FANDOMChris Hemsworth (ur. 11 sierpnia 1983 r. w Melbourne) – australijski aktor.

Życiorys

Wczesne lata

Urodził się i wychował w Melbourne, w Australii, jako syn nauczycielki języka angielskiego Leony i doradcy społeczno-usługowego Craiga Hemsworthów. Dorastał także w Outback w Bulman ze starszym bratem Luke (ur. 5 listopada 1981) i młodszym Liamem (ur. 13 stycznia 1990). Uczęszczał do Heathmont Secondary College w Melbourne. Później, wraz z rodziną, przeniósł się do Phillip Island, na południe od Melbourne.

Kariera

W 2004 roku brał udział w przesłuchaniach do Zatoki serc (Home and Away), do roli Robbiego Huntera (w tej roli występował Jason Smith), ale nie udało mu się jej otrzymać. Później powrócił tam, pretendując do roli Kim Hyde. Tym razem poszczęściło mu się. Casting zakończył się jego sukcesem, dlatego też przeniósł się do Sydney, aby dołączyć do obsady serialu. Opuścił ją dnia 3 lipca 2007 roku. Otrzymał dwie nominacje do nagrody Logie Award i zdobył jedną z nich dla Najpopularniejszego Młodego Talentu za Home and Away w 2005 roku.

Hemsworth wcielił się ojca Jamesa T. Kirka – George’a Kirka, w początkowych scenach filmu JJ Abramsa Star Trek. Zagrał również postać Kale'a w thrillerze A Perfect Getaway tego samego roku. Hemsworth ma wystąpić też w horrorze Dom w głębi lasu, produkowanym przez Jossa Whedona i zagra Jeda Eckerta w remake'u filmu Czerwony świt.

Hemsworth gra Thora w filmowej adaptacji komiksu Marvel o tej samej nazwie. Początkowo, jego brat, Liam, dotarł do finałowej czwórki kandydatów do roli, a Chris nie wpisał się na listę, ale dostał tę rolę, kiedy reżyser Kenneth Branagh postanowił ponownie ocenić wcześniejszych kandydatów. Jego matka pomogła mu z taśmą na przesłuchanie, grając w niej Odyna. Hemsworth zaplanował również ponowne wcielenie się w Thora w filmie The Avengers, także tworzonym na podstawie komiksu Marvel o drużynie superbohaterów zebranej do ochrony Ziemi. Film miał premierę w 2012 roku.

W 2010 roku, w filmie CA$h, Hemsworth grał Sama Phelana, młodego człowieka z ekonomicznymi problemami. CA$h był hollywoodzkim debiutem Hemswortha. W wywiadach zza kulis, reżyser filmu, Stephen Milburn Anderson stwierdził, że Hemsworth był w Stanach Zjednoczonych jedynie przez sześć tygodni, kiedy wziął udział w przesłuchaniu do roli. Anderson powiedział: „Oto facet, który jest młody, dobrze wygląda, jest bardzo dobrym aktorem, a więc nie oszukujmy się – on jest świetny. Więc mówię – musimy mieć tego chłopaka. Byłem pod jego wielkim wrażeniem” W listopadzie 2010 r. czasopismo Hollywood Reporter nazwało Hemswortha jednym z młodych aktorów płci męskiej, którzy są „pchani” do przejęcia Hollywood jako nowi na „A-List”.

MTV Networks NextMovie.com nazwali go jedną z „Nowych Gwiazd do obejrzenia w 2011 roku”. W 2013 r. w kinach ukazał się film Rush przedstawiający historię Niki Laudy i Jamesa Hunta. Chris wcielił się w rolę mistrza świata z 1976 r. Jamesa Hunta.

Życie prywatne

Hemsworth jest żonaty z aktorką Elsa Pataky, którą poznał poprzez ich wspólnego przyjaciela na początku 2010 roku. Pierwszy raz pokazali się publicznie razem na imprezie organizowanej przez LACMA w Los Angeles w dniu 25 września 2010 r. i wzięli ślub trzy miesiące później – w Święta Bożego Narodzenia 26 grudnia 2010. 11 maja 2012 zostali rodzicami dziewczynki India Rose. 18 marca 2014 jego rodzina powiększyła się o dwóch małych chłopców Tristiana i Sashe.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
2012 Avengers Thor Łukasz Nowicki
Łukasz Nowicki - Avengers
2013 Thor: Mroczny świat Thor Piotr Grabowski
2015 Avengers: Czas Ultrona Thor Piotr Grabowski
Piotr Grabowski - ACU
2016 Doktor Strange Thor Piotr Grabowski
Piotr Grabowski - Strange
2016 Łowca i Królowa Lodu Łowca Eryk Piotr Grabowski
Piotr Grabowski - ŁiKL
2017 Thor: Ragnarok Thor Piotr Grabowski
Piotr Grabowski - Ragnarok
2018 Avengers: Wojna bez granic Thor Piotr Grabowski
Piotr Grabowski - AWBG
2019 Avengers: Koniec gry Thor Piotr Grabowski

Zwiastuny i inne

  1. W zwiastunie Avengers dubbingowany był przez Krzysztofa Banaszyka.
  2. W zwiastunie Thor: Mroczny świat dubbingowany był przez Łukasza Nowickiego.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.