FANDOMAlan Sidney Patrick Rickman (ur. 21 lutego 1946 w Londynie, zm. 14 stycznia 2016 tamże) – brytyjski aktor filmowy i teatralny, a także reżyser i scenarzysta.

Życiorys

W 1978 występował w Romeo i Julii, a w 1979 zagrał Vidala w ekranizacji Teresy Raquin Émila Zoli, ale dopiero rola przebiegłego wikarego Obadiaha Slope’a w Z kronik Barchesteru przyniosła mu większy rozgłos. W 1980 wyjechał do Stanów Zjednoczonych jako asystent reżysera przedstawienia komediowego Desperately Yours wystawianego na nowojorskim off-Broadwayu.

Przełomowa była dla niego końcówka lat 80.: Niebezpieczne związki, wyreżyserowane przez Christophera Hamptona, z Rickmanem, Lindsay Duncan i Juliet Stevenson w rolach głównych, zrobiły furorę najpierw na West Endzie, a następnie na Broadwayu. Wtedy dostał pierwszą rolę w filmie. Rola Hansa Grubera, przywódcy terrorystów ze Szklanej pułapki (1988) przyniosła mu sławę eksperta od czarnych charakterów. Przez długi czas nie mógł się uwolnić od tej etykiety, mimo że zagrał między innymi zmarłego kochanka w komedii romantycznej Prawdziwie, głęboko, do szaleństwa (1990) oraz zdradzanego męża w Z zamkniętymi oczami (1991). Dopiero dzięki rolom w filmach Rozważnej i romantycznej (1995) oraz To właśnie miłość (2003) aktor ujawnił inne, romantyczne oblicze.

Pierwszą prestiżową nagrodę BAFTA przyniosła mu rola szeryfa z Nottingham w Robin Hoodzie: Księciu złodziei (1991). Zaś kreacja Antona Mesmera w eponimicznym filmie, twórcy teorii magnetyzmu zwierzęcego, przez jednych uznawanego za geniusza, przez innych za zwykłego oszusta, była pierwszą tytułową rolą Rickmana. W 1996 postanowił też spróbować swoich sił po drugiej stronie kamery, i napisał scenariusz do filmu, który wyreżyserował – Zimowego gościa. Film został uznany za udany debiut reżyserski, zdobywając nagrody na festiwalach filmowych w Wenecji i Chicago. Sławę wśród młodszej widowni przyniosła mu rola Severusa Snape’a, nauczyciela eliksirów w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart w cyklu superprodukcji o przygodach Harry’ego Pottera.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
1982 Z kronik Barchesteru Wielebny Obadiah Slope Emilian Kamiński
2001 Harry Potter i Kamień Filozoficzny Severus Snape Mariusz Benoit
Mariusz Benoit - HPiKF
2002 Harry Potter i Komnata Tajemnic
Mariusz Benoit - HPiKT
2004 Harry Potter i więzień Azkabanu
Mariusz Benoit - HPiWA
2005 Harry Potter i Czara Ognia
Mariusz Benoit - HPiCO
2007 Harry Potter i Zakon Feniksa
Mariusz Benoit - HPiZF
2009 Harry Potter i Książę Półkrwi
Mariusz Benoit - HPiKP
2010 Alicja w Krainie Czarów Absolem (głos) Miłogost Reczek
Miłogost Reczek - AwkC2010
2010 Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I Severus Snape Mariusz Benoit
Mariusz Benoit - HPiIŚ
2011 Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II
Mariusz Benoit - HPiIŚ2
2016 Alicja po drugiej stronie lustra Absolem (głos) Miłogost Reczek
Miłogost Reczek - APDSL

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.