FANDOMAndrzej Grabowski (ur. 15 marca 1952 roku w Chrzanowie) – polski aktor filmowy, teatralny, kabaretowy i telewizyjny, stand-uper oraz wokalista.

Życiorys

Jego rodzinnym miastem jest małopolska Alwernia, w której mieszkał wraz z braćmi – Mikołajem, aktorem i reżyserem i Wiktorem, inżynierem górnikiem.

W wieku sześciu lat rozpoczął naukę w szkole podstawowej, w wieku siedemnastu lat zdał maturę. Powtarzał trzeci rok studiów, w 1974 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, niedługo później zaś rozpoczął pracę aktorską na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, z którym związany był przez wiele następnych lat. Pierwszy sukces osiągnął dzięki roli w spektaklu „Przepraszam, czy tu biją” (Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego, reż. Ryszard Smożewski, 1976), za którą otrzymał Nagrodę Młodych Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu (SPATiF-u). Za swe role teatralne otrzymał wiele innych nagród i wyróżnień. Niejednokrotnie występował wspólnie ze swoim bratem Mikołajem Grabowskim (również aktorem i reżyserem). Zasłynął również jako konferansjer i kabareciarz o szczególnym talencie komediowym.

Na dużym ekranie zadebiutował już w czasie studiów w filmie Odejścia, powroty, przez wiele lat jednak obsadzano go jedynie w rolach epizodycznych bądź drugoplanowych. W 1989 zagrał swoją pierwszą większą rolę w filmie Feliksa Falka Kapitał, czyli jak zrobić pieniądze w Polsce, gdzie wcielił się w postać Stefana Sapiei. Kolejną ważną rolą była kreacja Andrzeja Jurewicza, ojca głównej bohaterki serialu Telewizji Polskiej pt. Boża podszewka (1997) w reżyserii Izabelli Cywińskiej. Szczególną popularność Andrzej Grabowski zawdzięcza roli Ferdynanda Kiepskiego w telewizyjnym serialu komediowym Świat według Kiepskich emitowanym na antenie kanału Polsat od marca 1999 roku. Sitcom przez kilka lat bił rekordy popularności i zdobywał nagrody dla najlepszego serialu komediowego, dlatego aktor zaczął być powszechnie utożsamiany z postacią, której rolę odgrywał. W życiu prywatnym nie lubi żartować na pokaz.

W ostatnich latach Andrzej Grabowski wystąpił w 30 spektaklach Teatru Telewizji, między innymi w Co nie jest snem reżyserii Krzysztofa Zaleskiego. Użyczył również swojego głosu w kilku filmach animowanych. m.in. w produkcjach Walta Disneya: Mój brat niedźwiedź, Kurczak Mały, Toy Story 3 i Merida waleczna. W serialu TVP Pitbull wcielił się w rolę policjanta o pseudonimie „Gebels”. Pod koniec marca 2005 aktor uległ niegroźnemu wypadkowi samochodowemu na autostradzie w pobliżu Mysłowic. Został wówczas ranny w głowę i doznał ogólnych potłuczeń ciała. W 2007 aktor zagrał jednego z szefów gangu pruszkowskiego w serialu pt. Odwróceni, emitowanym w telewizji TVN. Ponadto, zajął 3. miejsce w II edycji programu Fort Boyard. Od marca 2014 roku jest jurorem Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami.

Życie prywatne

Młodszy brat aktora Mikołaja Grabowskiego. Był mężem aktorki Anny Tomaszewskiej (rozwód), z którą ma dwie córki, Zuzannę (ur. 22 czerwca 1983) oraz Katarzynę (ur. 8 marca 1991), również aktorki. W czerwcu 2009 ponownie zawarł związek małżeński – z Anitą Kruszewską, charakteryzatorką filmową.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2005 Harry Potter i Czara Ognia Alastor „Szalonooki” Moody Brendan Gleeson
Andrzej Grabowski - HPiCO
2007 Harry Potter i Zakon Feniksa Alastor „Szalonooki” Moody Brendan Gleeson
Andrzej Grabowski - HPiZF
2008 Speed Racer Tata John Goodman
Andrzej Grabowski - SpeedRacer
2010 Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I Alastor „Szalonooki” Moody Brendan Gleeson
Andrzej Grabowski - HPiIŚ

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2004 Mój brat niedźwiedź Rutt
Mój Brat Niedźwiedź(gra) Andrzej Grabowski (Rutt)
2011 Tajemnice Aeropolis Maestro Janniji
TA A.Grabowski (maestro)
Empirius
TA A.Grabowski (Empirius)

Filmy animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2012 Merida waleczna Król Fergus Billy Connolly
Merida Waleczna- Król Fergus- Andrzej Grabowski


Wykonanie piosenek

Rok Tytuł Piosenka
2012 Merida waleczna „Mor’du”

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.