Anna Apostolakis-Gluzińska (ur. 7 stycznia 1960 roku w Warszawie) – polska aktorka dubbingowa, reżyser polskiego dubbingu.

Kariera

Absolwentka Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, zamiejscowego wydziału Akademii Teatralnej w Warszawie. W teatrze zadebiutowała 30 marca 1985 roku na scenie Białostockiego Teatru Lalek, w spektaklu Alicja w krainie czarów Lewisa Carrolla w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza, wcielając się w rolę Gąsienicy i Ślimaka. Przez wiele lat była aktorką Teatru Dramtycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku (1985-1993).

Sporadycznie występuje w filmach. Ma syna, Wita (ur. 1997), który również jest aktorem dubbingowym.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1994 Beethoven II Regina Debi Mazar
1995 Wiedźmy Pokojówka
1996 Dzieciak do wynajęcia Valerie Syracuse Sherry Miller
1996 Maska Maggie Joely Fisher
1996 Napoleon Papugi
1997 Rob Roy
1999 Asterix i Obelix kontra Cezar Żona Długowieczniksa Arielle Dombasle
1999 Wielki Joe Mama Jasona Liz Georges
2001 102 dalmatyńczyki
2002 Harry Potter i Kamień Filozoficzny Gruba Dama Elizabeth Spriggs
Sprzedawczyni Jean Southern
2004 RRRrrrr!!! Nauczycielka gitarościegstwa Valérie Lemercier
2005 Żony ze Stepford Bobbie Markowitz Bette Midler
2005 Gwiezdne jaja: Część I – Zemsta świrów Senator Leon Heidrun Bartholomäus
2007 Harry Potter i Zakon Feniksa Głos windy Daisy Haggard
2007 Złoty kompas
2008 Sekret Marie Diamond Marie Diamond
2012 Niesamowity Spider-Man Pani Ritter Barbara Eve Harris
2015 Kopciuszek
2017 Galop ku wolności Charlotte Charlotte Lucas
2017 Kobieta lew Nicoline
2017 Módl się o deszcz Lydia Sanchez Lidia Porto
2017 Piękna i Bestia
2018 Cudowny chłopak Babcia Auggiego Sônia Braga
Pracowniczka sekretariatu
2018 Zabójcze maszyny Pani Wreyland Megan Edwards
2019 Był sobie pies 2 Joana Cherissa Richards

Seriale

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1996 Hemingway Alice Toklas Judith Burnett
1996 Przyjaciele Monica Geller Courteney Cox
1996 Wieczór z muppetami Andie MacDowell Andie MacDowell
1997 Star Trek: Voyager B’Elanna Torres Roxann Dawson
1999 Nowa rodzina Addamsów Jane Lossen Chambers
Artur
2002 Całe zdanie nieboszczyka
2007 Było sobie porno Helga
Modelka z Sieradza
2015 The Returned Loretta Christine Willes
2016 Zoey 101 Tipper Rivers (odc. 23) Denise Gossett
Pielęgniarka Krutcher (odc. 24) Diane Delano
2017 Fatalna czarownica Panna Drill Shauna Shim
2017 Garderoba Julie Julie Andrews Julie Andrews
2018 Chilling Adventures of Sabrina Batibat Megan Leitch

