FANDOMRonald Christopher Walken, bardziej znany jako Christopher Walken (ur. 31 marca 1943 w Queens) – amerykański aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, reżyser i producent filmowy, także tancerz, piosenkarz i model. Zdobywca Oskara dla najlepszego aktora drugoplanowego w 1978, za rolę w Łowcy jeleni Michaela Cimino.

Życiorys

Urodził się w Queens, w stanie Nowego Jorku w rodzinie metodystów jako najmłodszy z trzech synów piekarzy – emigranta z Niemiec, Paula Walkena, i emigrantki ze Szkocji, Rosalie (z domu Russell). Jego imię Ronald zaczerpnięto od aktora Ronalda Colmana.

W wieku trzech lat pojawiał się w katalogach jako model, był także w tle w komediowych skeczach takich komików jak Jerry Lewis, Steve Allen i Jackie Gleason. Wraz ze swoimi starszymi braćmi, Glennem i Kennethem, od najmłodszych lat uczęszczał na lekcje tańca. W 1961 ukończył Professional Children's School na nowojorskim Manhattanie. Kariera

Edukację jako aktor i tancerz kontynuował w Hofstra University & ANTA w Hempstead, podczas gdy od czasu do czasu zastępował brata Glenna jako Mike Bauer w operze mydlanej CBS Guiding Light (The Guiding Light, 1954-56). W 1959, jako 16-latek zadebiutował na Broadwayu – American National Theatre and Academy Theatre w roli Davida w uhonorowanej nagrodą Pulitzera sztuce Archibalda MacLeisha J.B. (1959), współczesny wersji Księgi Hioba. W pierwszych latach swojej kariery Walken występował w musicalach.

Z racji swej specyficznej urody z reguły był obsadzany w rolach psychopatów, szaleńców i ludzi pozostających na marginesie życia. Równie często pokazuje się na ekranie jako filmowy czarny charakter, np. lokalny gangster.

Stał się znany także z brawurowej sekwencji tanecznej w teledysku Fatboy Slima Weapon of choice (2000).

Życie prywatne

Spotykał się z Lizą Minnelli (1963-64), Natalie Wood (1981) i Susan Sarandon. W styczniu 1969 roku poślubił Georgianne Thon, reżyserkę castingu, tancerkę i asystentkę producenta.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos
1977 Annie Hall Duane Hall
1997 Polowanie na mysz Caeser Tomasz Dedek
2002 Country Miśki Reid Thimple Krzysztof Tyniec
Krzysztof Tyniec - TCB
2002 Złap mnie, jeśli potrafisz Frank Abagnale Sr. Wojciech Duryasz
Wojciech Duryasz - ZMJP
2004 Żony ze Stepford Mike Wellington Wojciech Duryasz
Wojciech Duryasz - Żony ze Stepford
2016 Jak zostać kotem Perkins Tomasz Dedek
2016 Księga dżungli Król Louie Piotr Fronczewski
Piotr Fronczewski - Księga dżungli
Filmy i seriale animowane
1998 Mrówka Z Pułkownik Krajak Grzegorz Wons

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.