FANDOMAndrzej Grabowski (ur. 15 marca 1952 roku w Chrzanowie) – polski aktor filmowy, teatralny, kabaretowy i telewizyjny, stand-uper oraz wokalista.

Życiorys

Jego rodzinnym miastem jest małopolska Alwernia, w której mieszkał wraz z braćmi – Mikołajem, aktorem i reżyserem i Wiktorem, inżynierem górnikiem.

W wieku sześciu lat rozpoczął naukę w szkole podstawowej, w wieku siedemnastu lat zdał maturę. Powtarzał trzeci rok studiów, w 1974 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, niedługo później zaś rozpoczął pracę aktorską na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, z którym związany był przez wiele następnych lat. Pierwszy sukces osiągnął dzięki roli w spektaklu „Przepraszam, czy tu biją” (Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego, reż. Ryszard Smożewski, 1976), za którą otrzymał Nagrodę Młodych Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu (SPATiF-u). Za swe role teatralne otrzymał wiele innych nagród i wyróżnień. Niejednokrotnie występował wspólnie ze swoim bratem Mikołajem Grabowskim (również aktorem i reżyserem). Zasłynął również jako konferansjer i kabareciarz o szczególnym talencie komediowym.

Na dużym ekranie zadebiutował już w czasie studiów w filmie Odejścia, powroty, przez wiele lat jednak obsadzano go jedynie w rolach epizodycznych bądź drugoplanowych. W 1989 zagrał swoją pierwszą większą rolę w filmie Feliksa Falka Kapitał, czyli jak zrobić pieniądze w Polsce, gdzie wcielił się w postać Stefana Sapiei. Kolejną ważną rolą była kreacja Andrzeja Jurewicza, ojca głównej bohaterki serialu Telewizji Polskiej pt. Boża podszewka (1997) w reżyserii Izabelli Cywińskiej. Szczególną popularność Andrzej Grabowski zawdzięcza roli Ferdynanda Kiepskiego w telewizyjnym serialu komediowym Świat według Kiepskich emitowanym na antenie kanału Polsat od marca 1999 roku. Sitcom przez kilka lat bił rekordy popularności i zdobywał nagrody dla najlepszego serialu komediowego, dlatego aktor zaczął być powszechnie utożsamiany z postacią, której rolę odgrywał. W życiu prywatnym nie lubi żartować na pokaz.

W ostatnich latach Andrzej Grabowski wystąpił w 30 spektaklach Teatru Telewizji, między innymi w Co nie jest snem reżyserii Krzysztofa Zaleskiego. Użyczył również swojego głosu w kilku filmach animowanych. m.in. w produkcjach Walta Disneya: Mój brat niedźwiedź, Kurczak Mały, Toy Story 3 i Merida waleczna. W serialu TVP Pitbull wcielił się w rolę policjanta o pseudonimie „Gebels”. Pod koniec marca 2005 aktor uległ niegroźnemu wypadkowi samochodowemu na autostradzie w pobliżu Mysłowic. Został wówczas ranny w głowę i doznał ogólnych potłuczeń ciała. W 2007 aktor zagrał jednego z szefów gangu pruszkowskiego w serialu pt. Odwróceni, emitowanym w telewizji TVN. Ponadto, zajął 3. miejsce w II edycji programu Fort Boyard. Od marca 2014 roku jest jurorem Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami.

Życie prywatne

Młodszy brat aktora Mikołaja Grabowskiego. Był mężem aktorki Anny Tomaszewskiej (rozwód), z którą ma dwie córki, Zuzannę (ur. 22 czerwca 1983) oraz Katarzynę (ur. 8 marca 1991), również aktorki. W czerwcu 2009 ponownie zawarł związek małżeński – z Anitą Kruszewską, charakteryzatorką filmową.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2005 Harry Potter i Czara Ognia Alastor „Szalonooki” Moody Brendan Gleeson
Andrzej Grabowski - HPiCO
2007 Harry Potter i Zakon Feniksa Alastor „Szalonooki” Moody Brendan Gleeson
Andrzej Grabowski - HPiZF
2008 Speed Racer Tata John Goodman
Andrzej Grabowski - SpeedRacer
2010 Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I Alastor „Szalonooki” Moody Brendan Gleeson
Andrzej Grabowski - HPiIŚ

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2004 Mój brat niedźwiedź Rutt
Mój Brat Niedźwiedź(gra) Andrzej Grabowski (Rutt)

Filmy animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2012 Merida waleczna Król Fergus Billy Connolly
Merida Waleczna- Król Fergus- Andrzej Grabowski


Wykonanie piosenek

Rok Tytuł Piosenka
2012 Merida waleczna „Mor’du”

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.