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1997 Atlantis: Zapomniane opowieści Agata
  • Sheena
  • Naka
  • Kapłanka w kuchni
  • Kapłanka u staruszki
  • Niebieska figurka
1999 Case Closed: Sprawa zamknięta Meme
1999 Dungeon Keeper 2 Wrogie strażniczki
Wróżki
1999 Worms: Armageddon Robale
2000 Larry 7: Miłość na fali Angela Dzbanuszek Mary Kay Bergman
2001 Na kłopoty Pantera Gołąb Chelsea Altman
  • Chione
  • Staruszka w pubie #3
  • Matka Chione
  • Chińska matka
  • Kobieta z praniem na chińskiej farmie
  • Sklepikarka, matka Anandy
  • Sprzedawczyni kwiatów
  • Dziewczynka w indyjskiej wiosce #2
  • Krowa
  • Kobieta nad Gangesem
2001 Throne of Darkness Sugawara Fumiko
Wieśniaczki
2001 Woodruff and the Schnibble of Azimuth Puszczalska
  • Właścicielka baru
  • Żona Mędrca urodzaju
2001 Worms World Party Robale
2002 Hitchcock: Ostatnie cięcie Alfred
Mary-Rose Marvin-Jordan
2002 Królik Bystrzak dla drugoklasisty: Misja na Ser-io Wierzbicja
2002 Królik Bystrzak dla zerówki: Lot do Balonii Świnkolot
2002 Might and Magic IX Zimna Kira
  • Soundset – sarkastyczna
  • Soundset – lisz
2002 Modi i Nanna: Sprytne smyki Nanna
2002 Muminki: W dolinie Muminków Topik
2002 Scooby-Doo!: Strachy na lachy Jane McHaggis Maria K. Burke
2003 Droga do Indii Anusza
  • Maitreyi
  • Laj Vanti
  • Prezenterka
2003 Etherlords II Eileen z klanu Jarzębiny
  • Alveig, Błyskawica Zachodu
  • Rulana Pustelniczka
  • Erna, opiekunka smoka Pieśniarza
  • Szamanka Sivrid
  • Norti, siostra Odmara
  • Handlarka Elda
  • Lona, strażniczka wschodniej bramy Czarnociernia
  • Kordelia, strażniczka wschodniej bramy Złotego Jesionu
  • Moruna
  • Fiona
  • Aline
  • Juna
  • Hreydis
  • Idring
  • Ettrinda
  • Helgi
  • Silinda
  • Nauczycielka Innora
  • Nauczycielka Idring
  • Nauczycielka Greena
2003 Ghost Master Narratorka samouczka
  • Błyskotka
  • Brigida Jones
  • Lady Makabret
  • Mara Larum
  • Surferka
  • Ognisty Omyk
  • Skostnica
  • Nastolatka przywołująca duchy
  • Śmiertelniczki
2003 Neverwinter Nights: Shadows of Undrentide Heurodis
  • J’Nah
  • Dorna Trapspringer
  • Soundset - berserker
2003 Rayman 3: Hoodlum Havoc Begoniaxa
  • Wróżka
  • Kobiecy głos w Kwaterze Mroklumów
2003 Tymek: Niczego się nie boję! Instruktorka minigier
Lwica
2003 Wiki Wiking: Próba odwagi Ylva
2004 Alone in the Dark: Koszmar powraca Lucy Morton
2004 Król lew: Powrót do Lwiej Ziemi Gozi
2004 Matmoludki: Wysokogórska łamigłówka Narrator #3
Matmoludki
2004 Neverwinter Nights: Hordes of the Underdark Królowa Shaori
  • Dahanna
  • Znająca Miejsca
  • Kapłanka drowów
2004 Podbój Rzymu Kobiety Germanów
Szamanki
2004 Scooby-Doo! 2: Potwory na gigancie Velma Dinkley Linda Cardellini
2004 W pogoni za Carmen Sandiego: Skarby światowego dziedzictwa Agent Julia
2005 Agent Hugo Panna Altoobright (Zabystra)
2005 Chłopaki nie płaczą Egzema Anna Apostolakis-Gluzińska
Wiesława Anna Apostolakis-Gluzińska
2005 Immortal Cities: Children of the Nile Dzieci z klasy niższej #2
  • Kobiety z klasy niższej #2
  • Kobiety z klasy średniej #4
  • Dzieci z klasy wyższej #1
  • Kobiety z klasy wyższej #4
  • Kobiety z klasy wyższej #6
2005 Iniemamocni: Podziemne starcie Kustosz
2005 Kopciuszek: Zostań księżniczką Wróżka Chrzestna
2005 Kurczak Mały Gwary
2005 Słoń Benjamin: Pogoda Otto
2005 Słoń Benjamin: Ruch uliczny Otto
2005 Słoń Benjamin: Zabawa w reportera Otto
2005 Słoń Benjamin: Zabawa w zawody Otto
2006 Agent Hugo: RoboRumble Panna Alltoobright (Zabystra)
2006 Cezar IV Patrycjuszki
  • Plebejuszki
  • Głos testowy #2
2006 Epoka lodowcowa 2: Odwilż Sęp Grey DeLisle-Griffin
Tapirzyca #2 Grey DeLisle-Griffin
2006 Heroes of Might and Magic V Raven
Jezebeth
2006 Heroes of Might and Magic V: Kuźnia przeznaczenia Córka Malassy
