. Fishdick Zwei – The Dick is Rising Again.

W 2011 roku Mozil został jurorem w programie talent show X Factor emitowanym na antenie stacji telewizyjnej TVN. Od 29 listopada 2012 do 19 grudnia 2013 współprowadził z Kubą Wojewódzkim poranną audycję Zwolnienie z WF-u w Esce Rock. W 2012 roku, pod pseudonimem Sztefan Wons, nagrał piosenkę „Zobacz dziwko co narobiłaś” wspólnie z zespołem Bracia Figo Fagot.

Wiosną 2013 roku nagrał utwór „Wszędzie się kręci TVN”, który został skomponowany na potrzeby spotu ramówkowego TVN. W tym samym czasie wraz z Melą Koteluk nagrał utwór „Pieśń o szczęściu”, który promował film „Baczyński”. Od września 2015 roku prowadził program Bumerang Czesława emitowany na antenie Radia Zet. W październiku 2016 roku premierę miał film pt. Szkoła uwodzenia Czesława M., w którym Mozil zagrał tytułową rolę. W tym samym miesiącu został wyróżniony nagrodą „Sojusznika Roku” przez Kampanię Przeciw Homofobii. 17 grudnia wziął ślub z Dorotą Zielińską, z którą współtworzy markę ubrań Czesiociuch.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2013 Disney Infinity Olaf Josh Gad
Disney Infinity Czesław Mozil (Olaf)

Filmy animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2013 Sklep dla samobójców Zakochany

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.