FANDOMBilly Connolly, właściwie William Connolly Jr. (ur. 24 listopada 1942 roku w Anderston w Glasgow w Szkocji, Wielka Brytania) – brytyjski aktor, komik, muzyk, prezenter.

Życiorys

Wczesne lata

Urodził się przy 69 Dover Street. Już jako 15-latek przez swoich szkolnych kolegów uważany był za dziwaka, ze względu na wiosenne szaleństwo odwiedzania cmentarzy. Początkowo pracował dorywczo w bibliotece, piekarni, na budowie - platformie wiertniczej u wybrzeży Nigerii. Po powrocie do Glasgow zaczął występować w lokalnych teatrach, a następnie tworzył muzyczny duet The Humblebums. Podczas swoich występów lubił opowiadać dowcipy.

Kariera

W 1975 nagrał utwór „D.I.V.O.R.C.E.”, który zdobył szczyt brytyjskich listach przebojów. Debiutował w telewizji w tym samym roku z Big Banana Feet. W '76 komiks reputacji Connolly objechał USA z Eltonem Johnem. Powrócił do Wielkiej Brytanii, gdzie prowadził swój autorski program The Billy Connelly Extravaganza, z którym przez trzy miesiące objechał brytyjskie mista. W 1978 zrealizował przedstawienia teatralne, a wreszcie jako aktor na dużym ekranie w thrillerze Rozgrzeszenie (Absolution, 1978) z Richardem Burtonem. W 1982 roku jego płyta okazała się wielkim sukcesem. W roku 1990 wprowadził program HBO Whoopi Goldberg and Billy Connelly in performance, który okazał się jednak porażką, a jego reputacja w Stanach Zjednoczonych zaczynała spadać. Pojawił się w dramacie Niemoralna propozycja (Indecent Proposal, 1993) i użyczył głosu do animowanego filmu Disneya Pocahontas (1995). W komedii sensacyjnej Wspaniały Joe (Beautiful Joe, 2000) z Sharon Stone zagrał poczciwego i życzliwego dla ludzi sprzedawcę kwiatów.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos
1996 Muppety na wyspie skarbów Kapitan Billy Bones Wojciech Żołądkowicz
2004 Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń Wujek Monty Grzegorz Wons
2006 Garfield 2 Lord Manfred Dargis Jerzy Kryszak
2014 Hobbit: Bitwa pięciu armii Dain Paweł Szczesny
Paweł Szczesny - HBPA
Filmy animowane
1995 Pocahontas Ben Jan Kulczycki
2006 Sezon na misia McSquizzy Grzegorz Pawlak
2008 Sezon na misia 2 McSquizzy Grzegorz Pawlak
2012 Merida waleczna Król Fergus Andrzej Grabowski
Merida Waleczna- Król Fergus- Andrzej Grabowski

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.