Encyklopedia polskiego dubbingu
Advertisement
Encyklopedia polskiego dubbingu


Anna Maria Mucha (ur. 26 kwietnia 1980 roku w Warszawie) – polska aktorka, celebrytka.

Życiorys

Ukończyła Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, następnie studiowała w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od września 2007 do lipca 2008 roku przebywała w Nowym Jorku, gdzie uczęszczała na zajęcia z aktorstwa w szkole Lee Strasberga.

Na dużym ekranie zadebiutowała w wieku 10 lat, grając Sabinkę w filmie Andrzeja Wajdy Korczak. Swą pierwszą główną rolę (Karoliny Szymańskiej) zagrała w filmie Przeklęta Ameryka Krzysztofa Tchórzewskiego. Punktem zwrotnym w jej karierze była rola Danki Dresner w filmie Lista Schindlera Stevena Spielberga. Następnie wystąpiła w kilku polskich filmach, m.in. Panna Nikt, Chłopaki nie płaczą, Młode wilki 1/2 oraz serialach i spektaklach Teatru Telewizji. Od 2003 roku, z przerwami występuje w serialu M jak miłość jako Madzia (Magda Marszałek).

Pracowała w Radiu Bis oraz rozgłośni radiowej Radiostacja. W ramach współpracy ze stacją telewizyjną TVN była reporterką programu Dzień dobry TVN oraz prowadziła program TVN Mucha nie siada, w którym odwiedzała interesujące miejsca na świecie. W 2005 roku wystąpiła w teledysku do piosenki Kayah i Krzysztofa Kiljańskiego „Prócz ciebie nic”.

W 2008 brała udział w programie Polsat Jak oni śpiewają, zajmując piąte miejsce. W 2009 roku znalazła się w październikowym wydaniu „Playboya”. Jesienią wygrała dziesiątą edycję programu Taniec z gwiazdami, w parze z Rafałem Maserakiem. Nagrodę za udział w konkursie, czyli Kryształową Kulę, przekazała na rzecz Fundacji TVN „Nie jesteś sam”.

Od 2009 roku jest Ambasadorką Ogólnopolskich Spotkań Filmowych „Kameralne Lato” w Radomiu. W latach 2009–2010 zasiadała w jury piątej edycji programu You Can Dance – Po prostu tańcz. W 2010 roku zajęła 73. miejsce w rankingu „Forbes” na sto najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu. W latach 2010–2011 grała główną rolę bokserki Moniki Milewskiej w serialu Prosto w serce.

W 2013 roku założyła Instytut „Kosmopolis” Fundację Nauki, Kultury i Edukacji, której zadaniem jest organizacja warsztatów, konferencji, imprez edukacyjnych i kulturalnych, prowadzenie badań z zakresu nauk humanistycznych, ekonomii kultury i zagadnień związanych z przemysłem kreatywnym.

Obecnie związana jest z Marcelem Sorą, z którym ma córkę Stefanię i syna Teodora.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role dubbingowe

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1997 Uwolnić orkę 2 Nadine Mary Kate Schellhardt

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2010 TV Superstars Anna Słodowa

Linki zewnętrzne