Andrzej Chudy (ur. 12 grudnia 1955 w Jeleniej Górze) – polski aktor filmowy i dubbingowy, a także reżyser.

Biografia

W teatrze zadebiutował 18 listopada 1977 roku na scenie teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze, w spektaklu Androkles i lew George Bernarda Shawa w reżyserii Henryka Tomaszewskiego, wcielając się w postać Spintha.

W 1978 roku ukończył wydział aktorski PWST w Warszawie. W późniejszych latach współpracował z teatrami stołecznymi: Rampa na Targówku, Komedia, Staromiejskim i Bajka.

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2003 The Ring
2004 Looney Tunes znowu w akcji Sęp Szponek Joe Alaskey (głos)
2004 W 80 dni dookoła świata
2005 Legenda telewizji Arturo Mendes Ben Stiller
2005 Gwiezdne jaja: Część I – Zemsta świrów Konsul Hans Peter Hallwachs
Generał Matrix Errol Trotman Harewood
2005 Harry Potter i Czara Ognia Amos Diggory Jeff Rawle
2006 Lassie Sam Carraclough John Lynch
2006 Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa Strażnik
2008 Opowieści z Narnii: Książę Kaspian
2011 Gwiezdne wojny: Część IV – Nowa nadzieja Generał Jan Dodonna Alex McCrindle
2011 Gwiezdne wojny: Część V – Imperium kontratakuje Ledick Firest
Pilot maszyny AT-AT
2011 Gwiezdne wojny: Część VI – Powrót Jedi Tiaan Jerjerrod Michael Pennington
  • Szturmowiec #1
  • Zwiadowca #3
2011 Giganci ze stali
2013 Jeździec znikąd
2013 Życie Pi Santosch Patel Adil Hussain
2014 Niesamowity Spider-Man 2 Gustav Fliers Michael Massee
2014 Wojownicze żółwie ninja
2015 Piotruś: Wyprawa do Nibylandii
2016 Alicja po drugiej stronie lustra Kapitan Philips
2016 Batman v Superman: Świt sprawiedliwości Alfred Pennyworth Jeremy Irons
2016 Czerwony Kapitan Major Raninec Michal Suchánek
2016 Szajbus i pingwiny Swampy Shane Jacobson
2016 Tini: Nowe życie Violetty
2016 Wojownicze żółwie ninja: Wyjście z cienia Głos podczas medytacji
2017 Dziki pies Hans Steiner Vladimir Kulich
2017 Liga Sprawiedliwości Alfred Pennyworth Jeremy Irons
2017 Piękna i Bestia Nauczyciel w wiosce Chris Andrew Mellon
2017 Transformers: Ostatni rycerz Morshower Glenn Morshower
2018 Mary Poppins powraca Strażnik parku Steve Nicolson
2018 Paweł, apostoł Chrystusa Severus Anthony Edridge
2018 Zegar czarnoksiężnika
2020 Zew krwi Sędzia Miller Bradley Whitford

Seriale

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2001 Para nie do pary Harlin Polk Gary Grubbs
2008 Przygody Sary Jane (Cartoon Network) Kudlak Paul Kasey / Silas Carson
2012 Przygody Sary Jane (teleTOON+) Inspektor Julian Dutton

