FANDOMAgnieszka Kotulanka, właściwie Agnieszka Sas-Uhrynowska z domu Kotuła (ur. 26 października 1956 roku w Warszawie, zm. 20 lutego 2018 roku) – polska aktorka filmowa i teatralna, wykonawczyni piosenki aktorskiej.

Kariera

Agnieszka Sas-Uhrynowska ukończyła w 1975 XXXIX Liceum Ogólnokształcące im. Lotnictwa Polskiego w Warszawie, w 1980 ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W latach 1981–1989 była aktorką Teatru Współczesnego w Warszawie, w Teatrze Telewizji debiutowała w 1980 rolą Letty w inscenizacji dramatu Śmierć komiwojażera (1949) Arthura Millera w reżyserii Kazimierza Karabasza, u boku m.in. Tadeusza Łomnickiego i Barbary Krafftówny. W 1989 wyjechała do Kanady, gdzie mieszkała dwa lata. Po występie na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu podjęła decyzję o powrocie do kraju.

Największą popularność przyniosła jej rola Krystyny Lubicz w serialu telewizyjnym Klan (1997–2014). W 2000 roku dostała statuetkę Telekamery dla najlepszej aktorki polskiej. Występowała w Teatrze Komedia, a także gościnnie w Teatrze Kwadrat, oraz w Teatrze Bajka w Warszawie.

Ma dwoje dzieci: Katarzynę i Michała. Jej byłym mężem był aktor Jacek Sas-Uhrynowski.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1994 Siostro, moja siostro Madame Danzar Julie Walters
1996 Dwaj zgryźliwi tetrycy Ariel Truax Ann-Margret Olsson
1997 Jeszcze bardziej zgryźliwi tetrycy Ariel Truax Ann-Margret Olsson

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.