FANDOMAnne Jacqueline Hathaway (ur. 12 listopada 1982 roku w Brooklynie w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka filmowa.

Życiorys

Anne Hathaway ma pochodzenie francusko-irlandzko-niemiecko-indiańskie. Dorastała w stanie New Jersey wraz z braćmi – starszym Michaelem i młodszym Tomem. Jest córką aktorki Kate McCauley oraz prawnika Gerarda Hathawaya. Uczęszczała do Wyoming School w Millburn. Była pierwszym sopranem, który wystąpił w Carnegie Hall, jako członek All-Eastern U.S High School Honors Chorus. Uczyła się aktorstwa w teatrze Paper Mill Playhouse w New Jersey.

Jej kariera filmowa rozpoczęła się udziałem w czterech odcinkach serialu Luzik Guzik (Get Real, 1999), a za rolę Meghan Green zdobyła nominację do nagrody Teen Choice i przyznawaną w Los Angeles Nagrodę dla Młodego Artysty. Na wielkim ekranie zadebiutowała rolą nastolatki, która okazuje się być następczynią tronu w komedii familijnej Pamiętnik księżniczki (The Princess Diaries, 2001) w reżyserii Garry’ego Marshalla. Ta debiutancka rola doczekała się nominacji do nagrody MTV Movie Award, a magazyn People umieścił aktorkę na liście wschodzących gwiazd 2001 roku.

W familijnej komedii fantasy Ella zaklęta (Ella Enchanted, 2004) była ulubienicą wróżek. W melodramacie kryminalnym Spustoszenie (Havoc, 2005) za kreację bogatej nastolatki zafascynowanej hip-hopem Allison Lang odebrała nagrodę DVDX. Zagrała skomplikowaną postać żony homoseksualisty (w tej roli Jake Gyllenhaal) w oscarowym melodramacie Anga Lee Tajemnica Brokeback Mountain (Brokeback Mountain, 2005). W filmie Diabeł ubiera się u Prady (The Devil Wears Prada, 2006) z Meryl Streep grała Andy Sachs, starającą się o posadę asystentki królowej świata mody. W filmie Zakochana Jane (2007) zagrała angielską pisarkę Jane Austen. W roku 2009 Hathaway otrzymała nominacje do najbardziej prestiżowych nagród w branży filmowej, takich jak Oscar, Złoty Glob, Independent Spirit Awards, Satelita, czy nagroda Gildii Aktorów Filmowych za rolę w niezależnym filmie dramatycznym Rachel wychodzi za mąż. Zagrała główną rolę w komedii Ślubne wojny (2009) u boku Kate Hudson.

2 lutego 2010 roku aktorka wraz z przewodniczącym Amerykańskiej Akademii Filmowej Tomem Sherakiem przedstawiła nominacje do 82. ceremonii wręczenia Oscarów. W tym samym roku wystąpiła w trzech filmach: wielowątkowej komedii romantycznej Walentynki Garry’ego Marshalla, filmie fantasy Tima Burtona Alicja w Krainie Czarów jako Biała Królowa, oraz w filmie tragikomicznym Miłość i inne używki Edwarda Zwicka, partnerował jej ponownie Jake Gyllenhaal. Za rolę w tym ostatnim filmie aktorka została nominowana do Złotego Globu oraz otrzymała nagrodę Satelitę w kategorii najlepsza aktorka w filmie komediowym lub musicalu.

W grudniu 2010 roku Hathaway wraz z Denzelem Washingtonem poprowadziła coroczny koncert dla laureata Pokojowej Nagrody Nobla. W dniu 27 lutego 2011 aktorka wraz z Jamesem Franco poprowadziła 83. ceremonię wręczenia Oscarów. W sierpniu 2011 roku, premierę miał film Jeden dzień w reżyserii Lone Scherfig, w którym Hathaway odgrywa główną rolę kobiecą u boku Jima Sturgessa.

W dniu 19 stycznia 2011 roku, wytwórnia Warner Bros. ogłosiła, że aktorka wcieli się w postać Kobiety-Kota w trzeciej odsłonie przygód Batmana. Film Mroczny rycerz powstaje w reżyserii Christophera Nolana pojawił się w kinach 19 lipca 2012 roku. W 2012 roku Anne zagrała rolę Fantyny w ekranizacji musicalu Les Misérables w reżyserii Toma Hoopera, za która w 2013 roku otrzymała Oscara w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa. W musicalu, będącym adaptacją powieści Nędznicy autorstwa Wiktora Hugo, u boku Anne występują m.in. Hugh Jackman, Russell Crowe, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen oraz Amanda Seyfried.

24 marca 2016 roku w Los Angeles urodziła syna, Jonathana Rosebanksa Shulmana.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
2004 Pamiętnik księżniczki 2: Królewskie zaręczyny Księżniczka Amelia Mignonette Thermopolis Renaldi Karolina Gruszka
2010 Alicja w krainie czarów Biała Królowa Małgorzata Kożuchowska
Małgorzata Kożuchowska - AwKC2010
2016 Alicja po drugiej stronie lustra
Małgorzata Kożuchowska - APDSL

Zwiastuny i inne

  1. W zwiastunie filmu Alicji w krainie czarów aktorka dubbingowana była przez Izabellę Bukowską.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.