FANDOM


Benny i Joon – amerykański komediodramat z 1993 roku w reżyserii Jeremiah S. Chechika. Polska wersja zrealizowana została na zlecenie Canal+, która to stacja – wraz z siostrzanym Ale Kino+ – jako jedyna w Polsce emitowała dubbing.

Fabuła

Wzruszająca opowieść o przyjaźni ekscentrycznego chłopaka i malarki, cierpiącej na chorobę psychiczną. W rolach głównych występują: Mary Stuart Masterson, Aidan Quinn i nominowany za swoją kreację do Złotego Globu Johnny Depp.

Benjamin „Benny” (Aidan Quinn) i Junniper „Joon” (Mary Stuart Masterson) Pearl to dorosłe rodzeństwo. Od młodzieńczych lat, po tragicznej śmierci rodziców, żyją tylko we dwójkę. Benny prowadzi warsztat samochodowy i opiekuje się swoją siostrą, Joon, która zamknęła się w sobie po tym, jak zginęli ich rodzice. Dziewczyna jest utalentowaną malarką. Choć wymaga opieki, nie zgadza się na żadne pielęgniarki czy gosposie, które musi zatrudniać zapracowany Benny. Ich życie zmieni jeden wieczór, kiedy Benny „wygrywa” w pokera Sama (Johnny Depp) - ekscentrycznego siostrzeńca swojego kolegi. Sam wierzy, że jest wcieleniem Bustera Keatona, ma wyjątkowe poczucie humoru i oryginalny sposób bycia. Musi zamieszkać wraz z rodzeństwem, a Benny prosi, aby przez kilka dni zaopiekował się Joon. Sam okazuje się wspaniałym towarzyszem, jego niegroźne dziwactwa nieoczekiwanie otwierają Joon na świat, a ich przyjaźń przeradza się w miłość. Jednak Benny nie będzie w stanie tego zaakceptować...
Źródło opisu: Ale kino+

Ekipa

Twórca Funkcja
Start International Polska Realizacja nagrań
Ewa Kania-Grochowska Reżyseria
Katarzyna Skawina Dialogi
Elżbieta Chojnowska Dźwięk
Alicja Jaśkiewicz Kierownictwo produkcji

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Mirosław Konarowski Benjamin „Benny” Pearl Aidan Quinn
Agnieszka Kotlarska Juniper „Joon” Pearl Mary Stuart Masterson
Jacek Kopczyński Sam Johnny Depp
Elżbieta Futera-Jędrzejewska Ruthie Julianne Moore
Ewa Wawrzoń Dr Garvey CCH Pounder
Krzysztof Kołbasiuk Eric Oliver Platt
Wojciech Machnicki Mike Joe Grifasi
Janusz Bukowski Thomas Dan Hedaya
Krzysztof Janczar Randy Burch William H. Macy
Zbigniew Suszyński
Jerzy Dominik
Ewa Kania-Grochowska

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.