Encyklopedia polskiego dubbingu
Advertisement
Encyklopedia polskiego dubbingu

Bella i Sebastian – francuski dramat familijny z 2013 roku w reżyserii Nicolasa Vaniera, zrealizowany na podstawie powieści pod tym samym tytułem autorstwa Cécile Aubry. Dubbing do niego zlecony został przez jego dystrybutora, Monolith Films, na potrzeby dystrybucji kinowej, a następnie w takiej wersji wydany został na DVD.

Oryginalnie film nagrany został w językach francuskim i niemieckim, polski dubbing obejmuje jednak wyłącznie dialogi w języku francuskim, podczas gdy nieliczne niemieckie opatrzone zostały lektorem. Nie dubbingowano również piosenek – zarówno tych pojawiających się w tle, jak i śpiewanej w jednej scenie przez jedną z bohaterek.

Fabuła

Akcja filmu rozgrywa się w roku 1943 w okupowanej Francji. W małej wiosce położonej w Alpach, w pobliżu granicy szwajcarskiej, mieszka sześcioletni Sebastian wraz ze swoim przybranym dziadkiem Césarem. Mieszkańcy wsi twierdzą, że w okolicy grasuje niebezpieczna bestia zabijająca owce. Niebawem Sebastian poznaje błąkającego się po górach bezpańskiego pirenejskiego psa górskiego, który jest przyczyną obaw jego dziadka oraz innych mieszkańców wioski. Sebastian nadaje mu imię Bella. Okazuje się, że pies jest przyjazny. Początkowo chłopiec ukrywa go z obawy przed Césarem. Później, gdy pies jest ranny, Sebastian zwraca się o pomoc do miejscowego lekarza, który należy do francuskiego ruchu oporu i bierze udział w przerzucaniu żydowskich uchodźców przez granicę szwajcarską. We wsi stacjonują niemieckie wojska chcące wykryć przemyt uciekinierów przez góry. Niespodziewanym sprzymierzeńcem okazuje się leutnant niemieckiego oddziału.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Ekipa

Twórca Funkcja
Start International Polska Realizacja nagrań
Anna Apostolakis-Gluzińska Reżyseria
Anna Niedźwiecka-Medek Dialogi
Janusz Tokarzewski Dźwięk i montaż
Elżbieta Araszkiewicz Kierownictwo produkcji

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Mateusz Ceran Sebastian Félix Bossuet
Marta Dobecka Angélina Margaux Châtelier
Przemysław Bluszcz César Tchéky Karyo
Bartosz Martyna Guillaume Dimitri Storoge
Piotr Bajtlik Porucznik Peter Andreas Pietschmann
Wojciech Słupiński Mer Urbain Cancelier
Wojciech Chorąży André Mehdi El Glaoui
Sara Lewandowska Ester Paloma Palma
Michał Podsiadło Tata Ester Loïc Varraut
Marta Dylewska Mama Ester Karine Adrover
Elżbieta Gaertner Célestine Andrée Damant
Mikołaj Klimek
Jakub Konieczny
Mirosław Wieprzewski

Multimedia

Linki zewnętrzne