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2004 Rybki z ferajny Don Lino Jim Meskimen
2005 Age of Empires III Sahin Brian George
  • Generał Warwick
  • Daimyō Torii Mototada (The Asian Dynasties)
  • Kapitan Jian Huang (The Asian Dynasties)
  • Mieszkaniec wioski Azteków
2005 Agent Hugo Agent 02
Cesarz zła
2005 Iniemamocni: Podziemne starcie Człowiek Szpadel
2005 Madagaskar Marynarz
Misiek
2005 Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa Pan Bóbr
  • Gryfy
  • Mogrim
2006 Cezar IV Lektor samouczka
2006 Gothic 3 Rathgar
  • Nerusul
  • Deckard
  • Tom
  • Bradley
  • Asasyni
  • Gunnar
  • Ningal
  • Thordir
  • Ugrasal
  • Gamal
  • Tyler
  • Jared
  • Nafalem
  • Lukjan
  • Sigmor
  • Hassan
  • Sanuyem
  • Drwal
  • Gwary (assasyni)
2006 Heroes of Might and Magic V Alaric
  • Kha-Beleth („Ostatni lot sokołów”)
  • Sylrael
2006 Neverwinter Nights: Kingmaker Calibast
2006 Neverwinter Nights 2 Leldon Steven Scott
Edmund Matthew Piazzi
2006 Sezon na misia Reilly Mark Klastorin
  • Kaczka #3
  • Strażnik
2006 Stubbs the Zombie in Rebel Without a Pulse Cywile
2006 Warhammer: Mark of Chaos Cień (Battle March)
Kapłan Zarazy (Battle March)
2007 Barbie jako Księżniczka i Żebraczka Preminger
Kowal
2007 Barbie pamiętniki: Szkolna tajemnica Pan Fermart John Barilla
Trener Paternal Marc Thompson
2007 Broken Sword: Anioł śmierci Monsignor Devlin
Duane Henderson
2007 Harry Potter i Zakon Feniksa Percival Pratt Chris Lang
  • Sir Cadogan
  • Vindictus Viridian
  • Szczekliwy zły gargulec
2007 Infernal Gwary Andrzej Chudy
2007 Overlord Malwin Podbrzusze Brian Bowles
  • Kahn Wojownik
  • Bob
2007 Shrek Trzeci Merlin Jon Curry
2007 The Settlers: Narodziny imperium Margrabiowie miast
Żołnierz
2007 Wiedźmin Vetala Andrzej Chudy
  • Munro Bruys
  • Złodziej
  • Kwatermistrz zakonu
  • Gość weselny
  • Wieśniak
  • Navik
  • Marton Brings
  • Biedacy
  • Chorzy
  • Antykwariusz
  • Krasnolud
  • Pijak
  • Rycerz Zakonu Płonącej Róży
  • Krasnoludzki sprzedawca
  • Skazańcy
  • Ogrodnik
  • Flisacy
  • Zwiadowcy
  • Pracownicy manufaktury
  • Gruby siwiec
2008 Alone in the Dark Crowley Chris Phillips
2008 Asterix na olimpiadzie Lektor filmów instruktażowych
  • Strażnik wioski olimpijskiej
  • Inspektor wioski olimpijskiej
  • Skryba
  • Urzędnik wydający galijskie certyfikaty galijskości
2008 Asterix: Wojna Galów Narrator
2008 Asterix & Obelix XXL 2: Misja – las Vegas Juliusz Cezar
Narrator filmu o Lasvegum
2008 Brothers in Arms: Hell’s Highway Timothy Connor Carl Shedd
  • Sink
  • O'Neil
2008 Fallout 3 Allistair Tenpenny Charlie Warren
  • Nadzorca Krypty 101
  • Harkness
  • Głosy Chińczyków
2008 Heroes of Might and Magic V: Dark Messiah Phenrig
Aratrok
2008 Madagaskar 2 Makunga John Cygan
Głos pomocniczy
2008 Małpy w kosmosie Houston
2008 Mass Effect Admirał Kahoku Brian George
  • Davin Raynolds
  • Han Olar
  • Żołnierze Przymierza
  • Turiański handlarz
  • Strażnik KRE
  • Turianin strażnik
  • Uchodźca
2008 Piorun Gwary
2008 Quantum of Solace Człowiek White’a
Rosyjski najemnik
2008 Rise & Fall: Civilizations at War Oktawian August
2008 Sam & Max: Sezon 1 Leonard de Volaille Carter Coleman
  • Prezenter telewizyjny
  • Kierowcy
  • Sędzia walk wirtualnych
2008 So Blonde: Blondynka w opałach Carlo
  • Bębniarz
  • Kapitan piratów
  • Miguel
  • Wódz Bajari
