FANDOMAnna Kerth (ur. 1 listopada 1980 roku w Gdańsku) – polska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, a także life coach.

Życiorys

Absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku (z roku 1999) oraz PWST im. L. Solskiego w Krakowie (z roku 2003). Skończyła również intensywny kurs aktorski i otrzymała certyfikat American Conservatory Theatre w San Francisco.

Po ukończeniu studiów pracowała w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, gdzie debiutowała rolą Ona w spektaklu Audiencja III, czyli Raj Eskimosów B. Schaeffera (reż. G. Matysik).

Jej ważniejsze role teatralne to Ona w Audiencji III, czyli Raj Eskimosów w reżyserii G. Matysika, Wendy w O mało co P. Pitery, Ala w Tangu Mrożka w reżyserii J. Bunscha oraz Abbie w Pożądaniu w cieniu wiązów w reżyserii G. Brala w Teatrze Pieśni Kozła.

Zagrała także w słuchowisku pt. Brzytwy Kata Sellingera (w reż. Henryka Rozena), które otrzymało Grand Prix dla najlepszego teatru radiowego na festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie.

W 2014 roku nagrała dla Teatru Polskiego Radia monodram pt. Dziennik Biurwy, czyli serio jestem normalna w reżyserii Julii Mark. Można ją usłyszeć w realizacjach słuchowisk Wiedźmina w reżyserii Janusza Kukuły.

Przez sześć lat mieszkała w Edynburgu, gdzie miała swój debiut w filmie pełnometrażowym Running in Traffic, w którym zagrała główną rolę żeńską, za którą była nominowana do szkockiej nagrody BAFTA.

Zagrała również w kilku krótkometrażowych filmach i serialach brytyjskiej produkcji oraz wystąpiła, w roli Królowej Izabeli, w spektaklu Venezuela Viva (reż. C. Lizarragi, Tomasz Borkowy).

Polskiej publiczności znana głównie z serialu telewizyjnego Na Wspólnej, w którym wciela się w rolę Małgorzaty Zimińskiej.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role dubbingowe

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2015 Heroes of the Storm Kasja Jessica Straus
Anna Kerth - HOTS
2017 Fortnite Komputer
FORTNITE nie wiem (SI)

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.