FANDOMBen Affleck, właściwie Benjamin Géza Affleck-Boldt (ur. 15 sierpnia 1972 r. w Berkeley) – amerykański aktor, reżyser i scenarzysta.

Życiorys

Urodził się w Berkeley w Kalifornii, ale dzieciństwo spędził w Cambridge w Massachusetts. Potem zamieszkał w dzielnicy Los Angeles Pacific Palisades.

Aktorstwem interesował się od dzieciństwa (jego brat, Casey Affleck jest również aktorem). Najpierw były krótkie filmiki reklamowe (reklama dla firmy Burger King), potem seriale telewizyjne, jak The Voyage of the Mimi (1984), a wreszcie filmy kinowe. Na dużym ekranie zadebiutował w 1992 r. Rok później poznał niezależnego reżysera Kevina Smitha, który zaproponował mu jedną z głównych ról w filmie W pogoni za Amy. Ten film okazał się biletem do sławy dla Afflecka. Role w niezależnych filmach jak Szczury z supermarketu (1995) czy W pogoni za Amy dobrze wpływały na jego karierę filmową, która była doceniana na festiwalu filmów niezależnych Sundance. W tym czasie Affleck mieszkał w małym mieszkanku na Manhattanie razem z bratem Caseyem i długoletnim przyjacielem Mattem Damonem. Wtedy to właśnie powstał, napisany przez Bena i Matta, scenariusz do filmu Buntownik z wyboru (1997), który przyniósł mu Oscara i popularność.

W 2003 roku zdobył anty-nagrodę „Złotą Malinę” za najgorszy aktorski duet filmowy z Jennifer Lopez w filmie Gigli.

W czerwcu 2004 zajął pierwsze miejsce w kalifornijskim turnieju pokera dla profesjonalistów, wygrywając trzysta pięćdziesiąt tysięcy dolarów.

W 2013 został obsadzony w roli Batmana w adaptacji komiksów DC Comics pod tytułem Batman v Superman: Świt sprawiedliwości (Batman v Superman: Dawn of Justice) (2016).

Życie prywatne

Od 2005 r. był mężem Jennifer Garner. Mają dwie córki – Violet Anne (ur. 1 grudnia 2005 r.) i Seraphinę Rose Elizabeth (ur. 6 stycznia 2009 r.) oraz syna Samuela Garnera Afflecka (ur. 27 lutego 2012 r.). Rozstali się w 2016 roku.

Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
2003 Zapłata Jennings Grzegorz Małecki
Grzegorz Małecki - Zapłata
2004 Przetrwać święta Drew Latham Marcin Perchuć
Marcin Perchuć - Przetrwać święta
2016 Batman v Superman: Świt sprawiedliwości Bruce Wayne / Batman Jacek Rozenek
Jacek Rozenek - BvS
2016 Legion Samobójców Bruce Wayne / Batman Jacek Rozenek
Jacek Rozenek - Legion Samobójców
2017 Liga Sprawiedliwości Bruce Wayne / Batman Jacek Rozenek
Jacek Rozenek - LS

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.