2008 The Settlers: Narodziny imperium – Wschodnie królestwa Mieszkańcy wiosek na południu
2009 Age of Conan: Hyborian Adventures Narrator (Narodziny zabójcy bogów)
  • Padraig
  • Renton
  • Skeggi
2009 Dragon Age: Początek Avernus (Twierdza Strażnika) Martin Jarvis
  • Maferat
  • Strażnik
  • Rogek
  • Wyciszony
2009 Empire: Total War Żołnierz polski
2009 InviZimals Sebastian Campbell Douglas Reith
2009 Jak & Daxter: Zaginiona granica Głos Bożka Prekursorów Richard McGonagle
2009 Killzone 2 Żołnierze ISA
Oficer pokładowy
2009 Mirror’s Edge Merkury Glenn Wrage
2009 Mój wymarzony chłopak: Kocha, nie kocha... Dawid
2009 NecroVisioN Brytyjski żołnierz Andrzej Chudy
Demon Andrzej Chudy
2009 Tom Clancy’s H.A.W.X. Adam Bowen
Russel
2010 Arcania: Gothic 4 Clargor
  • Daranis
  • Gwary
2010 Battlefield: Bad Company 2 Generał Braidwood William Roberts
  • Watanabe
  • Przywódca gry wieloosobowej
2010 Crackdown 2 Reporter #1
2010 Disciples III: Odrodzenie Lambert
  • Strażnik północy
  • Bethrezen
2010 Dragon Age: Początek – Przebudzenie Voldrik Glavonak Peter Giles
  • Colbert
  • Mosley Wąż
  • Duch krasnoluda
2010 God of War III Pejritoos Simon Templeman
2010 Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I Śmierciożerca
2010 InviZimals: Następny wymiar Sebastian Campbell Douglas Reith
2010 Mass Effect 2 Sidonis Jason Singer
  • Sierżant Cathka
  • Szabrownik
  • Gavin Archer (Nadzorca)
2010 Napoleon: Total War Napoléon Bonaparte
Polscy żołnierze
2010 StarCraft II: Wings of Liberty Grzechotnik (jednostka)
  • Marine dr Naruda
  • Marine Dominium
  • Zamaskowana postać
2010 Tom Clancy’s H.A.W.X. 2 Różne postacie
2010 Toy Story 3 Jaskier
2010 TRON: Evolution Jalen/Abraxas John Glover
System
2011 1812: Serce Zimy Myśliwy Andrzej Chudy
2011 Afterfall: inSanity Szeregowy Grocki
  • Przesłuchujący
  • Strażnik #3
2011 Auta 2 Ogórek
2011 Crysis 2 Laurence „Prorok” Barnes James Vincent Meredith
Nanokombinezon James Vincent Meredith
2011 Dance Central 2 Dr Tan
2011 Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II Śmierciożerca
Strażnik Gringotta
2011 InviZimals: Zaginione plemiona Sebastian Campbell Douglas Reith
2011 Killzone 3 Admirał Orlock Ray Winstone
2011 Kinect Sports: Sezon 2 Komentator meczów baseballowych #1
2011 League of Legends Jarvan IV Kyle Hebert
  • Wiking Gregor
  • Rybak Finn
2011 Medieval Moves: Wyprawa Trupazego Morgrim Czarny
2011 RAGE Redstone Paul Eiding
  • Prezydent Davis
  • Solomon
2011 Red Orchestra 2: Bohaterowie Stalingradu Oficer w samouczku
2011 Resistance 3 Doktor Fiodor Malikow Paul Eiding
Herbert Sawicki
2011 The Elder Scrolls V: Skyrim Proventus Avenicci Richard Epcar
  • Lokir
  • Octieve San
  • Noster Orle-Oko
  • Garvey
  • Paratus Decimius
  • Arniel Gane
  • Dervenin
2011 Wiedźmin 2: Zabójcy królów Ogden Andrzej Chudy
  • Mistrz Myron
  • Strażnicy miejscy
  • Lord Vandergrift
  • Krasnoludy
2012 Dance Central 3 Dr Tan
2012 Diablo III Lachadanan
  • Verrall
  • Kapitan Żelaznych Wilków
2012 Halo 4 Carlo Hoya Isaac C. Singleton Jr.
2012 Might & Magic: Heroes VI – Danse Macabre Belketh Smoczy Upiór
2012 Might & Magic: Heroes VI – Pirates of the Savage Sea Falagar
2012 Risen 2: Mroczne wody Alvarez
2012 Twisted Metal Fotograf
2012 XCOM: Enemy Unknown Shaojie Zhang
2013 Crysis 3 Laurence „Prorok” Barnes, James Vincent Meredith
Nanokombinezon James Vincent Meredith
2013 Disney Infinity Rick Dicker
Hank
