FANDOMChadwick Aaron Boseman (ur. 29 listopada 1976 r. w Anderson) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.

Życiorys

Jego przodkowie pochodzili z ludu Limba zamieszkującego obszar Sierra Leone. W 2000 ukończył reżyserię na Howard University w Waszyngtonie, następnie kształcił się w British American Drama Academy. Przez kilka lat pracował jako instruktor aktorstwa w Schomburg Center for Research in Black Culture.

Jako aktor początkowo grywał epizody w pojedynczych odcinkach różnych seriali, debiutując w 2003 w Brygadzie ratunkowej. Zajmował się także pisaniem scenariuszy spektakli teatralnych, za wystawiony w Congo Square Theatre Company w Chicago Deep Azure był nominowany do nagrody Joseph Jefferson Award. W 2008 otrzymał drugoplanową rolę w serialu Lincoln Heights, w tym samym roku po raz pierwszy zagrał w filmie (The Express o tematyce sportowej). W 2010 wcielił się w sierżanta Grahama McNaira, jedną z głównych postaci trzynastoodcinkowej produkcji NBC Persons Unknown.

Pierwszą główną rolę w filmie kinowym otrzymał w 2013 w 42 Briana Helgelanda z udziałem m.in. Harrisona Forda. Zagrał w nim Jackiego Robinsona, pierwszego czarnoskórego baseballistę, który występował w MLB. Rok później pojawił się na planie Ostatniego gwizdka z Kevinem Costnerem. Również w 2014 wcielił się w Jamesa Browna w biograficznym filmie Get on Up poświęconym temu muzykowi i wyprodukowanym m.in. przez Micka Jaggera.

W 2014 wytwórnia filmowa Marvel Studios zakontraktowała go do roli Czarnej Pantery, planując pięć filmów z jego udziałem. Po raz pierwszy wcielił się w tę postać w produkcji Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów z 2016.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
2016 Bogowie Egiptu Thoth Przemysław Stippa
Przemysław Stippa - Bogowie Egiptu
2016 Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów T’Challa / Czarna Pantera Kamil Kula
Kamil Kula - KAWB
2018 Avengers: Wojna bez granic T’Challa / Czarna Pantera Kamil Kula
Kamil Kula - AWBG
2018 Czarna Pantera T’Challa / Czarna Pantera Kamil Kula
Kamil Kula - Czarna Pantera
2019 Avengers: Koniec gry T’Challa / Czarna Pantera Kamil Kula

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.