Encyklopedia polskiego dubbingu
Advertisement
Encyklopedia polskiego dubbingu


Alan Andersz (ur. 4 października 1988 roku w Warszawie) – polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny oraz tancerz.

Życiorys

Dzieciństwo i edukacja

Od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie sportem. Jako ośmiolatek rozpoczął treningi taneczne, które szybko pozwoliły mu uzyskać wielokrotne tytuły Mistrza Polski młodzieżowych formacji w stylu latynoamerykańskim. Kilkukrotnie reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy i Świata.

Studiuje aktorstwo w Warszawskiej Szkole Filmowej.

Kariera

Alan Andersz zadebiutował na ekranie w 1997 roku występami w grupie tanecznej w programie Mini Playback Show. W 1999 roku wystąpił w serialu Ja, Malinowski. Z dużego ekranu znany m. in. z filmów Pręgi i Obława. Największą popularność przyniosła mu rola Patryka Jankowskiego w serialu 39 i pół. W 2009 roku otrzymał Nagrodę Aktorską na Festiwalu w Brest za rolę „Tadka” w filmie Melodramat Filipa Marczewskiego.

W 2008 roku brał udział w ósmej edycji programu Taniec z gwiazdami emitowanego w TVN. Jego partnerką była Blanka Winiarska, z którą zajął szóste miejsce. Od marca 2012 roku był jurorem w tanecznym programie telewizyjnym Got to Dance. Tylko taniec w telewizji Polsat.

W 2014 roku zaczął trenować CrossFit. Ukończył międzynarodowy kurs trenerski CrossFit Trainer Level 1.

Od 14 lutego 2017 do 25 kwietnia 2017 wziął udział w programie Agent – Gwiazdy 2. Ostatecznie zajął trzecie miejsce, odpadając w jedenastym odcinku.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2012 Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości Młodszy legionista-celnik

Linki zewnętrzne