2013 God of War: Wstąpienie Marynarz z Kirze #1
2013 Might & Magic: Heroes VI – Cienie mroku Sandro
Sorshan
2013 Neverwinter Instruktor samouczka
Wojownik
2013 Samoloty El Chupacabra
2013 The Last of Us
2013 Tomb Raider Generał Daisuke Suzuki
Kapitan statku
2013 Wonderbook: Detektyw Diggs Małpa Niesłysz
  • Robin Hood
  • Spiker
2014 Company of Heroes 2: Armie frontu zachodniego Amerykański kapitan (AFZ)
  • Niemiecki żołnierz (AFZ)
  • Niemiecka obsada broni zespołowej (AFZ)
2014 Diablo III: Reaper of Souls Quentin Sharpe
  • Wysoki kapłan
  • Strażnik
2014 Hearthstone Thrall (Szaman) Lance Henriksen
  • Thrall (Prorok Śmierci) (Rycerze Mroźnego Tronu)
  • Władca Areny
  • Strażnik królów
  • Arcymag Antonidas
  • Dziadek Zima
  • Podniebny jeździec (Wielki turniej)
  • Potężny Strażnik Zagłady (Wielki turniej)
  • Treser rumaków (Wielki turniej)
2014 LittleBigPlanet 3 Cezary Fryzura Nolan North
2015 Dying Light Karim George Ledoux
  • Reporter
  • Posłaniec
2015 Heroes of the Storm Thrall Chris Metzen
2015 StarCraft II: Legacy of the Void Grzechotnik
  • Wysoki Templariusz
  • Dowódca Protossów na Aiur
2015 The Order: 1886 Sebastien Malory / Sir Perceval Graham McTavish
2015 Wiedźmin: Dziki Gon Rostan Muggs Andrzej Chudy
  • Ambasador van Attre
  • Willi
  • Grun - Człowiek Tasaka
  • Bukmacher
  • Łowca czarownic
  • Człowiek Mengego
  • Żołnierz Barona
  • Ósmy
2015 Wiedźmin: Dziki Gon – Serca z kamienia Vimme Vivaldi Andrzej Chudy
2016 Battlefield 1 Żołnierze
2016 Call of Duty: Infinite Warfare Admirał Raines John Marshall Jones
2016 Dishonored 2 Cywile
2016 Dying Light: The Following Kaan Adam Gilford
2016 Gwint: Wiedźmińska gra karciana Ukryty Andrzej Chudy
  • Król Demawend
  • Masarz
2016 LEGO Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy Snap Wexley Greg Grunberg
2016 Overwatch Żołnierz–76 Fred Tatasciore
2016 Silence Samuel
2017 Call of Duty: WWII Rideau Darin De Paul
2017 Destiny 2 Ozyrys (Klątwa Ozyrysa) Oded Fehr
Kaniks, Psychobombiarz (Porzuceni)
2017 Dishonored: Death of the Outsider Przedstawiciele klasy niższej
2017 Elex Thor Christian Jungenwirth
  • Dran
  • Godehard
  • Oran
  • Dirk
  • Blake
2017 Horizon: Zero Dawn Strażnik Krzemiennych Ostróg
Mężczyźni plemienia Nora
2017 Horizon: Zero Dawn — The Frozen Wilds Wódz klanu Białych Zębów David Cooley
2017 LEGO Marvel Super Heroes 2 Doktor Strange Ramon Tikaram
  • Arnim Zola
  • Merlin
  • Moduł depozytowy Vibranium
2017 Orcs Must Die! Unchained Blackpaw
2017 Sniper: Ghost Warrior 3 Separatyści
2017 Star Wars: Battlefront II Shriv Dan Donohue
2017 Syberia 3 Nikita
2018 Darksiders III Władca Podziemi Darin de Paul
2018 Detroit: Become Human Prezenter CBN TV
Głos samochodu
2018 God of War Duch
2018 LEGO DC Super-Villains: Złoczyńcy Ares Fred Tatasciore
  • Doomsday
  • Killer Crock
  • Mongul
2018 Wojna krwi: Wiedźmińskie opowieści Demawend III Andrzej Chudy
2019 Death Stranding Deadman Guilermo del Toro / Jesse Corti
2019 Monkey King: Hero is Back Canglong
  • Troll górski B
  • Mieszkaniec wioski A
  • Subhuti
2019 RAGE 2 Czaruś Tryumf Jonathan Lipow
Bo
2019 Star Wars: Jedi – Upadły zakon Szturmowiec Czystki
2020 Legends of Runeterra Trundle
2020 SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated Kumpel Bańka (Bańkogostek) Brad Abrell
Syrenaman Joe Whyte
2020 Warcraft III: Reforged Thrall
  • Nadzorca Kassan
  • Diuk Lwie Serce

