FANDOMChristopher Whitelaw „Chris” Pine (ur. 26 sierpnia 1980 roku w Los Angeles) – amerykański aktor telewizyjny i filmowy.

Życiorys

Wczesne lata

Urodził się w Los Angeles jako syn aktora Roberta Pine, najlepiej znanego z roli sierżanta Josepha Getraera w serialu NBC CHiPs, i Glorii Gwynne Gilford, aktorki, która zagrała we Władcy wszechświata (1987) z Dolphem Lundgrenem, i praktykującej psychoterapeutki. Jego dziadkowie ze strony matki to Anne Gwynne (z domu Marguerite Gwynne Trice), hollywoodzka aktorka lat 40. XX wieku, i Max M. Gilford – hollywoodzki adwokat. Z kolei kuzynem ze strony ojca był producent Martin Jurow (Śniadanie u Tiffany’ego, Różowa Pantera, Drzewo powieszonych, Wielki wyścig, Czułe słówka). Ma pochodzenie angielskie, walijskie, niemieckie, francuskie i rosyjskie. Jego ojciec ma pochodzenie niemieckie i angielskie, a dziadek był Żydem, synem rosyjskich emigrantów żydowskich pradziadek był wyznania mojżeszowego.

Dorastał wraz ze starszą siostrą Katherine (ur. 24 września 1972). W 2002 roku ukończył wydział anglistyki na University of California, Berkeley. Spędził rok na studiach na University of Leeds w Anglii. Została przyjęta do London Academy of Music and Dramatic Art, ale nie chciał wpadać w dług, by za to zapłacić i przeniósł się do American Conservatory Theater w San Francisco. Grał w spektaklach Czekając na Godota i Orestes Eurypidesa.

Kariera

Swoją przygodę z aktorstwem rozpoczął od gościnnego udziału w jednym z odcinków serialu NBC Ostry dyżur (2003), a także w dwóch serialach CBS: Strażnik (The Guardian, 2003) z Simonem Bakerem i CSI: Kryminalne zagadki Miami (2003). Po występie w krótkometrażowym filmie Why Germany? (2004), zagrał swoją pierwszą główną rolę kinową w sequelu komedii romantycznej Garry’ego Marshalla Pamiętnik księżniczki 2: Królewskie zaręczyny (The Princess Diaries 2: Royal Engagement, 2004) z Julie Andrews i Anne Hathaway. Powrócił na szklany ekran w serialu HBO Sześć stóp pod ziemią (2005). Wziął też udział w filmie niezależnym Confession (2005), obrazie krótkometrażowym The Bulls (2005), dramacie telewizyjnym CBS Poddaj się, Dorotko (Surrender Dorothy, 2006) z Diane Keaton, dramacie sensacyjnym As w rękawie (Smokin' Aces, 2006) oraz dwóch komediach romantycznych: Całe szczęście (2006) z Lindsay Lohan i Randki w ciemno (Blind Guy Driving, 2006).

W grudniu 2006 wystąpił na nowojorskiej scenie Center Stage jako Augustine Early w przedstawieniu Ateista (The Atheist). Zagrał też na deskach Geffen Playhouse w Los Angeles w spektaklu Fat Pig (2007) jako Carter i sztuce Beau Willimona Farragut North (2009) w roli Stephena, a także na scenie Mark Taper Forum w Los Angeles w widowisku Martina McDonagha Porucznik z Inishmore (The Lieutenant of Inishmore, 2010) jako Padraic.

Zagrał główną rolę w dramacie Small Town Saturday Night (2009). W filmie Star Trek i jego kontynuacjach (2009, 2013 i 2016) wcielił się w postać młodego Jamesa T. Kirka. Wystąpił w tytułowej roli w filmie Jack Ryan: Teoria chaosu (2014). W disneyowskim dramacie historycznym Czas próby (The Finest Hours, 2016) jako kpt. Bernard Challen Webber ze Straży Wybrzeża Stanów Zjednoczonych dowodził wyprawą ratunkową.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
2004 Pamiętnik księżniczki 2: Królewskie zaręczyny Nicholas Devereaux Marcin Przybylski
2017 Wonder Woman Steve Trevor Kamil Kula
Kamil Kula - WW
2018 Pułapka czasu Doktor Alex Murry Maciej Zakościelny
Maciej Zakościelny - Pułapka czasu
2019 Wonder Woman 1984 Steve Trevor
Filmy i seriale animowane
2012 Strażnicy marzeń Jack Mróz Paweł Ciołkosz

Zwiastuny i inne

  1. W zwiastunie filmu Wonder Woman aktor dubbingowany był przez Marcina Przybylskiego.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.