  • Krwawa furia
  • Czarny smok
  • Siostra krwi
2006 Neverwinter Nights: Kingmaker Enivid Boska
  • Levio’Sa
  • Sera Czarnoręka
2007 Agent Hugo: Lemoon Twist Panna Zabystra (niektóre kwestie)
2007 Assassin’s Creed Przechodnie
2007 Broken Sword: Anioł śmierci Reporterka Suzie
2007 Neverwinter Nights 2: Maska zdrajcy Gulk’aush Susan Silo
Sabat Śpiących Jennifer Darling
2007 Overlord Elfka
2007 The Settlers: Narodziny imperium Wielka Przodkini
2007 Wiedźmin Babcia Shani Anna Apostolakis-Gluzińska
  • Babcia Vesny
  • Stara mieszczka
  • Biedaczki
  • Prostytutki
  • Szlachcianki
  • Staruszka z odmętów
  • Babcia sanitariuszki
  • Elfka z miasta
2008 Brothers in Arms: Hell’s Highway Młody Matt Baker
2008 Disney’s Magic English Psotek
2008 Fallout 3 Carol Audrey Wasilewski
  • Bessie Lynn
  • Siostra Graves
  • Greta
  • Willow
  • Mieszkańcy podziemi
  • Tulip
  • Ghule-kobiety
2008 Heroes of Might and Magic V: Dzikie hordy Kujin
2008 Madagaskar 2 Hipoptamica
Ogrodniczka
2008 Mass Effect Kaira Stirling Kath Soucie
  • Arcelia Silva Martinez
  • Doktor Haimes (Bring Down the Sky)
  • Mary O’Connell
  • Kultysta biotyki
  • Bizneswoman
  • Ludzka obywatelka
2008 WALL·E
2009 Dragon Age: Początek
2009 Epoka lodowcowa 3: Era dinozaurów Jeż
2009 Mój wymarzony chłopak: Kocha, nie kocha... Iwona
Pani Huber
2009 Tom Clancy’s EndWar Jednostki wojskowe
2009 Załoga G Tommy
  • Kobieta
  • Żona
2010 Arcania: Gothic 4 Murdra Dorothea Reinhold
2010 Dragon Age: Początek – Przebudzenie Kantorka
Strażniczka Amarantu
2010 Księżniczka i żaba Eudora
Świetlik
2010 Sid Meier’s Civilization V Doradca ds. finansów Nancy Linari
2010 Shrek Forever Wróżka Chrzestna
2011 Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II Lily Potter Geraldine Somerville
2011 Medieval Moves: Wyprawa Trupazego Narratorka
2011 nieSławny: inFamous 2 Przechodnie
2011 The Elder Scrolls V: Skyrim Astrid Cindy Robinson
2011 Wiedźmin 2: Zabójcy królów Ylona Anna Apostolakis-Gluzińska
  • Malget
  • Miranda
2012 Diablo III Mahda Susanne Blakeslee
  • Siostra Melana
  • Matha Rathe
2012 Epic Mickey 2: Siła dwóch Krowa Klarabella April Winchell
2012 Medal of Honor: Warfighter Prezenterka TV
Żona Mothera
2012 Risen 2: Mroczne wody Chani Nina Hecklau
2012 Wonderbook: Księga czarów Miranda Goshawk Rachel Atkins
2013 Beyond: Dwie dusze Norah Gray Barbara Weber
Matka Kirsten Liz Coke
2013 Kinect Rush: Przygoda ze studiem Disney Pixar Jasiek
2013 StarCraft II: Heart of the Swarm Naktul Bonnie Cahoon
  • Kilysa
  • Ryloth
2013 Tearaway Wróżka Lorna Brown
2013 Wonderbook: Księga eliksirów Bibliotekarka
2014 Hearthstone Wielka Wdowa Ferlina
  • Lady Blaumeux
  • Lyra, Okruch Słońca (Podróż do wnętrza Un'Goro)
  • Turtolianka pramagini (Podróż do wnętrza Un'Goro)
  • Turtolianka zbieraczka (Podróż do wnętrza Un'Goro)
  • Zagubiona dusza (Wiedźmi las)
  • Umbra (Podróż do wnętrza Un'Goro)
  • Alchemiczka Mrocznych Włości (Przedwieczni bogowie)
  • Prastara tarczowniczka (Przedwieczni bogowie)
2015 Dying Light Aila
  • Mehida
  • Salma
  • Sophia
2016 Dishonored 2 Cywile
Sprzedawca z Aventy (niektóre kwestie)
2016 Gwint: Wiedźmińska gra karciana Isbel z Hagge Anna Apostolakis-Gluzińska
2017 Dishonored: Death of the Outsider Arystokratki
2017 Horizon: Zero Dawn Gera
  • Grata
  • Ullia
  • Gulahni
2017 Horizon: Zero Dawn — The Frozen Wilds Szamanka Białych Zębów Cissy Jones
Kobiety z plemienia Banuków
2017 Star Wars: Battlefront II Spikerka Najwyższego Porządku
2018 God of War Gunnr
2018 Prey: Mooncrash Bazyliszek Sohm Kapila
2018 Spyro Reignited Trilogy – Spyro: Year of the Dragon Królowa Misty Lee
2018 Wojna krwi: Wiedźmińskie opowieści Isabel z Hagge Anna Apostolakis-Gluzińska
2019 MediEvil Leśna Wiedźma