Filmy animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2000 Cicha noc: Historia pierwszego Bożego Narodzenia Król Herod
  • Brutus
  • Keram
  • Melchior
2012 Merida waleczna
2014 Scooby Doo! Wrestlemania: Tajemnica ringu Bayard Corey Burton

Seriale animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2006 Batman: Animacje
2006 Ben 10 Kwaśny Oddech (odc. 9) Dee Bradley Baker
  • Hex (odc. 10, 23)
  • Pomocnik wielkiego kleszcza (odc. 15)
  • Technorg (odc. 18)
  • Kenko (odc. 32)
  • Abel North (odc. 34)
  • Porucznik Steel (odc. 40)
  • Strażnik więzienia (odc. 41)
  • Ojciec Camille (odc. 43)
  • Sędzia (odc. 45)
2007 Fineasz i Ferb
2009 Niezwykłe przypadki Flapjacka Posejdon J.K. Simmons
  • Gęba (odc. 1b)
  • Lord Nadziany (odc. 9b)
  • Brat wynalazcy
  • Facet oferujący bicie po twarzy
  • Karczmarz
  • Klient baryłki
  • Pierwszy oficer
  • Policjant
2010 Batman: Odważni i bezwzględni Generał Kreegaar Richard Green
  • Arges
  • Kapitan Cold (odc. 41)
  • Niles Caulder (odc. 42)
  • Two-Face (odc. 43)
  • Dziesięciooki Człowiek (odc. 45)
  • J’onn J’onzz/Manhunter (odc. 54, 58, 62-63)
  • Kanjar Ro (odc. 64)
2011 Generator Rex Skalamander John DiMaggio
  • Przedstawiciel ONZ-u

(odc. 7)

  • Bez twarzy (odc. 11, 25)
  • Graniak (odc. 13, 35, 53)
  • Septymiusz Sewer (odc. 54)
  • Vostok (odc. 57)
2012 Tron: Rebelia Program
2014 Steven Universe Greg Universe Tom Scharpling
2015 BoJack Horseman Kongresmen (odc. 34)
2016 Overwatch Żołnierz–76 Fred Tatasciore
2017 Nie ma jak w rodzinie Holtenwasser Trevor Devall
Dick Sawitzki (odc. 1)

Twórca dubbingu

Gry komputerowe

Rok Tytuł Funkcja Studio
2016 Dishonored 2 Reżyseria nagrań Start International Polska

Wykonanie piosenek

Rok Tytuł Piosenka
2007 Fineasz i Ferb
2014 Steven Universe Partie wokalne Grega
2017 Piękna i Bestia „Bella”, „Gaston”

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.