FANDOMAnthony Dwane Mackie (ur. 23 września 1979 w Nowym Orleanie) – amerykański aktor filmowy i teatralny.

Życiorys

Anthony Mackie urodził się w 1979 roku w Nowym Orleanie w stanie Luizjana jako syn Willie'ego Mackie'egot Sr. i Marthy z domy Gordon. Jego ojciec był stolarzem, który posiadał firmę specjalizującą się w stolarce dachowej. Ma starszego brata, Calvina, który został profesorem na Tulane University.

Uczęszczał do Warren Easton Sr. High School i New Orleans Center for Creative Arts (NOCCA). W 1997 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Karolinie Północnej (NCSA), a następnie został absolwentem Juilliard School na wydziale dramaturgii. W tym samym roku absolwentami zostali także m.in. Tracie Thoms i Lee Pace.

Karierę w filmach zaczął w 2002 roku, kiedy to wystąpił w 8. Mili. Jego pierwszą główną rolą był występ w produkcji Brother to Brother, gdzie zagrał Perry’ego, studenta i artystę afroamerykańskiego pochodzenia, który stara się dostosować do świata jako czarnoskóry homoseksualista. Za tę rolę otrzymał w 2004 roku nominację do Independent Spirit Awards w kategorii najlepszy debiut oraz do Nagrody Gotham z najlepszą przełomową rolę aktorską. Później wystąpił w filmie Spike’a Lee pt. Ona mnie nienawidzi oraz w telewizyjnej produkcji Miasto gangów. W tym samym roku wystąpił w nagradzanym przez Akademię Filmową Za wszelką cenę.

W 2008 roku zagrał sierżanta JT Sanborna w The Hurt Locker. W pułapce wojny. Za ten film otrzymał Nagrodę Gotham w kategorii najlepsza obsada i Czarną Szpulę w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy. W 2009 roku zagrał w filmie Notorious, w którym wcielił się w Tupaca Shakura. W 2010 roku wystąpił w Zapada noc, za który otrzymał Czarną Szpulę w kategorii najlepszy aktor. W 2011 roku zagrał we Władcach umysłów, otrzymując nominacje do Czarnej Szpuli w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy oraz do NAACP Image Award w kategorii wybitny drugoplanowy aktor filmowy.

W 2012 roku dołączył do obsady produkcji Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz, w której wcielił się w postać Sama Wilsona (Falcona). Za tę rolę został nominowany do Saturna w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy oraz do Teen Choice Awards w dwóch kategoriach. W 2015 roku poinformował, że podpisał kontrakt z Marvel Studios na kilka kolejnych filmów w ramach Marvel Cinematic Universe. W postać tę wcielił się następnie filmach Avengers: Czas Ultrona, Ant-Man i Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów.

W 2015 roku został obsadzony w roli Martina Luthera Kinga w filmie telewizyjnym HBO pod tytułem Do końca.

Życie prywatne

W grudniu 2014 roku poślubił Shelettę Chapital, z którą ma troje dzieci. W 2011 roku otworzył bar o nazwie „NoBar” na Brooklynie w Nowym Jorku.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
2003 8. Mila Papa Doc Jacek Rozenek
Jacek Rozenek - 8M
2011 Giganci ze stali Finn Marcin Przybylski
Marcin Przybylski - GzS
2014 Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz Sam Wilson / Falcon Mateusz Damięcki
Mateusz Damięcki - Zimowy Żołnierz
2015 Ant-Man Sam Wilson / Falcon Mateusz Damięcki
Mateusz Damięcki - Ant-man
2016 Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów Sam Wilson / Falcon Mateusz Damięcki
Mateusz Damięcki - KAWB
2018 Avengers: Wojna bez granic Sam Wilson / Falcon Mateusz Damięcki
Mateusz Damięcki - AWBG
2019 Avengers: Koniec gry Sam Wilson / Falcon Mateusz Damięcki

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.