Encyklopedia polskiego dubbingu
Advertisement


Andrew Clement "Andy" Serkis (ur. 20 kwietnia 1964 w Ruislip) – brytyjski aktor.

Życiorys

Wczesne lata

Urodził się w Ruislip, części Londynu w gminie London Borough of Hillingdon. Wychowywał się w Ruislip Manor w hrabstwie Middlesex. Jego matka Lylie (z domu Weech), była nauczycielką upośledzonych dzieci, a ojciec Clement Serkis, z pochodzenia Ormianin, pracował jako lekarz ginekolog w Iraku. Początkowo chciał zostać malarzem lub grafikiem. Po ukończeniu londyńskiej St. Benedict's School w Ealing, rozpoczął studia na kierunku sztuk wizualnych i teatru na Lancaster University. Wybrał teatr jako drugi kierunek, tak aby mógł zaprojektować plakaty. Był członkiem County College i studenckiej stacji radiowej Bailrigg FM. Wstąpił do Nuffield Studio, angażując się w projektowanie i produkcję sztuki.

Pod koniec pierwszego roku studów, zgodził się wziąć udział w kilku produkcjach, zagrał główną rolę w sztuce Barrie'go Keeffe Gotcha jako zbuntowany nastolatek mający zakładnika nauczyciela. W wyniku tego, że podjął studia podyplomowe na wydziale aktorstwa i scenografii, studiując metodę Stanisławskiego i Bertolta Brechta, a także sztukę i grafikę wizualną.

Kariera

Po występach na scenie Duke's Playhouse w Lancaster (1985), grał w repertuarze szekspirowskim, m.in. w tragedii Makbet (1989) w Royal Exchange Theatre w Manchesterze czy Król Lear (1990) w London's Royal Court Theatre w Londynie. Występował też w sztukach: Mojo (1995) jako Sidney Potts w Royal Court Theatre, Hurlyburly (1997) Davida Rabe wystawianym przez Old Vic w Queens Theatre z Rupertem Gravesem i Davidem Tennantem czy Otello (2002) w Royal Exchange Theatre w Manchesterze.

Po udziale w serialu Streetwise (1989–92), rozpoczął swoją filmową karierę w dramacie przygodowym Gabriela Axela Książę Jutlandii (1994). Potem na ekranie występował w komediodrmacie Współlokatorki (1997) jako yuppie z Katrin Cartlidge, musicalu biograficznym Mike'a Leigh Topsy-Turvy (1999) w roli ekscentrycznego choreografa, dramacie kryminalnym Johna Irvina Mgnienie (2000) u boku Michaela Caine’a, a także remake’u King Kong (2005) Petera Jacksona, gdzie grał tytułowego potwora oraz pokładowego kucharza Lumpy'ego.

Dużą popularność przyniosła mu rola Golluma w ekranizacji słynnej powieści J.R.R. Tolkiena Władca pierścieni. Odtwarzał również postać Golluma w filmie Hobbit: Niezwykła podróż.

Za rolę Iana Brady'ego w dramacie Toma Hoopera Longford (2006) zdobył nominację do Złotego Globu. Kreacja Iana Dury'ego w komediodramacie Sex & Drugs & Rock & Roll (2010) przyniosła mu nominację do nagrody BAFTA. Za postać Rigauda / Blandoisa w miniserialu BBC Mała Dorrit (2008) wg Karola Dickensa był nominowany do nagrody Emmy.

W 2011 został współzałożycielem The Imaginarium Studios specjalizującego się w Motion Capture. Studio mieści się w Londynie.

W 2015 roku wcielił się w postać Snoke’a w filmie Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy.

Życie prywatne

Po studiach stał się wegetarianinem. 22 lipca 2002 poślubił Lorraine Ashbourne. Mają troje dzieci: córkę Ruby (ur. 1998) oraz dwóch synów - Sonny'ego (ur. 2000) i Louisa George'a (ur. 19 czerwca 2004).
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos
2006 Alex Rider: Misja Stormbreaker Pan Grin
2012 Hobbit: Niezwykła podróż Gollum Borys Szyc
2015 Avengers: Czas Ultrona Ulysses Klaue Przemysław Bluszcz
2015 Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy Naczelny Wódz Snoke Grzegorz Damięcki
2017 Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi Naczelny Wódz Snoke Grzegorz Damięcki
2018 Czarna Pantera Ulysses Klaue Przemysław Bluszcz
Mowgli: Legenda dżungli Baloo Jarosław Boberek
2019 Gwiezdne wojny: Skywalker – odrodzenie Snoke (głos) Grzegorz Damięcki
Gry komputerowe
2016 LEGO Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy Naczelny Wódz Snoke Grzegorz Damięcki
Filmy i seriale animowane
2006 Wpuszczony w kanał Szpenek Marcin Perchuć
2011 Artur ratuje gwiazdkę
2011 Przygody Tintina Kapitan Baryłka Andrzej Chudy

Linki zewnętrzne

Advertisement