FANDOMCate Blanchett, właśc. Catherine Élise Blanchett (ur. 14 maja 1969 roku w Melbourne) – australijska aktorka, laureatka dwóch Oscarów.

Życiorys

Urodziła się w Ivanhoe na przedmieściach Melbourne. Jest córką June – australijskiej nauczycielki, i Roberta – amerykańskiego oficera U.S. Navy, który zmarł na atak serca, kiedy Cate miała 10 lat. Ma starszego brata Boba i młodszą siostrę Genevieve. Studiowała ekonomię i sztukę na uniwersytecie w Melbourne. W wieku 18 lat wyjechała do Egiptu, gdzie po raz pierwszy pojawiła się jako statystka w filmie Kaboria. Po powrocie do Australii przeniosła się do Sydney, gdzie ukończyła studia w Narodowym Instytucie Teatralnym.

Początkowo grała w teatrze, pierwszą ważną rolę zagrała w 1993 u boku Geoffreya Rusha w sztuce Oleanna Davida Mameta. Jej pierwszą ważną rolą filmową była rola Elżbiety I w filmie Elizabeth (1998), za którą zdobyła Złoty Glob, BAFT-ę oraz nominację do Oscara. W 1999 była nominowana do BAFT-y za rolę w filmie Utalentowany pan Ripley. W trylogii filmowej Petera Jacksona Władca Pierścieni zagrała Galadrielę. W 2005 zdobyła Oscara w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa za rolę Katharine Hepburn w filmie Aviator. Uczyniło ją to pierwszą w historii laureatką Oscara, która zagrała osobę nagrodzoną tą samą nagrodą. Za rolę u boku Judi Dench w filmie Notatki o skandalu (2006) zdobyła kolejną nominację do Oscara. W 2007 zagrała w filmach I'm Not There, Gdzie indziej jestem i Elizabeth: Złoty wiek, zdobywając kolejne nominacje do Nagrody Akademii Filmowej. W 2008 aktorka otrzymała gwiazdę w Hollywood Walk of Fame. W 2014 roku zdobyła drugiego Oskara, tym razem za pierwszoplanową rolę w filmie Blue Jasmine.

Jej mężem jest scenarzysta Andrew Upton. Mają trzech synów: Dashiela (ur. 2001), Romana (ur. 2004) oraz Ignatusa Martina (ur. 2008). W 2015 adoptowali dziewczynkę (Edith Vivian Patricia).
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
2012 Hobbit: Niezwykła podróż Galadriela Danuta Stenka
Danuta Stenka - HNP
2013 Hobbit: Pustkowie Smauga Galadriela Danuta Stenka
Danuta Stenka - HPS
2014 Hobbit: Bitwa pięciu armii Galadriela Danuta Stenka
Danuta Stenka - HBPA
2015 Kopciuszek Lady Tremaine Magdalena Cielecka
2017 Thor: Ragnarok Hela Magdalena Cielecka
Magdalena Cielecka - Ragnarok
2018 Mowgli: Legenda dżungli Kaa Agata Kulesza
Agata Kulesza - MLD
2018 Zegar czarnoksiężnika Pani Zimmerman Katarzyna Herman
Filmy animowane
2014 Jak wytresować smoka 2 Valka Danuta Stenka

Zwiastuny i inne

  1. W zwiastunie filmu Kopciuszek aktorka dubbingowana była przez Joannę Jeżewską.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.