Filmy animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1994 Aryskotraci Fru Fru Nancy Kulp
1999 Piękna i Bestia: Zaczarowany świat Belli Koncertina April Winchell
Miecz w kamieniu
2002 Piękna i Bestia Szafa Jo Anne Worley
2007 Simpsonowie: Wersja kinowa Milhouse van Houten Pamela Hayden
  • Ralph Wiggum
  • Martin Prince
  • Helen Lovejoy
  • Maggie Simpson
2009 Ed, Edd i Eddy: Wielkie kino Majka Ohydka Erin Fitzgerald
2014 Winx Club. Tajemnica morskich głębin Politea Alessandra Korompay
2016 Sekretne życie zwierzaków domowych

Seriale animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1996 Duckman
1998 Laboratorium Dextera
1999 Ed, Edd i Eddy Majka Ohydka Erin Fitzgerald/Jenn Forgie
2000 Dilbert
Zapasy na śmierć i życie Courteney Cox-Arquette
2001 Miasteczko South Park (Wizja Jeden) Wendy Testaburger Mary Kay Bergman
Shelly Marsh Mary Kay Bergman
2002 Samuraj Jack Josephine Klench Grey DeLisle-Griffin
  • Szpieg Aku (odc. 2)
  • Astronautka (odc. 5)
  • Chłopiec (odc. 12)
  • Wróżka (odc. 15)
  • Chłopiec z wioski (odc. 40)
  • Księżniczka Mira (odc. 44)
2005 Dom dla zmyślonych przyjaciół pani Foster Koko Lauren Tom
Megas XLR Komputer Skalgara Jennifer Hale
Nauczyciel fizyki
Super Robot Monkey Team Hyperforce Go! Matka Krinkle'a
2006 Ben 10 Odmłodzony Ben (odc. 42) Tara Strong
  • Dzieciak z lodami (odc. 42)
  • Matka Joela (odc. 43)
  • Mama Gaterboya i Jeżozwierza (odc. 45)
2007 Fineasz i Ferb Baljeet Tjinder Maulik Pancholy
  • Vivian Garcia-Shapiro (odc. 2a, 46a, 101b, 102b, 126)
  • Charlene Dundersztyc (odc. 12b, 85)
  • Dzieciak 1 (odc. 3)
  • Ognik 3 (odc. 11)
  • Gwary (odc. 11, 15-17)
  • Modelka (odc. 12a)
  • Betty Jo Flynn (odc. 13b)
  • Fabiana (odc. 14)
  • Missy (odc. 15a)
  • Angielka (odc. 15)
  • Kobieta (odc. 17)
  • Chłopiec z telezakupów (odc. 18b)
  • Kochanka z filmu (odc. 22b)
  • Profesor Gewarlik (odc. 22b)
  • Bridgette Oshinomi (odc. 29b)
  • Żona Hermana (odc. 29b)
  • Dziewczyna z randki Dundersztyca (odc. 31b)
  • Właścicielka bobra (odc. 36a)
  • Staruszka (odc. 38)
  • Wanda Acronym (odc. 42b)
  • Eliza P.P. Ognik (odc. 43b, 129-130)
  • Druga francuska pokojówka (odc. 51a)
  • Kelnerka (odc. 51b)
  • Mama Buforda (odc. 54a)
  • Sekretarka Melanie (odc. 57a, 114b)
  • Dziewczyna 1 (odc. 57b)
  • Przechodzień (odc. 58b)
  • Kobieta zwiedzająca dom Dundersztyca (odc. 66a)
  • Hildegarda (odc. 66a)
  • Żona farmera (odc. 66b, 75b)
  • Kobieta z lornetką operową (odc. 72b)
  • Mechaniczna matka (odc. 78b)
  • Kobieta (odc. 79a)
  • Ciocia Effie (odc. 80a)
  • Nana Shapiro (odc. 81b)
  • Emerytka (odc. 81b)
  • Kobieta (odc. 88a)
  • Starsza kobieta (odc. 89a)
