FANDOMAndrew Garfield (ur. 20 sierpnia 1983 roku w Los Angeles) – amerykańsko-brytyjski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy.

Życiorys

Wczesne lata

Garfield urodził się w Los Angeles, w Kalifornii. Wychował się w rodzinie należącej do klasy średniej. Jego matka była brytyjskiego pochodzenia, a ojciec amerykańskiego. Rodzina przeniosła się do Anglii, gdy miał trzy lata. Jest obywatelem zarówno USA, jak i Wielkiej Brytanii.

Kariera

Garfield zaczął brać lekcje aktorstwa, gdy miał piętnaście lat. Przyłączył się do grupy małych warsztatów teatralnych młodzieży w Epsom i zaczął pracować przede wszystkim jako aktor teatralny. Później zdobył kilka prestiżowych nagród za swoją grę.

Jego debiut na ekranie miał miejsce w 2005 roku, kiedy to zagrał w krótkometrażowej komedii Mumbo Jumbo. W 2007 roku wystąpił w dramacie Ukryta strategia u boku Roberta Redforda, Toma Cruise'a oraz Meryl Streep. W tym samym roku przypadła mu główna rola w filmie Chłopiec A. Za tę kreację otrzymał nagrodę BAFTA.

W 2009 roku pojawił się w obrazie Terry'ego Gilliama pod tytułem Parnassus. Zagrał też rolę Eduarda Saverina w filmie Davida Finchera, The Social Network (nominacje m.in. do Złotego Globu, BAFTA w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy, Satelity).

Wcielił się w tytułową rolę w filmie Niesamowity Spider-Man (2012) i jego sequelu z 2014 roku wyreżyserowanym przez Marca Webba.

W 2016 roku premierę miał film Przełęcz ocalonych, w którym wcielił się w główną rolę Desmonda Dossa. W tym samym roku zagrał główną rolę w filmie Milczenie (reż. Martin Scorsese), gdzie wcielił się w rolę ojca Ricardo, misjonarza w Japonii.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos
2012 Niesamowity Spider-Man Peter Parker / Spider-Man Marcin Bosak
Marcin Bosak - NSM
2014 Niesamowity Spider-Man 2 Peter Parker / Spider-Man Marcin Bosak
Marcin Bosak - NSM2


Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.