FANDOM


Córka d’Artagnana (franc. La fille de d’Artagnan) – francuski film przygodowy z 1994 roku w reżyserii Bertranda Taverniera. Scenariusz, oparty na pomyśle Riccardo Fredy i Erica Poindrona, luźno nawiązuje do cyklu powieściowego Alexandre’a Dumasa (ojca). Dubbing do filmu zlecony został w latach 90. przez Canal+, który jako jedyny emitował go w takiej wersji. Premiera miała miejsce 8 września 1996 roku.

Fabuła

Córka d’Artagnana to nadzwyczaj udany filmowy żart, ironiczny dopisek do prozy Alexandre’a Dumasa. W roli tytułowej - gwiazda kina francuskiego, Sophie Marceau.

Jest rok 1654. Dorosła i doskonale władająca szablą córka słynnego muszkietera d’Artagnana Eloïse (Sophie Marceau) mieszka w klasztorze, w którym umieścił ją ojciec. Pewnego dnia zostaje zamordowana matka przełożona (Pascale Roberts). Okazuje się, że sprawcami są ludzie okrutnego księcia (Claude Rich), który w ten sposób ukarał zakonnicę za to, że udzieliła schronienia zbiegłemu z jego zamku niewolnikowi. Eloïse odkrywa, że Książę jest dużo bardziej niebezpieczny - wraz z zaufanymi ludźmi żądny władzy arystokrata knuje spisek przeciwko królowi Ludwikowi XIV. Eloïse opuszcza klasztor i w towarzystwie poety Quentina (Nils Tavernier, syn reżysera) rusza odnaleźć ojca i jego towarzyszy. Starzejący się d’Artagnan (Philippe Noiret), który po burzliwych przygodach wiedzie spokojne życie nauczyciela szermierki, nie ma jednak ochoty na powrót do awanturniczego życia.
Źródło opisu: Ale kino+

Ekipa

Twórca Funkcja
Start International Polska Realizacja nagrań
Ewa Złotowska Reżyseria
Joanna Wizmur-Klimczuk Reżyseria
Maria Etienne Dialogi
Jacek Kacperek Dźwięk i montaż
Bogumiła Adler Kierownictwo produkcji

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Dominika Ostałowska Eloïse d’Artagnan Sophie Marceau
Janusz Gajos D’Artagnan Philippe Noiret
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.