  • Bibliotekarka (odc. 90a)
  • Matka (odc. 93a)
  • Kobieta z tłumu (odc. 93a)
  • Mama blondynki (odc. 97)
  • Członkini Plecakoszwadronu (odc. 99b)
  • Jurorka (odc. 99b)
  • Matka doktora Dundersztyca (odc. 100)
  • Dziewczyna Dundersztyca w okularach (odc. 100)
  • Kobieta opychająca się kanapką (odc. 102b)
  • Admirał Akronim (odc. 105b)
  • Kosmita w ciele Baljeeta (odc. 107b)
  • Kobieta w parku (odc. 116b)
  • Emerytka (odc. 122a)
  • Głos z Bazy Rebeliantów (odc. 131-132)
2010 Batman: Odważni i bezwzględni Manface Ellen Greene
  • Chłopiec (odc. 13)
  • Wróżka (odc. 7)
2011 Pora na przygodę! Margaret (odc. 84b, 119b, 127a, 137a) Maria Bamford
  • Kosmiczna sowa (odc. 3a, 66a)
  • Królewna Hotdog (odc. 4b)
  • Tiffany (odc. 5a, 60b, 90b, 117a)
  • Orzechowy Markiz (odc. 10a)
  • Cake (odc. 55b, 114a, 131b)
  • Clerk (odc. 63a)
  • Cytrusek Beznadziejsk (odc. 69b, 75a-75b, 89b)
  • mama Słoniczki (odc. 72b)
  • Samantha (odc. 73b)
  • Urszula (odc. 77a)
  • Gienio (dinozaur) (odc. 86a, 112b)
  • siostra Faworka (odc. 117b)
  • Ciocia Lizia (odc. 134b)
2014 Steven Universe Nanefua Pizza (Studio Sonica) Toks Olagundoye
2014 Wujcio Dobra Rada
2015 BoJack Horseman Przechodzień (odc. 6) Yvette Nicole Brown
  • Doktor Janet (odc. 29, 31)
  • Biscuits Brasby (odc. 60)
Po drugiej stronie muru Marguerite Grey Bebe Neuwirth
Mama Beatrice Shirley Jones
2016 Rick i Morty (Netflix) Lucy (odc. 11) Alejandra Gollas
2017 Big Mouth Kicia (odc. 20) Jean Smart
Brickleberry
Little Witch Academia Nelson Minami Takayama
Pani Yanson
Rick i Morty (Comedy Central) Joyce Smith (odc. 3) Patricia Lentz
Pani Tate (odc. 9) Tress MacNeille
2018 Noddy: Detektyw w krainie zabawek
Paradise PD Staruszka
Rozczarowani Książę Derek Tress MacNeille
Małgosia Tress MacNeille


Twórca dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Funkcja Studio
2012 Niesamowity Spider-Man Reżyseria Start International Polska
2014 Bella i Sebastian
2014 Niesamowity Spider-Man 2
2015 Bella i Sebastian 2
2017 Był sobie pies
2018 Alfa
2018 Bella i Sebastian 3
2018 Cudowny chłopak
2018 Piotruś Królik
2019 Rodzina od zaraz

Filmy animowane

Rok Tytuł Funkcja Studio
2014 Winx Club. Tajemnica morskich głębin Reżyseria Start International Polska

Seriale animowane

Rok Tytuł Funkcja Studio
2014 Wujcio Dobra Rada Reżyseria (seria I) Start International Polska
2018 Noddy: Detektyw w krainie zabawek Reżyseria

Wykonanie piosenek

Rok Tytuł Piosenka
1996 Świąteczna gorączka
2002 Muminki: W dolinie Muminków Partie wokalne Piżmowca
Partie wokalne Mamusi Muminka
2007 Fineasz i Ferb
2017 Piękna i Bestia „Bella”

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.