FANDOMAnna Maria Jopek (ur. 14 grudnia 1970 roku w Warszawie) – polska piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka muzyczna, reprezentantka Polski w 42. Konkursie Piosenki Eurowizji.

Życiorys

Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu, studiowała też na wydziale jazzu w Manhattan School of Music w Nowym Jorku. Została stypendystką warszawskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i nowojorskiego Columbia University.

W 1997 reprezentowała Polskę z piosenką „Ale jestem” w 42. Konkursu Piosenki Eurowizji. Zajęła 11. miejsce w finale. Kilka miesięcy później wydała swój debiutancki album studyjny, również zatytułowany Ale jestem, który uzyskał status złotej płyty. W tym samym roku wzięła udział w koncercie Zielono mi podczas 34. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

W 2000 rozpoczęła karierę międzynarodową. Wydała dwie anglojęzyczne płyty: Barefoot (2002) i Secret (2005). W 2002 nagrała płytę pt. Upojenie z amerykańskim gitarzystą Patem Methenym. Niedługo po premierze album otrzymał status złotej płyty.

14 grudnia 2008 wydała urodzinowe wydawnictwo, zatytułowane Dwa serduszka cztery oczy, zawierające książkę, 88 fotografii oraz płyty: ID, Jo&Co i nowy album, zatytułowany Spoza, zawierający jej 14 niepublikowanych wcześniej utworów. Wydawnictwo było pożegnaniem z projektem ID i zapowiedzią dłuższej przerwy w nagrywaniu nowych płyt.

W 2009 otrzymała Perłę Honorową Polskiej Gospodarki (w kategorii „Kultura”), przyznawaną przez redakcję Polish Market. 3 maja 2015 została odznaczona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej oraz za popularyzowanie polskiej muzyki w świecie”.

Życie prywatne

Jest córką tenora Stanisława Jopka i Marioli Stankiewicz. Oboje występowali w Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

31 stycznia 1998 wyszła za mąż za Marcina Kydryńskiego, z którym ma dwójkę dzieci: Franciszka (ur. 12 maja 1998) i Stanisława (ur. w grudniu 2000).
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2012 Przygoda ze świętym Piotrem Maniusia Anna Maria Jopek

Wykonanie piosenek

Rok Tytuł Piosenka
1996 Kolorowe melodie (Była taka zima)

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.