FANDOMAleksandra Szwed (ur. 8 sierpnia 1990 roku w Warszawie) – polska aktorka, piosenkarka, prezenterka telewizyjna, konferansjerka, projektantka mody i modelka.

Życiorys

Jej matka jest Polką, a ojciec Nigeryjczykiem. Przed rozpoczęciem pracy w telewizji Szwed była w grupie dzieci towarzyszących występom Majki Jeżowskiej. Związana była również z Młodzieżowym Domem Kultury „Ochota”. Ukończyła Gimnazjum nr. 145 im. Jana Pawła II w Warszawie oraz 21 Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Jerzego Grotowskiego. W 2014 ukończyła kulturoznawstwo w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i otrzymała tytuł magistra.

Przez 11 lat (1998–2009) wcielała się w postać Elizy w serialu Rodzina zastępcza. Rola ta przyniosła jej ogólnopolską popularność.

W 2008 wygrała drugą edycję programu Gwiazdy tańczą na lodzie, u boku Sławomira Borowieckiego. Tego samego roku wystąpiła w show Jak oni śpiewają, w którym zajęła trzecie miejsce. Wiosną 2010 wzięła udział w jedenastej edycji Tańca z gwiazdami. Jej partnerem był Robert Rowiński. Para zajęła dziewiąte miejsce.

14 lutego 2009 z piosenką „All My Life”, nagraną w duecie z Marco Bocchino, wzięła udział w polskich preselekcjach do 54. Konkursu Piosenki Eurowizji „Piosenka dla Europy 2009”, zajmując 2. miejsce.

W sierpniu 2010 i w październiku 2012 pojawiła się na okładce magazynu „Playboy”.

Wiosną 2016 została uczestniczką piątej edycji programu rozrywkowego Twoja twarz brzmi znajomo. Mimo że nie wygrała ani jednego odcinka, do finału dotarła mając na koncie 255 punktów – najwięcej ze wszystkich uczestników. Ostatecznie, zajęła w nim pierwsze miejsce, wcielając się w postać Bernarda Ładysza i wykonując arię „Ten zegar stary” z opery Straszny dwór.

Życie prywatne

Szwed spotykała się z Robertem Stockingerem, synem aktora Tomasza Stockingera. W 2012 związała się z Baronem, gitarzystą zespołu Afromental. W styczniu 2013 media poinformowały o ich rozstaniu. 16 stycznia 2015 aktorka urodziła syna, Borysa. Ojcem dziecka jest jej obecny partner, koszykarz Krzysztof Białkowski.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2015 Until Dawn Emily „Em” Davis Nichole Bloom
Aleksandra Szwed - UD
2016 Battlefield 1 Zara Ghufran Agni Scott
Aleksandra Szwed - BF1
2017 Star Wars: Battlefront II Iden Versio Janina Gavankar
SW-Battlefront2 A.Szwed
2017 Torment: Tides of Numenera Matkina Marissa Lenti
Aleksandra Szwed - TToN

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.