FANDOMAidan Turner (ur. 19 czerwca 1983 roku w Dublinie) – irlandzki aktor filmowy i telewizyjny.

Życiorys

Wczesne lata

Po ukończeniu szkoły średniej, przez jakiś czas pracował ze swoim ojcem jako elektryk. Pracował też w kinie, gdzie zainteresował się aktorstwem. W wieku 19 lat podjął studia w Gaiety School of Acting, którą ukończył w 2004 roku.

Kariera

W 2005 roku występował w spektaklach teatralnych, w tym Plough and the Stars Seána O’Caseya, Krzyk z niebios (A Cry from Heaven) i Nagle, zeszłego lata (Suddenly Last Summer) Tennessee Williamsa. Na scenie Project Arts Theatre w szekspirowskiej tragedii Tytus Andronikus (2005) wystąpił w roli Demetriusza, a na deskach Abbey Theatre w Dublinie w Romeo i Julii pojawił się jako młody hrabia, szlachetnego rodu, krewny księcia Parys.

W 2007 roku debiutował na szklanym ekranie jako Bedoli w pierwszym odcinku serialu BBC Dynastia Tudorów (The Tudors, 2007). Potem trafił do serialu RTÉ One Klinika (The Clinic, 2008-2009) jako energiczny i towarzyski recepcjonista / DJ Ruairi McGowan. W serialu BBC Rozpaczliwi romantycy (Desperate Romantics, 2009) wystąpił jako Dante Gabriel Rossetti, angielski poeta, rysownik, malarz i tłumacz.

Peter Jackson zaangażował go do roli krasnoluda Kílego w trylogii Śródziemia: Hobbit: Niezwykła podróż (2012), Hobbit: Pustkowie Smauga (2013) i Hobbit: Bitwa pięciu armii (2014). W serialu BBC Poldark – Wichry losu (Poldark, 2015) wg powieści Winstona Grahama zagrał postać kapitana Rossa Poldarka.

Przez pięć lat był związany z aktorką Sarah Greene, z którą się rozstał w listopadzie 2015 roku.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
2012 Hobbit: Niezwykła podróż Kíli Marcin Przybylski
Marcin Przybylski - HPS
2013 Hobbit: Pustkowie Smauga
Marcin Przybylski - HPS
2014 Hobbit: Bitwa pięciu armii
Marcin Przybylski - HBPA

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.